V Česku je stále rozšířený názor, že terapie je jen pro duševně nemocné a že zdravý člověk by měl svoje problémy umět zvládnut sám. Potíž je, že ne všechny problémy jsou na první pohled zřejmé, nemusíme si jich být vědomi, a přesto ovlivňují naši spokojenost nebo dokonce zdraví. Odborníci z české platformy pro online terapii Terap.io vysvětlují, jak terapie může změnit život k lepšímu i těm, kdo si myslí, že ji nepotřebují.
Můžete být sami sebou
Nejspíš úplně poprvé v životě. Terapeut bude možná prvním člověkem, který vás nebude nijak soudit, usměrňovat nebo o čemkoliv přesvědčovat. Není tu totiž pro svoje názory, pozici nebo ego, je tu pro vás. Bude vám naslouchat a tvořit prostor pro vaše emoce, ať už jsou jakékoliv. Smutek, vztek, hořkost, pocity viny, ale také tužby, o nichž máte možná pocit, že byste je vůbec mít neměli. Terapeut totiž není vaší matkou, otcem, partnerem. Je vaším průvodcem. Nemusíte mu tedy nic dokazovat, obhajovat se, ani se o cokoliv snažit.
Konečně si uděláte čas a prostor pro sebe
Chodit na terapii je jako když si místo věčného slibování konečně koupíte permanentku do posilovny. Je to zkrátka závazek vůči vlastnímu zdraví. Priorita, na kterou konečně nemusíte čas neustále hledat, protože už jste si ho vědomě udělali. Terapie je potom takovou tělocvičnou pro vaši duši. Poskytne vám pravidelný, bezpečný prostor, který můžete vyplnit jen sami sebou a vším, co vás zrovna trápí. Je to ta tolikrát plánovaná meditace, procházka přírodou i popovídání nad kávou zároveň. S tím, že tady se nemusíte bát, že by to o vás kamarádi komukoliv řekli. Anonymita a zachování mlčenlivosti jsou jedněmi ze základních pilířů kodexu každého terapeuta. Terapii dnes navíc jednoduše zařídíte i online, platforma Terap.io nabízí terapii formou videohovoru, telefonátu či chatu. Aktuálně zde působí 35 terapeutů, každý si může vybrat svého terapeuta podle libosti a terapii pak podstoupit v klidu z pohodlí domova.
Získáte nadhled
Často nás některé situace trápí prostě proto, že jsme v nich jako jejich hlavní aktéři příliš zainteresováni. Pohltí nás svojí intenzitou a my ztratíme širší kontext. Někdy ho dokonce ani mít nemůžeme. Máte třeba pocit, že i když se na hlavu stavíte, nemůžete najít toho správného partnera? Jenže co když jste někdo, kdo kolem sebe měl celý život jen samé nefunkční vztahy? Nemáte zkrátka žádný vzor nebo perspektivu, která by vám umožnila vidět věci jinak, než jak je vnímáte teď. I s tou nejlepší rodinnou výbavou do života se můžete snadno zacyklit do strachu, nejistoty, zkrátka do emocí, které vás pak melou jako příbojová vlna v oceánu. Terapeut může být plavčíkem, který vám pomůže se nadechnout a ukáže, kudy bezpečně plavat.
Poznáte, kdo vlastně jste
Sebeláska je v dnešní době tolik skloňovaným termínem, ale jak jí dosáhnout, to už vám řekne málokdo. Právě terapie je dobrým startem, protože poskytuje jedinečnou příležitost se o sobě mnohé dozvědět. Začnete si klást otázky, které vás do té doby nejspíš vůbec nenapadly. Proberete se svými myšlenkami a pocity, a uděláte si v nich jasno. Konečně se doberete toho, proč se vám v životě děje to, co se vám děje a tím pádem to budete moci změnit. Začnete sami sobě lépe rozumět. To všechno nevyhnutelně vede k hlubšímu pochopení vašeho chování a tím i k soucitu, větší toleranci k sobě sama a k pevnějšímu vymezení osobních hranic. A přesně to je sebeláska.
Můžete objevit příčinu svých tělesných obtíží
Zejména těch, které zdánlivě s ničím nesouvisí. Trvající bolesti v zádech, nespavost, tik v oku… Všechny ty problémy „bez příčiny“, které se vám zničehonic objevily a nikdo neumí říct proč. Jenže spousta, ne-li většina neduhů, má nejen fyzickou, ale i psychosomatickou příčinu. Třeba takový chronický stres. Nejspíš už ani nevíte, že v něm vůbec jste. Jedete přeplněným autobusem do práce, která vám nedává smysl. No a co? Dělá to tak přece pětkrát týdně každý. Terapie vám pomůže se zastavit a zamyslet se, co se vlastně děje. Naše tělo se nás často snaží jen upozornit na něco, co jinak nejsme schopni vidět. Když totiž začne vypovídat službu, dřív nebo později začít poslouchat musíme. Terapie je takovou preventivní péčí, díky níž pravidelně uvolňujeme svoje hromadící se emoce, a s nimi i tenzi v celém těle, které tak postupně přestává bolet spolu s naší duší.
Přestanete svoje rány lepit. Zahojíte je
Když si zlomíte nohu, nejspíš dostanete analgetika. Pomůžou vám přežít to nejhorší a soustředit se na „opravdovou“ léčbu. Podobně jsou psychofarmaka v mnoha případech nenahraditelnou první pomocí na otevřenou duševní ránu. Dřív nebo později ale budete potřebovat i rehabilitaci. Jen tentokrát nepůjde o nohu, ale o vaši duši. Psychoterapie je jako každá jiná terapie. Jde o dlouhodobý a taky udržitelný proces uzdravování, který vaše problémy jen tak naoko nepřelepí, ale pomůže vám je řešit v jejich podstatě. A když začnete včas, můžete jim i docela předejít.
První česká platforma pro psychoterapii Terap.io vznikla v důsledku náročných životních období dvou přátel, která překlenuli díky terapii. Společně s týmem zkušených terapeutů se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s ověřeným terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci můžou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta. Více informací najdete na https://terap.io/.