Spánková apnoe je závažné onemocnění, které postihuje velkou část populace.
Přestože symptomy, jako je například chrápání, jsou velmi nápadné, nebývá včas diagnostikována.Osoby s neléčenou obstrukční spánkovou apnoí mohou být více ohroženy závažnými zdravotními rizikovými faktory, jako je nadváha, diabetes a vysoký krevní tlak.
Zdravý spánek vnímá většina z nás jako samozřejmost, nicméně až 5 procent populace trpí chronickými poruchami spánku. Spánkové potíže a možnosti jejich léčby jsou předmětem dvoudenní konference v Praze, na které se budou čeští i zahraniční odborníci věnovat nejčastějším spánkovým potížím, mezi které patří obstrukční spánková apnoe (OSA).
Obstrukční spánková apnoe je nejběžnější forma poruchy dýchání ve spánku, která obtěžuje přibližně 21 % mužů a 9 % žen starších 40 let. Výskyt onemocnění se snižuje na 4 % u mužů a 2 % u žen v případech, když je spánková apnoe diagnostikována s opakující se ospalostí během dne.
OSA se vyznačuje hlasitým chrápáním a opakovaným, částečným nebo úplným kolapsem horních cest dýchacích během spánku. Každý z těchto kolapsů, tedy přerušení dýchání, trvá i několik desítek sekund a je ukončen probouzecí reakcí. To má za následek přerušovaný spánek a následně snížení bdělosti přes den. V pokročilých stádiích OSA může dojít k opakované zástavě dýchání až 100krát za hodinu.
„Spánková apnoe se projevuje tím, že člověk opakovaně během noci přestává pravidelně dýchat, což narušuje přirozený plynulý průběh spánku a jeho strukturu. Nemocnému pak chybí stádia spánku, která jsou pro regeneraci mozku klíčová,“ říká prof. MUDr. Karel Šonka, CSc., místopředseda České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu. „Informovanost o obstrukční spánkové apnoi se za poslední roky zvýšila, ale dosud není dostatečná. Stejně tak nemůžeme být spokojeni s malým podílem vyšetřených a léčených nemocných,“ dodává MUDr. Jana Vyskočilová, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu
Možnosti léčby OSA
V České republice je léčba OSA na velmi vysoké úrovni a plně hrazena pojišťovnou. Stanovení diagnózy, léčba a kontrola pacienta je zdarma. Od roku 2012 si pacient připlácí 25% z ceny přístroje a 10% z ceny oprav.
Nejčastější formou léčby OSA je metoda CPAP (Continuous Positive Airway Pressure), která pomocí nazální nebo obličejové masky aplikuje přetlak v dýchacích cestách. Jde o neinvazivní a pro léčbu OSA obvykle nejvhodnější metodu. Metodou CPAP se do horních cest dýchacích přivádí z masky pod mírným tlakem vzduch, díky čemuž se předchází kolapsu dýchacích cest, a pacient může ve spánku volně dýchat.
Společnost Philips nabízí širokou šálu přístrojů pro diagnostiku a léčbu OSA, a to jak v nemocničním, tak i domácím prostředí. Zařízení jsou vybavené inteligentní technikou, která dokáže rychle zjistit podmínky, kdy se pacientovy terapeutické potřeby mění. To znamená, že pracovníci, kteří zajišťují zdravotní péči, budou moci včas stanovit jinou léčbu, která by lépe odpovídala pacientovu stavu. Zařízení pro spánkovou terapii jsou přitom navrženy tak, aby pacientovi zajistily větší pohodlí, díky níž se pacient snáze léčbě přizpůsobí a dokáže ji používat i dlouhodobě.
Otestujte svůj spánek na www.chrapete.cz
Společnost Philips, jeden z předních výrobců zařízení pro spánkovou diagnostiku, terapii a léčbu OSA, chce zvýšit povědomí o této spánkové poruše. Proto připravil informativně-edukační kampaň www.chrapete.cz. Na těchto stránkách se snaží upozornit na nejčastější symptomy tohoto onemocnění, přinášet rady pro zdravý spánek, názory a tipy odborníků z řad lékařů a v neposlední řadě i jednoduchý test kvality spánku s cílem diagnostikovat potíže v jejich prvotních fázích.
„Jen velmi málo lidí vyhledá při poruchách spánku lékaře, aby zjistili podstatu svých potíží,“ říká David Kosina, zástupce Philips Home Healthcare Solutions. „Z našeho nedávného průzkumu vyplynulo, že pouze pro třetinu respondentů představuje chrápání, jeden ze základních symptomů OSA, problém. Dvě třetiny považují chrápání pouze za menší nepříjemnost, se kterou není zapotřebí nic dělat. Průzkum jasně ukázal, že je třeba posílit informovanost týkající se OSA a dalších spánkových poruch, protože postižené osoby až příliš často berou problémy se spánkem na lehkou váhu.“
Obstrukční spánkovou apnoí (OSA) trpí 21 % mužů a 9 % žen starších 40 let.
U pacientů s OSA dochází k opakované zástavě dýchání během spánku, což je způsobeno zablokováním horních cest dýchacích. Kolaps dýchacích cest může být důsledkem zvětšeného jazyka, měkkých tkání nebo ochabnutím svalového napětí, které drží dýchací cesty otevřené.
Spánkovou apnoí se považuje přerušení dechu delší než 10 sekund, ve výjimečných případech se může jednat až o minuty. K tomuto přerušení dýchání může dojít 5 až 30krát za hodinu (vyjímkou nejsou ani případy kdy k přerušení dojde i více jak 100krát za hodinu) . Následný kyslíkový deficit zatěžuje srdce a může vést k řadě vážných zdravotních komplikací.
Znaky / symptomy
Hlasité, rušivé chrápání
Lapání po dechu nebo dušení při spánku
Nadměrná denní ospalost
Ostatní příznaky OSA mohou zahrnovat:
Ranní bolesti hlavy
Problémy s pamětí
Podrážděnost
Neudržení pozornosti a nesoustředěnost
Změny nálad nebo pocit deprese
Sucho v krku při probouzení
Časté močení v noci
Obezita
Zvětšený krk (obvod větší než 41 cm u mužů a 38 cm u žen)
Neléčená spánková apnoe zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, obezity a diabetu. Také se zvyšuje riziko srdečního selhání, nepravidelného srdečního tepu a pravděpodobnost vzniku dopravních nehod nebo pracovních úrazů v důsledku ospalosti.
Následky OSA
V důsledku přerušeného proudění kyslíku a snížené kvality spánku dochází k uvolňování stresových hormonů. Tyto hormony zvyšují krevní tlak a srdeční frekvenci a tím roste riziko srdečního infarktu, mrtvice, nepravidelného srdečního rytmu a srdečního selhání.
Neléčená spánková apnoe může vést ke změně metabolismu, která zvyšuje riziko obezity a cukrovky.
Pokles hladiny kyslíku v krvi může mít za následek ranní bolesti hlavy a sníženou schopnost soustředění.
Ospalost může vést ke změnám nálady a chování, včetně depresí. Ospalost také znásobuje riziko dopravních nehod nebo pracovních úrazů.
Kdo je ohrožen
OSA může být diagnostikována u mužů, žen a dětí všech věkových kategorií.
Lidé, kteří trpí spánkovou apnoí, si nejsou obvykle vědomi zastavení jejích dechu během spánku.
Více než polovina lidí trpících OSA není diagnostikována. (Spojené státy Odbor zdravotnictví a sociálních služeb, NIH, 2005)
Více než polovina lidí, kteří trpí spánkovou apnoí, trpí také nadváhou.
Výskyt spánkové apnoe je častější u mužů.
Více než 21 % mužů a 9 % žen starších 40 let trpí spánkovou apnoí.
Asi 3 % dětí a 10 % lidí ve věku nad 65 je ohroženo touto spánkovou nemocí.
Diagnóza
Konzultujte své spánkové potíže a příznaky se svým lékařem. V případě podezření na spánkovou apnoi je pacient odeslán na speciální diagnostické vyšetření, tzv. polygrafii (PG) nebo polysomnografii (PSG), kterou se stanoví typ a závažnost spánkové apnoe a určí se vhodný léčebný postup.
Léčba
Pozitivní proudění vzduchu (Positive Airway Pressure – PAP)
Neinvazivní terapie aplikuje jemný proud vzduchu do nosu pomocí masky.
Tlak vzduchu zabraňuje kolapsu dýchacích cest, což umožní volné dýchání během spánku.
Kontinuální pozitivní proudění vzduchu (Continuous Positive Airway Pressure – CPAP) je nejběžněji používanou metodou léčby OSA.
Dvouúrovňová PAP léčba nabízí dvě úrovně tlaku: vyšší tlak při nádechu a nižší tlak při výdechu. Tato léčba může být předepsána pacientům, pro které metoda CPAP není vhodná.
Auto-CPAP: tento režim PAP léčby automaticky přizpůsobí tlak vzduchu, aby zajistil nejvhodnější potřebný tlak u pacienta.
Zařízení Philips System One Sleep Therapy jsou navrženy tak, aby příjemně zapadly do pacientovy ložnice a nemají vzhled zdravotních pomůcek. Těží z klinicky ověřeného algoritmu Philips Respironics s pokročilými technologiemi jako Digital Auto-TRAK pro stálý monitoring pacienta, uvolnění tlaku Flex a System One Humidity Control pro poskytnutí efektivní a příjemně vnímané terapie.
Přístroje System One s intuitivním uživatelským rozhraním patří k nejtišším na trhu.
Mezi alternativní léčby patří:
Chirurgické zákroky
Změna pozice těla během spánku
Změna životního stylu a životosprávy
Výhody účinné léčby
Minimalizace dopadů OSA
Zvýšená energie a vnímavost během dne
Nižší krevní tlak
Snížené riziko mrtvice a infarktu
Celkové zlepšení kvality života