Na podzim a v zimě stoupá návštěvnost saun. Že vám ale horký a suchý vzduch v sauně nedělá dobře?
Právě pro vás existují i jiné druhy saun, kde nejsou teploty zdaleka tak vysoké. Vyzkoušejte parní lázeň, tepidarium nebo aromatickou bio saunu a načerpejte energii do nastávajících studených dní.
Parní lázně jsou celosvětovým fenoménem a jejich historie sahá daleko do minulosti. Používali je už Aztékové, Mayové, severoameričtí indiáni, staří Řekové i Římané. Plnily vždy funkci tělesné či duševní očisty, relaxace a společenského vyžití nebo rituálního spojení s nadpřirozenem. V antickém Řecku existovala tradice terapeutických parních lázní již od 5. stol. př. n. l. a antičtí lékaři doporučovali pocení v lázni jako prostředek k léčbě nervových či horečnatých onemocnění, kožních problémů, revmatismu i jako rekonvalescenci po úrazu.
Na rozdíl od klimatu v klasické finské sauně se u parní lázně jedná o vlhkou teplou lázeň. Vysoká vlhkost vzduchu (až 100 %) vytváří s teplotou (40-55 °C) jedinečné klima, které velmi příznivě působí na lidský organismus. V parní lázni dochází jako v sauně k otevírání pórů a k výraznému pocení, ale vysoká vlhkost vzduchu znemožňuje odpařování potu a potlačuje tak následné ochlazování organismu, přičemž pot z těla stéká. Jinými slovy se naše tělo vlivem příjemné teploty prohřívá.
Každý stupeň tělesné teploty navíc oproti přirozenému stavu má za následek zvýšení metabolismu, to znamená větší spalování o cca 15 %. Pod vlivem parní lázně stoupá i spotřeba kyslíku, zvětšuje se vylučování oxidu uhličitého a dochází k celkové stimulaci životních funkcí. Kromě příjemného pocitu zotavení působí parní lázeň jako podpůrné opatření při léčbě astmatu, zánětu průdušek, revmatismu, chrapotu, přetížení svalů a poruchách prokrvení. Parní lázeň zklidňuje činnost srdce, zlepšuje celkovou kondici, tlumí rozrušení, tísnivé pocity a nervozitu, je výborným místem pro duševní a fyzickou relaxaci. Je velmi doporučována i pro regeneraci namáhaných svalů, vazů a kloubů sportovně aktivních lidí.
V Aquapalace Praha je parní lázeň součástí rozsáhlých Římských lázní, které jsou určené právě všem, kdo nemusejí klasickou finskou saunu. Kromě klasické páry se 100% relativní vlhkostí vzduchu tu najdete také citrusové tepidarium – nízkoteplotní parní lázeň s 35% vlhkostí vzduchu s citrusovým aroma sloužící k mírnému a šetrnému prohřátí celého těla. Pro organismus je povzbuzující a přitom obzvláště šetrná, bez extrémního zatížení krevního oběhu, je proto vhodná i pro kardiaky a malé děti.
Součástí rozsáhlého komplexu finských saun je tzv. biosauna, kombinace finské a parní sauny vyhřívána na relativně vysokou teplotu (60 °C), nicméně vyšší relativní vlhkostí vzduchu se blíží parní sauně. Proto je také vhodnou alternativou ke klasickému saunování. Díky aromatickým bylinným esencím se jedná o velmi příjemný saunový zážitek.