Kuperóza se projevuje začervenalými žilkami tváří, nosu, čela či oblasti dekoltu. Existují však způsoby, jak tomuto onemocnění předcházet a úspěšně ho maskovat.
Objevily se vám v poslední době na tváři či v oblasti dekoltu drobné červené žilky? Pak byste měly zpozornět a zamyslet se, zda podobným problémem netrpí vaše matka či babička. Pravděpodobně se u vás totiž vyskytla kuperóza – vada kůže, která je často dědičná a navíc nevyléčitelná.
Kuperózou trpí zhruba 16 % Evropanek
„Toto onemocnění se projevuje ztrátou pružnosti žilek, které již nejsou schopny se podle působení tepla či zimy náležitě roztahovat či smršťovat, a zůstávají tak nastálo rozšířené,“ vysvětluje podstatu problému Alena Tesařová z firmy Dr. Belter. Podle odhadů trpí kuperózou každá šestá Evropanka, nejnáchylnější jsou především dámy se světlou, suchou a jemnou pokožkou.
S rozšířenými zvětšenými žilkami by si však měla umět poradit pomocí vhodně zvolených přípravků každá zkušená kosmetička. Takto poškozená pokožka může přejít do stádia zvaného rozacea (růžovka). Ta už je vážnějším onemocněním projevujícím se záněty, které se mohou často zaměňovat s akné, nevzhledným zbytněním tkáně a „napuchlým“ červeným nosem ne nepodobným tomu, jejž mívají zasloužilí alkoholici.
Rozaceu je proto třeba konzultovat přímo u lékaře-dermatologa. Tato postižení pokožky však kromě estetických změn způsobují ještě další potíž: značně snižují sebevědomí žen. Podle průzkumu společnosti National Rosacea Society snížila rozacea důvěru v sebe sama až u 76 % pacientů. 41 % z nich kvůli rozacee omezilo své společenské kontakty a polovina pacientů se raději rozhodla přestat chodit do práce.
Jak tedy těmto onemocněním předejít?
„Žilky je možné odstranit laserem nebo elektrickou jehlou. Ale byť se jedná o účinný zákrok, je na druhé straně poměrně nepříjemný, a hlavně nezabrání tvorbě nových žilek, které se po čase mohou znovu objevit. Klíčová je proto prevence a správná a pravidelná kosmetická péče,“ uvádí Alena Tesařová.
A v tomto případě platí, že méně je někdy více. Pokožku je totiž důležité nedráždit nešetrným čistěním či častými dotyky prstů. Je tedy dobré používat vhodné přípravky typu 2v1 a v případě krémů aplikovat jen ty, jež jsou určeny na citlivou pleť, ideálně však přímo na pleť postiženou kuperózou. Pokožku je zároveň třeba chránit před slunečním zářením, a tak je třeba používat přípravky s ochranným faktorem vyšším než 20.
Existuje také řada způsobů, jak zčervenalé žilky jednoduše zakrýt. „Jako podklad lze použít například kompaktní krém na kuperózu, který je tónovaný do zelena. Díky tomu dobře zakryje zarudnutí a následně nanesený make-up vydrží mnohem déle. Make-up byste zároveň měly nanášet štětcem, jenž je šetrnější k pokožce,“ doporučuje Alena Tesařová.
Proti začervenalým žilkám se tak volbou vhodných kosmetických přípravků lze efektivně bránit. Lékaři však bohužel dosud nezjistili, co vlastně samotnou poruchu pružnosti kapilár způsobuje. Je ale prokázáno, že zhoršení příznaků předejdete, pokud se budete vyhýbat stresu, prudkým změnám teploty, slunečnímu záření, sauně a odpustíte si horké nápoje, alkohol či kořeněná jídla.