Cvičíme tabatu

Tabata je vhodná pro všechny, kteří pracují na zlepšení své fyzické kondice, ale také pro ty, jenž chtějí objevit své výkonnostní hranice. Cvičení vyžaduje vykonávání pohybu se zvýšenou intenzitou. Můžeme při něm dosáhnout dobrých tréninkových výsledků s minimální časovou náročností.

Tabata trénink nastavením spadá mezi tzv. HIIT cvičení (High Intensity Interval Training, intervalový trénink ve vysoké intenzitě). To znamená, že dochází ke střídání fáze intenzivního cvičení a fáze odpočinku. Čas cvičení odpovídá dvaceti sekundám intenzivní aktivity a čas odpočinku je pak určen na deset vteřin. Tato série se nepřetržitě opakuje celkem osmkrát se střídáním zvolených cviků. Tradičně je tabata složena ze čtyř různých cviků a jako celek zabere pouze čtyři minuty vašeho času.

Někomu můžou být čtyři minuty práce (i když intenzivní) málo a má chuť ve cvičení pokračovat. Pokud je to váš případ, má pro vás fitness expertka společnosti Herbalife Nutrition Samantha Clayton radu: „Jeden trénink se může skládat ze tří nebo čtyř tabat s pauzami nastavenými tak, aby cvičení celkově zabralo přibližně dvacet minut. Dělám to tak při svých lekcích a každou tabatu zaměřím na jinou část těla – břicho a záda, nohy, ruce a na závěr kardio, které procvičí celé tělo.“

Intenzita tohoto druhu cvičení znamená, že není určené pro začátečníky. Pokud se do tabaty pustíte, měli byste být z hlediska cvičení na středně pokročilé nebo pokročilé úrovni a nemělo by vás trápit žádné zranění. Tabata byla původně navržena tak, aby byla jednotlivě zařazena do běžného tréninku jako ozvláštnění a pro zvýšení účinnosti. Podívejte se na příklad tabaty, kterou můžete vyzkoušet v pohodlí domova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *