Jděte za zdravím!

Nosí nás do práce, za zábavou, za dětmi, za rodiči, za kamarády…

Zkrátka jdou (většinou) poslušně, kam jim poručíme. Měli bychom se jim za to odvděčit, aby nám ještě dlouho spolehlivě sloužily.

O potížích, které naše nohy trápí a které by mohly z počátečních menších bolestí přerůst v závažné problémy, jsme hovořili s Ing. Petrou Klikovou z pražského podologického institutu Hilarion.

A položili jsme jí vaše dotazy týkající se dolních končetin.

Nosím v práci v rámci dress code povinně lodičky a velice mne bolí nohy. Jak jim ulevit?

Bylo by vhodné si přes den lodičky občas sundat a zkusit si nohy procvičit, dobré je též, pokud je to možné, si nohy během dne osprchovat střídavě teplou a studenou vodou, a tím je lépe prokrvit. Večer jim dopřejte vhodnou masáž, koupel (např. v solné lázni) a protáhněte si achilovky.

Začala jsem hodně běhat a při běhu mě bolí nehty na nohou; jak si je mám chránit?

Záleží na tom, jestli jsou nehty správně ostříhané, jestli máte vhodnou běžeckou obuv. Nejlépe by vám poradili na podologickém pracovišti, protože je důležité nejdříve zjistit příčinu.

Po úraze mám na palci u nohy jen půlku nehtu, což vypadá ošklivě; je možné tam nalepit akrylátový, jako na rukou?

Na chybějící nehty na nohou lze vytvořit nehtové náhrady z akrylu nebo gelu. Záleží na typologii problematiky a podle toho i odpovídá materiál. Nehty na palci často lidé řeší z estetických důvodů, ale málokdo ví, že mají důležitou roli v biomechanice chůze.

S postupem věku mi prsty na noze změnily postavení a dva na pravé noze jdou přes sebe. Některé boty už neobuju a bolí to. Co s tím?

Důležité je řešit správnou velikost a tvar obuvi, aby se nohy nedeformovaly kvůli nevhodně zvoleným botám. Ulevit od bolesti můžou individuální vložky do bot, které správnou oporou uleví přetížení klenby nohy, jež způsobuje bolestivost. Výborné výsledky mají i silikonové korektory na míru.

V zimě mi praskají paty a chůze je pak bolestivá, mažu nohy vazelínou a nepomáhá to, co mám dělat?

Není běžné, že paty praskají. Je nutné pravidelně chodit na pedikúru nebo si ji dělat doma. Cílem je odstranit ztvrdlou pokožku a používat správné přípravky na změkčení kůže, ideálně s keratolitickým účinkem. Nicméně tyto přípravky nejsou vhodné např. pro diabetiky. Proto doporučuji konzultaci s podologem.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 11-12.2017…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *