Ruce si nyní myjeme častěji než dříve a gel na ruce, kterým nahrazujeme vodu a mýdlo, když zrovna nejsou poblíž, má u sebe téměř každý. Přípravky určené pro hygienu rukou se staly nedílnou součástí každodenního života a poptávka po nich v minulém roce výrazně vzrostla. Je to znát i na množství produktů, které se objevují v regálech. Bohužel ne všechny gely na ruce, které jsou na trhu dostupné, splňují to, co se od nich očekává. Při jejich výběru je proto nutné pečlivě číst, co je na obalu.
Převážná většina dostupných gelů určených k hygieně rukou nejsou dezinfekční přípravky, ale pouze čisticí a hygienické gely. Takové produkty proti infekci nechrání, protože nemají vlastnosti dezinfekčních přípravků. Nedokážou tedy účinně ničit viry a bakterie, ale pouze zbavují ruce nečistot. Některé hygienické gely můžou sice odstranit část mikroorganismů, nejsou však normované, nemusí tedy vůbec fungovat a povrch rukou může být stejně kontaminovaný, jako před jejich použitím. Kvalitní dezinfekční přípravek na ruce si dokáže poradit s většinou mikroorganismů a jen díky tomu lze předcházet šíření infekcí. Gel účinný proti koronaviru by měl být dezinfekční přípravek, který na etiketě navíc uvádí, že je virucidní, nebo virucidní na obalené viry, nebo přímo účinný proti koronaviru. Zárukou dobrého produktu, který dokáže viry zničit, je evropská testovací norma EN 14476.
Číst etikety se vyplácí
Jak moc je přípravek kvalitní lze poznat podle informací na etiketě. Na ní by mělo být uvedeno, jaké mikroorganismy dokáže vlastně zničit. Na obalu by měl kupující najít i dobu působení. Tento údaj znamená, jak dlouho je nutné mít ruce gelem navlhčené, aby účinkoval tak jak má. Pokud gel na pokožce zaschne dříve, je potřeba aplikaci během této doby opakovat. Doba působení by u kvalitního gelu neměla být delší než 30 sekund. Velmi záleží i na množství a typu alkoholu. Plně virucidní je totiž pouze ethanol v koncentraci alespoň 80 %. Čím větší koncentrace je v gelu obsažena, tím má širší spektrum účinnosti (např. proti bakteriím, kvasinkám nebo virům) i rychlejší působení. Uvedená účinnost 99,9 % není zdaleka stejná, jako 99,99% účinnost. Například pokud je na rukou před dezinfekcí 1 000 000 mikroorganismů, 99,9% účinnost zanechá 1000 mikroorganismů na kůži, ale 99,99% účinnost zanechá jen 100
Obavy z poškození pokožky
Hlavní funkcí kvalitní dezinfekce je její účinnost, ale neméně podstatná je i hydratace kůže. Při výběru přípravku je proto důležitá jeho kožní snášenlivost. Určitě by gel po použití neměl pokožku nijak poškodit, vysušit nebo způsobit její zarudnutí. Při opakovaném a častém používání můžou některé dezinfekční přípravky pokožce takto škodit, proto by si lidé měli dávat pozor na levné produkty bez popisu. Kvalitní alkoholové dezinfekční přípravky na ruce v drtivé většině poškození pokožky nezpůsobují. Kromě účinné látky, tedy alkoholu, obsahují zvláčňující a pěstící složky, které prospívají pokožce. Je tedy potřeba vybírat takové přípravky, které mají těchto složek dostatečné množství a na druhou stranu neobsahují látky, které pokožce škodí, například peroxid vodíku, např. Sterillium Gel Pure – gel proti virům i bakteriím, který pečuje o pokožku.