Už se nemůžete dočkat sluníčka, koupání a opalování? Letní počasí s sebou ale nese i řadu nepříjemností. Kromě ochrany pokožky před spálením by ženy měly dbát i na pečlivou intimní hygienu, protože výskyt mykóz a podráždění je v teplém počasí častější.
Koupání v chlorovaných bazénech, rybnících, pohyb v mokrých plavkách, nadměrné pocení, pobyt v těsném oblečení, to jsou všechno faktory, které mohou spustit u žen nepříjemné kvasinkové infekce. Ve své plážové tašce byste kromě posledního vydání svého oblíbeného magazínu měly mít také speciální intimní gel. I když na mykózy netrpíte, je důležitá prevence, protože pokud se mykózy podchytí hned v začátku, trvá jejich léčba o poznání kratší dobu a není potřeba ve většině případů vyhledávat lékaře.
Řekněte stop mýdlu
Zásadním pravidlem by mělo být, že klasické mýdlo je pouze na ruce nebo na tělo. Intimní partie jsou velmi citlivé a používat byste měly tedy pouze prostředky, které respektují citlivé pH intimních míst. „Parfémové sprchové gely nebo alkalická mýdla mohou dráždit citlivou intimní pokožku i sliznici a vyvolat tak infekční problémy. Výborné jsou gely s obsahem kyseliny mléčné, s Tea Tree Oil nebo např. s růžovým olejem, které respektují speciální citlivé prostředí ženských partií,“ říká Zdeňka Kulhánková z Prozdravi.cz. V létě byste také měly více dbát na hygienu. Je dobré se mýt alespoň dvakrát denně. Obzvláště v horkém období u sebe noste speciální ubrousky, které použijte po každé toaletě. Osvěží vás a zároveň ochrání před nepříjemným vznikem zánětu, protože respektují speciální prostředí intimních partií.
Nebezpeční chlór
Nepříjemnosti může vyvolat také chlór, který dráždí pokožku. Když vyjdete z bazénu, tak se vždy důkladně osprchujte. Pokud máte vlastní bazén, tak používejte dezinfekční bezchlórové prostředky (např. GUAa). Koupete-li se v přírodních koupalištích, tak zde sice není chlor, ale voda je zas plná bakterií. Pokud na přírodních koupalištích není sprcha, tak si vezměte s sebou náhradní čisté plavky. V době menstruace byste se měla veřejným i přírodním koupalištím raději vyhnout.
Krajky, satén nebo hedvábí jsou sice krásné materiály na spodní prádlo, ale v létě opravdu velmi nevhodné. Pokud trpíte na občasné mykózy, tak na celodenní nošení si berte pouze prádlo ze 100% bavlny. Kalhotky by se také měly před použitím vyžehlit, zničíte tím bakterie, které mohou vyvolat např. kvasinkovou infekci. „Vhodné také není na spodní prádlo používat při praní aviváž, která dráždí pokožku. Ženskému zdraví neprospívá, ani pokud nosíte příliš těsné džíny nebo kalhoty. Úzké oblečení přináší dokonalé prostředí pro vznik nepříjemných kvasinkových bakterií. V létě si dopřejte volnost a vzdušnost, aby mohla pokožka dýchat,“ dodává Zdeňka Kulhánková z Prozdravi.cz.