Po zimě, suchém vzduchu a střídání teplot bývá naše hříva unavená, vysušená, bez lesku a zplihlá z čepice. Proberme ji správnou péčí.
V první řadě bychom se měly objednat do kadeřnictví, kde nás zbaví vysušených konečků zastřižením a pokožku hlavy občerství příjemnou masáží. Ne že by neexistovaly kvalitní přípravky pro domácí péči, ale rady odborníka nás kromě toho můžou správně nasměrovat – a třeba k tomu na hlavě vykouzlí „jarní“ účes, kterým přivítáme slunné dny.
Jeďte na zelenou
Ke zlepšení kvality vlasů po zimě nám pomůže nejen návštěva kadeřnického salonu a výběr vhodné vlasové kosmetiky, ale také úprava jídelníčku. Jeďte na zelenou, tedy zařaďte co nejvíce tmavě zelené zeleniny, luštěniny, ořechy, mořské ryby, vejce, mléko, mléčné výrobky a citrusy. Naše tělo – a tedy i vlasy – potřebují vitaminy. Po zimě jim chybí A, C, D a H, nutné pro růst vlasů i posílení vlasové struktury. Pro zlepšení péče můžeme přidat také vhodné potravinové doplňky.
To je základ a stejně důležitý je i další krok: správná péče. Šampon a kondicionér si pořídíme podle toho, jestli máme vlasy: suché, barvené, vlnité, krepaté, lámavé, poškozené, nebo jestli potřebujeme nabrat větší objem či lesk. A vyživující maskou, která posiluje poškozené vlasy, snižuje riziko lámání, minimalizuje krepatění a zanechává vlasy hebké, rozhodně nic nezkazíme.
Hlazení po hlavě
Jarní pravidlo č. 1 říká: přestaňte si mýt vlasy každý den. Nošení čepic během zimního období způsobilo, že se naše vlasy mastily mnohem častěji, než je obvyklé. Jejich příliš časté mytí je první zásadní věc, které je může vysušit a způsobit jejich lámání, kterou byste měli ve své rutině změnit. Oleje přirozeně produkované naší vlasovou pokožkou pomáhají udržovat vlasy hydratované a silné. Optimální je mýt si je dvakrát týdně nebo ještě jinak: přizpůsobte četnost mytí podle toho, co nejlépe vyhovuje vašemu typu vlasů.
Masáž hlavy je jednoduchý způsob, jak podpořit prokrvení vlasové pokožky. Nejlépe si ji užijete v kadeřnickém salonu, ale hlavu si můžete masírovat i kdykoliv během dne na sucho. Pokud se vám vlasy rychle mastí, je lepší provádět ji před nebo při mytí hlavy. Hlazení po hlavě je prospěšné nejen pro celkový stav vlasů, ale také je to skvělý způsob, jak se zbavit stresu (zejména, když vám ji dělá druhá osoba).
Masky ze spižírny
Možná vás kartáč plný vlasů vyvede z míry, ale jejich vypadávání je na jaře přirozený jev. Nejen vlasy, ale také vlasové buňky a vlasová pokožka potřebují intenzivní kúru, nejlépe pomocí hydratačních masek a regenerujících peelingů.
Další nezbytná součást péče – masky – vyživují vlasy do hloubky, dodají jim vitaminy a podpoří jejich růst. Jejich nabídka je opravdu široká. Jestliže si z nějakého důvodu přesto nemůžete nebo nechcete vybrat v prodejně, vyrobte si ji doma. Ve spižírně a v ledničce najdete několik produktů, které můžou zmírnit poškození vlasů. Zkusit můžete masku z vaječného žloutku a olivového oleje. Pivní zábal pomůže opravit poškozené vlasové folikuly. A med (s olivovým olejem, žloutkem a tvarohem) zase odstraní suchost pokožky hlavy. Aby byly kadeře v kondici, je možné zkusit jiný domácí recept našich babiček: vlasy po umytí oplachovat odvarem z heřmánku nebo kopřiv. Nesmí být ale horký, optimální je teplota lidského těla.