Umělci proti nemoci

Nafotit charitativní kalendář – to je cílem osobností, které už po čtvrté propůjčily svou tvář spolku ALSA. Ten se jako jediný v České republice stará o pacienty s tzv. amyotrofickou laterální sklerózou. Peníze získané z prodeje kalendáře poputují přímo k pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí. Fotit se letos poprvé bude pod taktovkou fotografky Alžběty Jungrové.

Před objektivem známé fotografky zapózovali Thom Artway, Simona Baumrtová Kubová, Annamaria D’almeida, Kazma Kazmitch, Berenika Kohoutová, Jana Krausová, David Kraus, Patricie Pagáčová, Kateřina Pechová, Peter Pecha, Daniela Písařovicová a Jana Plodková.

Boj s ALS je nesmírně náročný, protože nemoc je smrtelná a medicína na ní zatím nemá lék. Průměrná doba dožití pacientů je zhruba dva až pět let od stanovení diagnózy. Organizace se proto snaží, aby pacientům po dobu onemocnění zajistila pokud možno příjemný a důstojný život. Jedním ze způsobů pomoci je focení charitativního kalendáře. Mnohé z osobností, které se na jeho přípravě podílejí, nespolupracují s ALSOU poprvé. Patří mezi ně zpěvák David Kraus, který se spolkem pracuje již delší dobu a několik focení má za sebou. „ALSA je moje srdeční záležitost. Je strašně důležitá, protože pacienti cítí, že se pro ně něco dělá, že se o ně někdo zajímá a mají se na koho obrátit. Spolupráci s ALSOU považuji za čest,“ komentuje David Kraus.

Z rodiny Krausů nepomáhá sám. Zapojila se i jeho matka, herečka Jana Krausová. „Maminku si ALSA sama vybrala. Je hezké podporovat tuhle organizaci společně. Rozšiřovat řady bychom měli už jenom proto, aby se o ALSE díky známým tvářím dozvědělo co nejvíce lidí, kteří nás třeba podpoří,“ říká David Kraus. „To, že David s ALSOU spolupracuje, jsem věděla už dlouho. Občas mě bral na jejich akce a zúčastnila jsem se i jednoho z rekondičních pobytů pro pacienty s ALS v Krkonoších. To mě se spolkem ještě víc sblížilo. Proto jsem byla jejich nabídkou spolupráce poctěná,“ doplňuje Jana Krausová.

Ke spolupráci se spolkem se s radostí vrací i herečka Patricie Pagáčová. „Obdivuji zápal celého týmu ALSY a mám radost ze všeho, čeho už spolek dosáhl. Je to pro mě neskutečně inspirativní.“ Uznání vyjádřila i její kolegyně Jana Plodková. „Je neuvěřitelné, s jakou vervou a láskou se všichni snaží dělat maximum pro pacienty s touto hroznou chorobou.“

Na 8. září připravuje spolek druhý ročník Prague City Swim. Cílem projektu je spojit stovky plavců, kteří chtějí prostřednictvím plavání přispět na výzkum vývoje léku proti doposud nevyléčitelné nemoci ALS. A 8. října se uskuteční „Koncert hvězd proti bezmoci“ včetně křtu kalendáře 2021.

Více informací o spolku, jeho aktivitách a jak můžete pomoci i vy najdete na: www.zsalsa.cz/cs.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *