Podle statistiky mají dvě třetiny české dospělé populace nadváhu nebo trpí obezitou. A děti na tom nejsou lépe, spíš naopak. To je jistě důvod, proč novoroční předsevzetí o zhubnutí neopustit už 31. ledna… A také proč vědci intenzivně pracují na účinné metodě na snížení hmotnosti.
Jen málo osob má takové štěstí, že se vůbec nemusí hlídat: jedí, kdy chtějí a co chtějí – a nepřibírají. Ti méně šťastní se vymlouvají na genetiku. A pozor, výzkum jim dává za pravdu. Z výzkumu do praxe bývá sice cesta dlouhá, ale pár pozitivních objevů už se objevilo.
Nejsem mlsná, jsem nemocná!
Vědcům se například podařilo identifikovat gen tloušťky, který dokáže regulovat metabolismus a energetický výdej. Ti (nebo lépe řečeno ty, protože výzkum zatím probíhá u myší), kteří tento protein nemají, jsou štíhlejší, aniž by pro to museli něco udělat. V laboratořích se nyní pracuje na tom, jak by tento objev mohli úspěšně využít obézní lidé.
Další objev, prokázaný magnetickou rezonancí, potvrzuje, že závislost na sladkém nebo tučném se v mozku projevuje stejně jako drogová závislost. Postižení za svou slabost nemůžou vůbec nebo jenom částečně, mají jenom horší genetický start. Výsledkem jsou potom zdravotní problémy (riziko rozvoje srdečně-cévních onemocnění, bolesti kloubů, cukrovka, vysoký tlak ad.), které zkracují život. „Z lékařského hlediska přitom je úspěchem redukce hmotnosti o pět až deset procent z původní hodnoty, což už má znatelný pozitivní efekt na zdravotní stav,“ konstatuje MUDr. Dita Pichlerová, Ph.D., z pražské OB Kliniky.
Jídelní režim + pohyb + ?
Jak na to? Dosud byl postup jasný: jídelní režim + pohyb. Nyní do této rovnice přichází třetí člen – farmakoterapie. „Zázračných pilulek“ je už víc, s různými účinky. V roce 2015 byl na trh zemí Evropské unie uveden přípravek liraglutid (jako léčebný prostředek pro lékařské použití v Evropské unii byl schválen v roce 2009, u nás se začal používat v roce 2019), jehož účinnost a bezpečnost byla ověřena dlouhodobě jak klinickými studiemi, tak praktickým používáním v diabetologii. Zjednodušeně se dá popsat jako peptid, jehož úlohou je zvýšit sekreci inzulínu ze slinivky břišní, indikovaný je tedy k léčbě diabetu 2. typu.
Jako doplněk k nízkokalorické dietě je schopen zredukovat 5–11 % původní hmotnosti. Tato procenta zredukovaných kilogramů zmírňují komplikace obezity a vedou ke zlepšení zdraví a kvality života.
Přípravek není určený pro opravdu obézní pacienty (s BMI nad 40). Pro ty je stále účinnější bariatrická léčba (např. bandáž nebo plikace žaludku ad.). Pro osoby s nadváhou nebo mírnější obezitou je léčba antiobezitiky optimální.
Přínos vyšší než riziko
I přesto, že léčivo s indikací pro léčbu obezity není nikde hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, získává postupně stabilní místo v léčbě obézních pacientů. Liraglutid je k dostání pouze na lékařský předpis. Předepsat ho může i praktický lékař, který svého pacienta a jeho zdravotní stav zná. Podává se v podobě tablet nebo injekcí do stehna, paže či břicha. Výsledkem by měla být ztráta minimálně pěti procent počáteční tělesné hmotnosti za 12 týdnů.
Pokud jde o případné vedlejší účinky (např. nevolnost, průjem apod., které navíc v průběhu užívání mizí), praxe ukazuje, že přínosy léčiva Liraglutid pro zdraví jsou vyšší než jeho rizika, a proto je z hlediska snížení hmotnosti významný.