Očkování je důležité

Od začátku pandemie se lékaři shodují na tom, že nelze očkování proti jiným chorobám zanedbávat, natož na něj rezignovat. Nemá-li pacient nějaký racionální a závažný důvod, je důležité se očkovat a chránit tak sebe i své okolí. Zodpovědnost a vědomí, že každý může svým jednáním ohrozit druhého nebo naopak zamezit nákaze nejen covidem-19, ale také například meningokokovou infekcí, by v dnešní době mělo být prioritou každé osoby ve věku 15–25, tedy v letech, kdy je riziko nákazy závažným meningokokovým onemocněním velmi vysoké.

„Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací a vyvarovat se pohybu v místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v období pandemie meningokok nezmizel,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Běžné chování teenagerů a mladých dospělých může vést ke zvýšenému riziku vzniku infekčního onemocnění. Mezi taková chování donedávna patřila například návštěva restaurací, klubů a barů, pití ze stejných sklenic a sdílení nádobí, líbání, anebo jakýkoliv pobyt v prostorách, kde je vyšší koncentrace osob. Přestože se vlivem restrikcí a pandemie tyto aktivity značně omezily, riziko nákazy rozhodně nevymizelo. Navíc stále slýcháme v médiích, že se i přes uzavření barů soukromé večírky pořádají.

Jediné řešení je proto očkování. Cílem očkování proti IMO neboli invazivnímu meningokokovému onemocnění je zajistit co nejkomplexnější a nejdelší protektivní imunitu očkované osoby. Schválená úhrada očkování pro nejmenší děti od 1. 5. 2020 je jistě dobrou zprávou, avšak je třeba nezapomínat na adolescenty a mladé dospělé, kteří jsou ohroženou skupinou a je mezi nimi velký počet bezpříznakových nosičů. Měli by dostat stejnou šanci, už  jen proto, že se sdružují, mají sklony k ponocování, baví se ve společnosti apod. Riziko nákazy je u nich vysoké a je nutné, aby se očkování neodkládalo, a hlavně bylo hrazeno státem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *