Jarní únava je sice již za námi, ale i velké pracovní nasazení vás bude stát trochu těch těžce nasbíraných sil. Jak „dobít baterky“ a být ke svému tělu co nejšetrnější? Nejpřirozenější je stimulovat tělo a mysl přírodními látkami. Které jsou nejpoužívanější a které pomohou posílit imunitu?
1. Ženšen pravý – S touto rostlinou se též můžete také setkat pod názvem Všehoj ženšenový. Na lidský organismus působí komplexně. Pozitivně ovlivňuje oběhový systém, centrální nervovou soustavu nebo imunitní systém. Dalším plusem je zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je úzkost nebo tělesná únava, užívání ženšenu se u mužů také projevuje zkvalitněním sexuální funkce.
2. Rozchodnice růžová – Pozitivní účinky rozchodnice jsou stejné nebo ještě silnější než u ženšenu. Její účinky kladně posilují obranyschopnost, stimulují centrální nervovou soustavu a kardiovaskulární systém. Dlouhou dobu byla tak intenzivně sklízena, až byla v Česku téměř vyhubena. Nyní se vyskytuje jen velice vzácně a od roku 2012 je zařazena do skupiny kriticky ohrožených druhů.
3. Paulinie nápojná (Guarana) – Semena guarany jsou stimulantem centrální nervové soustavy. Jejím největším kladem jsou povzbuzující účinky, užíváním produktů z guarany snížíte únavu a posílíte bdělost. Užívá se při nervovém vypětí nebo při depresích nebo bývá využívána při rekonvalescenci po dlouhé nemoci. Pozitivně působí na nervový systém, stimuluje mozkové funkce a činnost. Může tišit menstruační bolesti. Hojně guaranu využívají i studenti v průběhu zkouškového období, rostlina totiž zlepšuje paměť a soustředění.
4. Káva – Je výborným antioxidantem (má dokonce vyšší procento antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce). Nejznámější látkou, kterou přijímáte konzumací kávy je kofein, který působí v určitých oblastech mozku a vyvolává příjemný pocit spokojenosti a štěstí. Kofein dokáže v těle vyrovnávat přirozeně kolísající hladinu hormonu zvaného kortizol, který tělo produkuje v kůře nadledvin a je odpovědný za naši fyzickou a mentální aktivitu. „Je obecně známé, že kofein pomáhá udržet naši pozornost. Častokrát po kávě sáhneme právě tehdy, když se cítíme unavení a potřebujeme probudit. Tělo zpracovává kortizol přednostně před kofeinem, a proto pokud je v těle hladina kortizolu na maximu, kofein tělem pouze projde bez jakýchkoli účinků,“ vysvětluje Luboš Martínek, ředitel společnosti CrossCafe original. Nejvyšší hladina hormonu je hned po probuzení a nejméně ho naopak máme večer před spaním. Drobné výkyvy je možné pozorovat i během dne. Káva jako životabudič by tedy měla přijít ve chvíli, kdy se jeho hladina snižuje. Ideální čas je tedy spíše dopoledne, než brzo ráno (9.00-10.00) a pak během odpoledne (13:30-17.00).