Oči na dovolené

Zatímco pokožku při pobytu na sluníčku chráníme opalovacím krémem, vlasy i hlavu schováváme pod velký slaměný klobouk nebo kšiltovku, na oči někdy zapomínáme. A tak se snadno stane, že sluneční brýle kupujeme na poslední chvíli po cestě do cílové destinace. Přitom právě náš zrak si zaslouží péči opravdu důkladnou!

Na nových brýlích nešetřete

Sluneční brýle jsou v létě nepostradatelným společníkem. A je jedno, zda odpočíváte u moře nebo šlapete po horách. Jak tomu však často bývá, na kvalitu brýlí moc nehledíme a jsme schopni si je koupit takřka kdekoliv – v supermarketu, v tržnici nebo u obchodníka přímo na pláži. I klasické sluneční brýle volně prodejné v obchodech s módou sice zajišťují určitou dávku ochrany, rozhodně se vyplatí investovat do kvalitních brýlí z optiky. Ty by měly poskytnout nejen zdravotně nezávadný barevný filtr, ale taky pohltit alespoň 98 % UVA a UVB záření až do vlnové délky 400 nanometrů, tedy stoprocentně.

Pokud nosíte jedny sluneční brýle už pěknou řádku let, buďte opatrní. „Málokdo ví, že UV filtr se postupem času znehodnocuje. Abyste zjistili, zda jsou vaše brýle stále v pořádku, stačí vyrazit si nechat brýle odborně přeměřit, utáhnout či seřídit. Nemluvě o škrábancích nebo různých oděrkách, které můžou funkčnost ochrany také výrazně snížit. Brýle proto nenechávejte na drsném nebo hrubém povrchu, pozor také na krystaly soli, které zůstávají na povrchu skel po odpaření kapek mořské vody. Brýle byste měli pokaždé odložit do pouzdra, ať se vám v kabelce či tašce nepodřou,” radí optik Martin Slaný.

Vezměte si s sebou kapky do očí

Dlouhý let letadlem, písek na pláži nebo jen přechody z klimatizovaných budov do tepla a zpět. To vše může přivodit podráždění, začervenání i nežádoucí pálení očí. Jak se těmto nepříjemnostem na dovolené vyhnout? Mějte po ruce zvlhčující oční kapky, takzvané umělé slzy. ​​Poskytují okamžitou úlevu podrážděným a unaveným očím, rychle zmírňují bolestivé příznaky, zvlhčují oči a podporují jejich regeneraci. Obzvláště v létě ale oční kapky nevystavujte vyšším teplotám, než je 25 °C. Proto je lepší používat ty, které stačí kápnout jenom ráno a večer.

Úlevové čočky pro řidiče

Pokud budete sedět za volantem auta několik hodin, pořiďte si úlevové čočky, které jsou vhodné pro nositele dioptrických brýlí, ale i pro řidiče bez korekce zraku. Pracují na principu prodloužení zrakové ostrosti při střídání pohledu na střední vzdálenosti a na blízko, čímž ulevují přeostřování mezi těmito dvěma vzdálenostmi. Některé z nich reagují na sluneční záření a plynule mění propustnost světla v autě. Mají také účinný polarizační filtr blokující odlesky, zvyšující kontrast barev a zlepšující rozlišení okolních předmětů.

Kontaktní čočky nemusíte z očí vytahovat ani o prázdninách, je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat hygienu, zejména koupeme-li se v přírodních koupalištích či v moři. Jestliže se chystáte vyjet někam na více dní, doporučují odborníci místo měsíčních čoček zvolit ty s co nejkratší dobou výměny, nejlépe tedy jednodenní. Minimalizujete tak případné poškození materiálu čočky slanou či chlorovanou vodou a naplavení bakteriálních i mechanických nečistot do oka. Roztok na čočky a pojistka v podobě brýlí je však samozřejmostí a chybět by vám proto neměly ani na kratším víkendovém pobytu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *