Co čekat od umělého oplodnění

Neplodnost jako jedna z civilizačních chorob výrazně ovlivňuje život dnešní společnosti. Problémy s početím potomka aktuálně trápí každý pátý pár. Vyřešením často přinese až odborná lékařská pomoc za pomoci umělého oplodnění.

Pokoušíte se počít potomka, ale nedaří se vám? Pokud provozujete se svým partnerem pravidelný nechráněný pohlavní styk jeden rok a stále ne a ne otěhotnět, je na čase vyhledat lékařskou pomoc. Prvotní úkol bude jasný – nalézt příčinu neplodnosti. U žen je často spojená s nedostatkem vajíček vzniklým díky dlouhodobému užívání hormonální antikoncepce. Muži zase často trpí malým počtem pohyblivých spermií v důsledku varikokély (rozšíření cév v oblasti varlat). Zajímavý je fakt, že v procesu oplodnění je velmi důležitá také psychika. Lékaři potvrzují, že míra stresu a nepohody může ovlivnit i snahu o početí dítěte. Psychická pohoda je důležitá i podle psychoterapeutky Hany Pucherové, která působí na platformě Terap.io. „I když je to velmi těžké, doporučuji přesunout pozornost páru jiným směrem, než je samotná touha po miminku a společně hledat, co jejich psychické pohodě vzájemně pomáhá. Tělo a psychika jsou spojené nádoby a navzájem se ovlivňují,“ vysvětluje. Pokud se pár neplodností trápí, je dobré kvůli tomu navštívit odborníka. Dnes už to jde i online, například na platformě Terap.io působí přes 50 terapeutů, zájemce si tak může vybrat a terapii pak podstoupit online formou telefonu nebo videohovoru z pohodlí domova.

Pro zjištění příčiny je třeba provést různá vyšetření. V případě ženy je nutné gynekologické, ultrazvukové a hormonální vyšetření, u mužů je třeba vyšetřit spermiogram, u obou pak vyšetření na pohlavně přenosné nemoci. Pokud výsledky vyšetření potvrdí, že neplodnost nelze léčit jinak než umělým oplodněním, je třeba vše společně s lékařem naplánovat a v dalším cyklu realizovat. Prvním krokem v samotném procesu je stimulace vaječníků – tzv. ovariální stimulace. Při ní se aplikují injekce folikulostimulačního hormonu, aby došlo k dozrání více vajíček, z kterých pak bude moct být více embryí. „Čím více embryí máme, tím více stoupá šance na otěhotnění. Obvykle se úspěšnost po transferu jednoho embrya pohybuje mezi   35-40 procenty,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Po stimulaci následuje odběr vajíček. Ten probíhá v krátké celkové anestezii. Trvá obvykle kolem 15 minut, záleží na počtu folikulů (čím více jich je, tím je výkon delší). Po výkonu může pacientka pociťovat mírné bolesti v podbřišku, které bývají tlumeny běžnými analgetiky. Před odběrem je nutné absolvovat standardní předoperační vyšetření (krevní testy, EKG, vyšetření moči). Ještě ten den přichází další krok, a sice oplození vajíček dodanými spermiemi.

Posledním krokem je samotný transfer. „V dnešní době se nejčastěji transferuje jedno embryo. V případech, kdy se opakovaně nedaří, lze zavést embrya dvě – pacientka ovšem nemůže mít jizvu na děloze, například po císařském řezu, operaci myomů a podobně. Pokud by totiž takováto žena měla dvojčetné těhotenství, hrozí riziko ruptury jizvy. Většina center tři nebo více embryí již nezavádí,“ vysvětluje MUDr. Lacheta. Těhotenský test by si pak měla žena provést za 14 dnů po transferu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *