Menopauza nemusí být přítěží

Ve věku, kdy si každá žena po všech životních zkušenostech přeje klid, přichází jedno z nejnáročnějších období: namísto duševní pohody a fyzické harmonie se objeví výkyvy nálad, nadměrné pocení, problémy se spánkem a řada dalších vedlejších projevů hormonálních změn, které klimakterium provází.

Jsou ženy, které se na tento čas těší, že budou mít konečně „klid“. Jiné se ho naopak děsí. Ať už patříte k první, či druhé skupině, jisté je, že toto téma už v současné době není tabu. Menopauza dnes není nic, co by měla žena před svým okolím tajit. Jde o naprosto přirozený jev, který má v moderní době mnohé výhody. Jednou z nich je nabídka produktů na zmírnění obtěžujících symptomů.

Obavy nejsou na místě

Tak jako každá neznámá věc, i klimakterium v nás vyvolává nejistotu a strach z neznámého. Dnešní ženy po přechodu ale nejsou žádné shrbené osoby v šátku: mnohé stále pracují, cestují, studují… Faktem ale je, že hormonální změny v těle můžou přinést některé nepříjemné projevy. Některé z nich, jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálad nebo přibývání na váze, jsou známé. O jiných už se tolik nemluví, a proto nás jejich nástup může pořádně překvapit. Jak můžou také vypadat projevy menopauzy?

Změny na kůži. Zvýšené vypadávání vlasů, suchá pleť i slabé a lámavé nehty bývají jedním z častých doprovodných projevů v období menopauzy. Na místě je zaměřit pozornost na kvalitní stravu s dostatkem vitaminů. Doporučuje se alespoň jedno jídlo bohaté na bílkoviny denně. S tím, jak se mění potřeby pleti, bude možná vhodné změnit kosmetiku, která by nyní měla poskytovat intenzivnější hydrataci a účinněji působit proti známkám stárnutí.

Vaginální atrofie. Jde o stav, kdy se poševní sliznice stává tenčí a neprodukuje normální množství sekretu. Ženu v důsledku toho trápí nepříjemné pocity pálení a svědění v této oblasti i problémy v intimním životě.

Nové alergie. V důsledku hormonálních výkyvů se můžou objevit i nové alergie, protože hormonální a imunitní systém jsou úzce propojené. Nastalou situaci konzultujte s alergologem, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Problémy s pamětí a koncentrací. Občasné výpadky paměti můžou být způsobeny poruchami spánku nebo souviset se změnami nálad a celkovou rozladěností. Není však důvod k obavám, jedná jen o krátkodobý problém.

Závratě a nevolnost. Mrazení po těle, nevolnost a závratě, pocit točení hlavy, to nejsou nejznámější projevy menopauzy, ale nejsou ani úplně výjimečné. Zmírnit je může opět změna životního stylu v čele s pravidelnou pohybovou aktivitou.

Pleť v přechodu

Je samozřejmé, že menopauzální změny se nemůžou vyhnout největšímu orgánu, kterým je kůže. Jak na změněnou tvorbu hormonů reaguje pleť obličeje a pokožka těla? Jak minimalizovat projevy stárnutí?

Žlázy s vnitřní sekrecí vysílají do těla menší množství estrogenu, buňky šetří na tvorbě kolagenu, pleť ochabuje, kontury obličeje ztrácejí na ostrosti, podkoží má tendenci usazovat víc tuku. Co s tím? První rada zní: Nehroutit se! Tyto procesy jsou přirozené, tělo píše svůj deník pod diktátem přírody. S tím, že tělo ani obličej nebude vypadat v padesáti jako ve dvaceti, je třeba se smířit. Na druhé straně však máme řadu omlazujících prostředků, které dokážou zafungovat až téměř zázračně, zvlášť pokud je spojíme dohromady.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 09-10.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *