Vítr, sníh, mráz a časté střídání teplot – to vše vyžaduje speciální péči o pleť. Proto patří mezi dva hlavní úkoly, na které se musíme zaměřit při zimní kosmetické péči, ochrana pokožky před chladem a její dostatečná hydratace.
Ranní čištění je základ po celý rok
„Bez ohledu na roční období péče o pleť začíná vždy ráno jejím čištěním. Pleť navlhčíme vlažnou vodou a do dlaně si odlijeme trochu mycí emulze, nejlépe té, která obsahuje AHA kyseliny. Jemně a šetrně si jí umyjeme celý obličej včetně krku a dekoltu. Případně můžeme emulzi použít i na celé tělo ve sprše místo klasického mycího gelu,“ doporučuje Denisa Jasinská z české kosmetické firmy Essenté a přidává vysvětlení. „Během noci se na povrch kůže vyloučí maz. Ten je nutné ráno spolu se zrohovatělými zbytky kůže odstranit, aby póry zůstaly čisté a pleť mohla dýchat. Speciální mycí emulze s mírným obsahem AHA kyselin odstraňují zrohovatělé kožní buňky, narušují mezibuněčné prostory, takže následná péče může lépe pronikat do hloubky, a zvyšují schopnost pleti vázat vodu.“
Intenzivní zimní péče o oční okolí
Na jemnou pokožku v okolí očí patří po celý rok speciální oční krém. Účinnou pomoc představují hydratační oční krémy s peptidy, které dodají pokožce pevnost a pružnost, a navíc dokážou redukovat vznik mimických vrásek a zjemní případné otoky. „V zimě neváhejte nanést oční krém znovu i po delším pobytu venku. Oční krém nanášíme krouživými pohyby a jemně vklepáváme směrem z vnějšího koutku pod okem do vnitřního koutku k nosu a pak pokračujeme dále od vnitřního koutku nahoru pod obočí směrem k vnějšímu koutku oka. Několikrát pohyby opakujeme,“ radí Martina Košťálová ze společnosti Essenté.
Jak chránit pleť před začervenáním?
Pokud pleť negativně reaguje na přechody z tepla do zimy, například červenými skvrnami, pocity pálení nebo suchosti, potřebuje speciální péči. „Pro hypersenzitivní pleť jsou velkou pomocí boostery, které dokážou aktivně redukovat začervenání pokožky. Odstraňují pocity pálení, suchosti a podráždění způsobené přecitlivělostí pleti. Hydratují, okamžitě redukují viditelné zarudnutí a předcházejí riziku jeho opětovného rozvoje. Zároveň zmírňují projevy akné a zpomalují stárnutí pleti,“ vysvětluje Andrea Opletalová z Essenté a připomíná, že booster se nanáší ještě pod krém a stačí jej rovnoměrně rozetřít na pleť. Na booster proti začervenání můžete následně nanést buď hydratační krém, nebo speciální krém redukující začervenání, který ještě umocní účinky boosteru. Malé množství krému stačí jemně vetřít do pleti ošetřené boosterem.
Intenzivní hydrataci nepodceňte ani v zimě
Po celý rok, a tedy i v zimě, je třeba dodávat pleti pravidelně potřebnou vláhu. Mráz a vítr ji vysušují, proto pokaždé, když máte pocit, že je napjatá nebo suchá, naneste vhodný hydratační krém. Zvýší se tak pevnost a pružnost pleti, zlepší se její regenerace i struktura.
„Na rozdíl od letních dní, kdy hledáme co nejlehčí krémy, hodí se pro zimní období ty s bohatou texturou a obsahem účinných látek, které mají blahodárné účinky na pokožku. Patří sem například mořské řasy, které přispívají k hydrataci pleti a zmírňují její začervenání, nebo kanabidioly, které dokážou urychlovat regeneraci buněk a mají i blahodárný vliv na akné,“ doporučuje kosmetička Martina Košťálová.
Opatrně na horách!
Při pobytu ve vyšších nadmořských výškách, kde je sluneční záření velmi intenzivní, je nutné chránit pleť přípravkem s vysokým faktorem – nejlépe SPF 50. Krém naneste rovnoměrně na celý obličej, případně i odhalený krk nebo uši, které jsou velmi náchylné ke spálení.
„Krém se SPF 50 by měli používat všichni, zvláště pak ti, kdo mají jakékoliv specifické problémy s pletí, pigmentové skvrny apod., a samozřejmě lidé, kteří patří mezi světlé fototypy. I ty nejkvalitnější přípravky s vysokým SPF ale ztrácejí po dvou až třech hodinách svoji fotostabilitu – schopnost pokožku maximálně chránit. Po této době je tedy třeba ochrannou vrstvu obnovit,“ připomíná Denisa Jasinská.