Pro většinu z nás je léto vytouženým obdobím roku. Pro alergiky jsou ale letní měsíce často obdobím, kdy raději zůstávají doma, aby zbytečně neprovokovali venku poletující alergeny.
Napuchlé oči, ucpaný nos, kýchání, to jsou běžné symptomy provázející alergikův den. V těch nejhorších případech od jara až do podzimu. A kromě pylové sezóny, která je v plném proudu, po celý rok neutichají ani ostatní alergeny, nejčastějšími z nich jsou alergie na zvířecí „srst“ a roztoče. Alergeny si ale nevědomky pěstujeme i doma. Navíc většina „venkovních“ alergenů, jako je pyl, plísně i prach se otevřenými okny či dveřmi dostávají také do našich domácností. Jak vytvořit bezpečné domácí prostředí bez alergenů, poradí odborníci Jakub Šoufek a Jiří Najman:
Manžel i dcera jsou alergici, je vhodné doma luxovat? Nevíří se tím v bytě zbytečně pyl a prach?
„Vysávání je vhodné, ale s rozumem a především se správným vysavačem. Účinné zlikvidování téměř všech alergenů, které si doma pěstujeme, pomáhají odstraňovat centrální vysavače. Zajišťují totiž, na rozdíl od běžných a robotických vysavačů, 100% účinnost filtrace. Vzduch s nečistotami z vysávání je odveden zcela mimo obytné místnosti a nevrací se proto s mikročástečkami prachu zpět do pokojů. Odstraníte tak veškeré alergeny, což oceníte nejen v pylové sezóně, ale i v boji proti alergenům roztočů, zvířat a plísní,“ doporučuje Jiří Najman ze společnosti Husky centrální vysavače.
Slyšela jsem, že nejvíce roztočů se drží v posteli v lůžkovinách. Jak často bych měla prát povlečení, abych jejich výskyt co nejvíce snížila, a lze to vůbec?
„Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Povlečení měňte nejméně jednou za čtrnáct dní a perte jej minimálně při teplotě 60 °C a vyšší. Přikrývky a polštáře je dobré vyčistit či vyměnit jednou za tři měsíce,“ radí Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.