V práci trávíme velkou část všedních dní. To, jak se v zaměstnání projevujeme, ale také to, jak se oblékáme, má vliv na celkový dojem. Různá zaměstnání a pracoviště vyžadují různý dress code. Jinak oblečená by měla být advokátka a vysoce postavená manažerka než poradkyně v bance. Jak se vyhnout módnímu faux pas.
Módní expertka Erika Poštolková radí, jak se správně se do práce obléct.
Business formal: Jedná se o nejvyšší úroveň profesionálního společenského oděvu. Může být vyžadován také pro běžný den v kanceláři, nejčastěji si jej však oblékneme u příležitosti obchodních schůzek, pracovních obědů či konferencí. Dress code podle stylu business formal je vyžadován v odvětvích jako jsou finance, advokacie, vláda či právo. Od zaměstnanců se očekává, že budou dodržovat vysoký standard svého vzhledu. Ženy by měly zvolit kalhotový
kostýmek s halenkou, případně se sukní nebo šaty s páskem. Dále uzavřené boty na podpatku a tmavé silonky. Barvy se hodí spíše neutrální, tmavší odstíny, jednobarevné kousky. Denim je v tomto případě tabu.
Business professional: Odlehčená verze předešlého typu pracovního dress code, který má ale stále svá jasná pravidla. Lehce upustit uzdu fantazii a kreativitě zde můžeme, co se týká barev a vzorů. Je běžný pro nošení v kancelářích či pro takové profesní postavení, kdy se zaměstnanec dostává do osobního kontaktu se zákazníky, například poradkyně v bance, recepční. Také v tomto případě se hodí kostýmek či halenka se sukní, která sahá ideálně ke kolenům a maximálně 2 cm nad ně. Barva halenky ale už může být světlejší barvy, nejlépe pak pastelové odstíny či bílou. Vhodnou obuví jsou lodičky s uzavřenou špičkou, klidně pak i oxfordky a mokasíny.
Business casual: Pohodlnější a nejčastější varianta společenského oblečení. Tento styl nám říká, abychom vypadali profesionálně a zároveň můžeme přidat trochu té osobitosti do oblékání. Můžeme se s ním setkat napříč různými povoláními, jako jsou IT nebo marketing. Nejčastěji pak u těch, kteří se nedostanou do osobního kontaktu se zákazníkem. Tento způsob oblékání je vhodné zvolit, pokud si nejste jisti, do jakého prostředí jdete. Například tedy na pracovní pohovor. Je zde akceptováno mnohem více barev, vzorů a doplňků než u předešlých. Přestože nepřijdeme do přímého styku s klienty, měli bychom se vyhnout vyzývavým kouskům, minisukním či botám na jehlovém podpatku.
Casual: Jde o nejvolnější typ oblékání a často se s ním můžeme setkat v kreativních odvětvích. I přesto je dobré dodržovat jakýsi standard a teplákové soupravy si nechat na home office. Oblékejte se nápaditě, ale vždy mějte oblečení čisté, vyžehlené a ladící. Casual se hodí pro zaměstnání, jako jsou grafik, programátor nebo kreativec. Zaměstnanci můžou nosit i džíny, ovšem držte se při zemi a oblékejte spíše tmavší odstíny, bez výrazných ozdob či děr. Ačkoliv jednobarevné tenisky by tolik nevadily, vždy se vyhněme žabkám. Neformální doplňky, jako jsou šátky, větší prsteny, náramky, náušnice, náhrdelníky jsou v pořádku.
Na tohle v práci zapomeňte:
Ze svého pracovního šatníku můžeme rovnou vyřadit vyzývavé kousky jako minisukně, topy s velkým výstřihem nebo lesklé jehlové podpatky. Děravé kalhoty, zapraná trička a vytahané mikiny také do kanceláře nepatří. Upravený vzhled, vyžehlené oblečení a čistá obuv jsou klíčem k úspěchu.