Opalování vs. ochrana pokožky

Mnoho lidí vnímá jako symbol zdraví a krásy opálenou pokožku, ale jen málo z nich si uvědomuje i rizika opalování. Lékaři před vystavováním se na slunci varují. „Pro doplňování vitaminu D stačí oslunění při běžném přecházení během dne,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Nina Koutná z kliniky GHC. A dál radí, jak si kůži chránit.

Často vyšší cena opalovacího prostředku nezaručuje správnou ochranu pokožky. Proto je vhodné zajímat se o jejich složení a vybírat spíše ty, které jsou založeny na minerálním faktoru. Přípravek je třeba aplikovat cca 30 minut před počátkem pobytu na slunci a nanášet ho minimálně 4x denně. Citlivá a jemná pokožka by neměla být vystavena slunci vůbec i přes aplikaci ochranných prostředků.

Zůstat ve stínu je jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout narušení kůže UV zářením, ale ani to neochrání na sto procent. Odražené sluneční záření např. od vodní hladiny nebo písku fungují jako pomyslné zrcadlo. Velký vliv má při opalování i vlhká kůže, která zvyšuje průnik záření do pokožky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *