Polovina dětí bude ze zkumavky

Na českých klinikách proběhne každý rok asi čtyřicet tisíc umělých oplodnění, tento počet každý rok narůstá. Problémy s početím zažívá zhruba pětina všech párů. Roste tak logicky i počet dětí, které se narodily tzv. „ze zkumavky“. V ČR se jich takto narodí každý rok zhruba pět procent, celkový počet je už kolem 120 tisíc dětí. Odborníci varují, že pokud se současný trend nezmění, mohla by být za patnáct let počata uměle až polovina všech dětí. Může za to především odkládání těhotenství do vyššího věku a zvyšující se neplodnost.

Jako „neplodný“ je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Žena by si měla nechat vyšetřit hormonální profil a podstoupit ultrazvukové vyšetření. U mužů je potřeba udělat spermiogram a zjistit kvalitu a počet pohyblivých spermií.

Odkládání těhotenství

Jedním z důvodů, proč každý pátý pár v Česku řeší problémy s přirozeným početím, je odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Roli hraje zejména rostoucí průměrný věk rodiček. Ten se od počátku století zvýšil o čtyři roky na necelých 31 let. Největší podíl na tomto nárůstu mají ženy ve věku 35–39 let, kterých je na porodních sálech téměř čtyřikrát více. A právě ženy blížící se hranici čtyřicítky jsou nejčastějšími pacientkami na odděleních center asistované reprodukce.

„S přibývajícím věkem ženy klesá kvalita vajíček, už kolem věku čtyřiceti let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantace (uhnízdění) do děložní sliznice,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE. Problémy s početím u žen může způsobit také dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. „Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít jako prevenci před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nebyla narušena plodnost,“ doporučuje Daniel Struppl, primář pražského GynCentra.

Klesající kvalita spermií

U mužů za sníženou plodnost může nejčastěji nízká kvalita spermií. Zatímco před 5 lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v 1 ml ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií. „O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ vysvětlil MUDr. Lukáš Bittner z oddělení andrologie ISCARE. Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, zejména stres, kouření, alkohol či nedostatek pohybu. Stejně jako u žen i u mužů hraje roli také věk, s ním se totiž snižuje objem ejakulátu i počet pohyblivých spermií.

Asi ve 20 % případů je problém s početím na obou stranách. Preventivním řešením neplodnosti může být social freezing neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. V současné době jsou lékaři schopni pomoci až 95 procentům neplodných párů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *