Leden je měsíc, který často přináší chladné a pochmurné počasí, krátké dny a dlouhé večery, což má vliv na naši náladu. Po svátečních chvílích plných radosti a pohody přichází období, kdy se mnoho lidí cítí vyčerpaně. Pocity únavy, zklamání z nevydařených novoročních předsevzetí, zimní nachlazení a finanční tíseň po vánočních výdajích mohou snadno vést ke špatné a depresivní náladě.
Všech těchto aspektů v roce 2005 využil psycholog z britského Cardiffu, který vytvořil vzorec, podle kterého má být třetí lednové pondělí, letos připadající na 20. ledna, nejdepresivnějším dnem v roce. Vzorec, který zohledňuje meteorologické, psychologické a ekonomické faktory se samozřejmě hned začal šířit v médiích i mezi lidmi. Po nějaké době se však ukázalo, že celá studie je spíše pseudověda a byla vytvořena na zakázku cestovní kanceláře, která takto chtěla řešit tradiční lednový pokles tržeb. Nejdepresivnější den v roce, tzv. Blue Monday, si totiž lidé chtěli zpříjemnit dovolenou v teple, což cestovní kanceláři přinášelo zisk. Přesto, že byla teorie existence Blue Monday vyvrácena, žije si dodnes svým životem a každoročně se objevuje v marketingových kampaních i médiích.
Deprese se neváže na specifické datum
„Je pravda, že v zimních měsících v důsledku nedostatku denního světla a slunečního svitu dochází k nárůstu depresivní poruch. Někteří lidé se s touto afektivní sezónní poruchou ve svém životě potkávají opakovaně. Tato porucha navázaná na zimní období je spojená s depresí, smutkem, ztrátou energie, ospalostí, přibíráním na váze, potřebou sociální izolace. Zde je důležitá prevence, připravenost a vhodná léčba,“ radí psychoterapeutka Pavlína Rasochová (na obr.). „Deprese se však rozhodně neváže na nějaké specifické datum a neměli bychom takovým nesmyslům podléhat. Berte to jako nějakou zajímavou informaci, která nemůže mít vliv na vaše psychické zdraví.“
I kdyby ale byl vzorec založen na reálných podkladech, není to důvod se znepokojovat. Nálada a emoce jsou individuální záležitost a špatné i dobré dny můžeme mít kdykoliv – ať je leden nebo červenec. A pokud na vás během Blue Monday skutečně přijde pochmurná nálada, určitě za tím nebude stát žádný vzorec.
Na zimní chmury pomůže péče o psychické i fyzické zdraví
„Pro nás je důležité vnímat, jak se cítíme tady a teď, jaké signály vysílá naše tělo, jaké emoce prožíváme v tomto okamžiku. Pracujeme se svojí naladěností, kterou prožíváme v dané přítomnosti. Důležité je pečovat v každodennosti o své psychické a fyzické zdraví. Do takové péče patří i zdravý a rozumný přístup k jakékoliv mediální informaci,“ doporučuje odbornice.
Klíčem je zaměřit se na malé radosti, jako je procházka na čerstvém vzduchu, pravidelný pohyb nebo teplý šálek oblíbeného čaje. Pomoct může i plánování aktivit, na které se těšíte, ať už je to návštěva přátel nebo začátek nového hobby. Udržování pozitivního myšlení a rozdělování cílů na menší kroky také může přinést větší uspokojení. Důležité je nezapomínat na dostatek spánku a vyváženou stravu, které pozitivně ovlivňují naši psychiku.