Každoroční výzva Suchej únor oslovuje rok od roku stále více lidí. Co takhle přistoupit k Suchému únoru letos komplexněji? Pro regeneraci organismu je kromě vynechání alkoholu důležitý dostatečný pitný režim, pohyb na čerstvém vzduchu, ale také bylinky na očištění těla a zklidnění mysli.
Pokud chcete tělo opravdu poctivě připravit na nadcházející jarní sezonu, přidejte do svého jídelníčku i tradiční bylinky a koření. „Pro nastartování metabolismu zkuste vyměnit kávu za čaj. Nejlepšími pomocníky budou zelený, matcha nebo oolong čaj. Oblíbenost japonského zeleného prášku matcha v posledních letech raketově vzrostla. A není divu, matcha pomáhá zrychlit metabolismus a podporuje i mozkovou aktivitu a paměť,” vyjmenovává pozitivní vlastnosti tohoto čaje Pavla Pešková Gazdíková, expertka na výživu společnosti Amway Česká republika a Slovensko. Nejen, že má neuvěřitelné množství zdraví prospěšných antioxidantů, obsahuje také dvakrát větší množství kofeinu než běžné zelené čaje. Právě proto je ideální náhradou pro milovníky kávy. „Doporučuji vyzkoušet zelený čaj s levandulí, protože ta má antiseptické i detoxikační účinky a snižuje cholesterol i krevní tlak,” dodává odbornice.
Pro podporu blahodárných účinků přírodních bylinných čajů je potřeba dodržovat konkrétní postupy přípravy. „Stejně jako zelenina i bylinky ztrácejí varem své vitaminy a minerální látky. Proto se doporučuje sušené bylinky a čaje zalévat vodou ohřátou maximálně na 80 ℃. Zajistíte tak, že veškeré zdraví prospěšné látky dostanete do svého těla, a navíc se vyhnete nechtěné hořké chuti,” upozorňuje Pešková Gazdíková. Ať už se rozhodnete pro matcha latté nebo čaj, vždy dbejte na to, aby měla voda či mléko teplotu ideálně 70 ℃, maximálně však 80 ℃.
Myslete také na pohyb. V posledních letech se i vlivem koronaviru populace méně hýbe a přirozeného pohybu díky autům i městské hromadné dopravě v našich životech neustále ubývá. V zimních měsících je zařazení pravidelného pohybu do našich každodenních návyků kvůli nepříznivému počasí ještě složitější. Vždyť komu by se chtělo vyměnit ráno vyhřátou postel za sportovní oblečení a jít potmě běhat. Přitom během cvičení se nejen vyplavují endorfiny, tedy hormony štěstí, ale jde také o skvělý způsob, jak nastartovat metabolismus. Ranní protažení tedy není úplně od věci. „Pravidelný pohyb podporuje trávení, zlepšuje vstřebávání látek a průchodnost zažívacím traktem. Můžeme se tak zbavit například pocitu nafouknutého břicha, na které má sedavé zaměstnání neblahý vliv,” říká expertka na výtivu a dodává, že stačí, když z tramvaje vystoupíte o zastávku dříve a zbytek cesty domů dojdete pěšky, případně použijete v práci schody místo výtahu.