Máte zdravý zrak?

Oči jsou jedním z nejdůležitějších smyslových orgánů člověka, přesto jim mnozí lidé nevěnují pozornost. Na nedostatečnou prevenci každoročně upozorňuje Světový den zraku, který letos připadá na 10. října. Ať už vás trápí oční vada nebo ne, odborníka je třeba navštívit alespoň jednou za rok. Pravidelné preventivní prohlídky neslouží pouze ke stanovení počtu dioptrií, mohou totiž odhalit i závažnější oční choroby, které jsou většinou bezpříznakové.

Očima vnímáme nejvíce informací, je proto potřeba o ně správně pečovat. Obzvláště pak v období podzimu a zimy, kdy je zrak značně namáhán výkyvy počasí či přechody z tepla do zimy. Právě tyto faktory zvyšují náchylnost sliznice oka k nadměrnému slzení. Naopak ve vytopených a suchých místnostech není lidské oko schopno vytvářet dostatek slz, pálí a je zarudlé. „Zdravý zrak souvisí také se zdravým životním stylem. Ovlivňuje ho naše strava, kouření, slunce, alkohol, ale také nadváha či věk,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „I pro oči je tak důležité dbát na zdravou stravu, dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, hygienu či ochranu očí před UV zářením.“

V současnosti jsou oči extrémně namáhány. Při dlouhém sledování obrazovky televizoru nebo počítače se snižuje frekvence mrkání, čímž dochází k vysušování oka. To má za následek právě podráždění očí, které se nejčastěji projevuje pálením a řezáním. Jak takzvanému syndromu kancelářského oka předcházet? „Při dlouhodobé práci na počítači je třeba dělat minimálně pětiminutové přestávky, oči zavřít a nechat je odpočinout. Dále je třeba vědomě myslet na časté mrkání a v případě, že se problém objeví, použít speciální zvlhčující oční kapky,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *