Nastartujte se!

Zdá se vám, že poslední dobou víc zapomínáte a jste bez energie? Zkrátka že potřebujete nastartovat svůj mozek? Jako první vás nejspíše napadne káva. Není divu, je totiž asi tím nejběžnějším povzbuzovadlem. Ne každý je ale fanouškem tohoto nápoje a někteří si ho nemůžou dopřát ze zdravotních důvodů. Jaké alternativní „budiče energie“ existují?

Zdrojem kofeinu může být například zelený a černý čaj, hořká čokoláda nebo doplňky stravy ve formě tablet či sáčků rozpustných ve vodě. Nastartovat mozek a dodat energii pomůžou i některé doplňky stravy, které snadno seženete v lékárně:

  • Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) pozitivně působí na krevní oběh, čímž napomáhá k lepšímu prokrvení celého těla, a tedy i mozku.
  • Kurkuma je známá pro své protizánětlivé a antioxidační účinky, které příznivě ovlivňují mozkovou činnost a napomáhají k lepší paměti.
  • Guarana je dalším zdrojem přírodního kofeinu. Stimuluje nervovou soustavu, potlačuje únavu, a jelikož je zpravidla silnější než káva, nedoporučuje se ji konzumovat večer před spaním.
  • Vitaminy B jsou nezbytné pro správné fungování našeho mozku. Mezi ty nejdůležitější patří B3, B6 a B12. Kromě formy tablet se tyto vitaminy nacházejí například v mléčných výrobcích, luštěninách, ořechách, listové zelenině či v celozrnném pečivu.

Existují i další způsoby, jakými svůj mozek „nakopnout“. Patří mezi ně pravidelná aktivita fyzická i trénink paměti, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a samozřejmě správná životospráva. Do svého jídelníčku byste měli zařadit například ryby, ořechy nebo vejce. Správná výživa je pro mozek zásadní, pohyb napomáhá jeho dostatečnému prokrvení a paměťové cvičení ho stimuluje a udržuje v kondici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *