S alkoholem slaví různé událostí většina z nás. Většina z nás naštěstí ví, že nadměrné pití ničí zdraví i půvab. Přesto u nás více než 1,5 milionů lidí podle statistik spadá do kategorie rizikového pití alkoholu. Česko patří mezi země s nejvyšší spotřebou lihu na světě. Více než polovina lidí má ve svém okolí někoho, kdo má podle nich problém s alkoholem. Zároveň však 44 % dotázaných v průzkumu podceňuje škodlivost pití, když ještě dva až tři alkoholické nápoje denně nepovažuje za škodlivé.
Maximální denní příjem lihu, který by měl člověka poškodit minimálně, je přitom podle adiktologů daleko nižší – zhruba jeden standardní alkoholický nápoj denně pro ženy a dva pro muže. Ovšem s tím, že dva dny v týdnu by člověk neměl alkohol pít vůbec. V praxi to tedy znamená jedno, resp. dvě velká piva, nebo sklenky vína s pauzou každý třetí den. I v tomto případě se však nejedná o zdraví prospěšné pití, pouze se tím minimalizují zdravotní rizika. Alkohol je totiž pro organismus toxický vždy.
Průzkum, který pro Národní linku pro odvykání vypracovala společnost Rondo Data na reprezentativním vzorku 1700 respondentů, se zaměřil také na představy o konkrétních zdravotních dopadech pití alkoholu. Většina lidí (přes 80 procent) si uvědomuje, že nadměrné pití může způsobovat demenci, kornatění cév, cirhózu jater či onemocnění ledvin. Méně lidí (kolem 60-70 procent) už ví, že alkohol stejně tak může přispět k neplodnosti či rakovině tlustého střeva a žaludku. Ovšem pouze 28 % dotázaných si uvědomuje, že nadměrné pití má dopad i na možný vznik rakoviny prsu u žen, což je přitom lékaři potvrzený jev. „Pití alkoholu nás decimuje podobně jako kouření cigaret, přitom lidé rizika pití značně podceňují. I proto jsme služby Národní linky pro odvykání již před rokem rozšířili o tuto druhou nejčastější závislost,“ dodává prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.