Pravidelnou péči o pokožku obličeje už bereme jako samozřejmost. Na pokožku těla však trochu zapomínáme. V zimě bychom rozhodně neměli! „Pokud jste zvyklí mazat se jen občas, nyní to chce po koupeli každý den, ideálně hydratačním balzámem či krémem. U sušší pokožky doporučuji zařadit také sprchové gely na olejové bázi tzv. sprchové oleje, které dokážou hydratovat už během očisty,“ doporučuje zkušená dermatoložka MUDr. Gabriela Kičmerová z Galen Clinic (na obr.).
Základem je hydratace
Kvůli studenému a suchému vzduchu trpí právě v zimních měsících pokožka velkou ztrátou přirozené hydratace. Stává se tak sušší, šupinatější a vrásčitější. „Je pak více náchylná k porušení kožní bariéry a nerovnováze kožního mikrobiomu, což může vést až k různým kožním onemocněním,“ vysvětluje dermatoložka. Navíc platí, že s přibývajícím věkem, v závislosti na pohlaví či na etnickém původu, je úroveň přirozené hydratace rozdílná. „Po 40. roce života postupně ubývá mazových žláz, které produkují lipidy a pokožka se tak stává sušší. U mužů musíme brát v potaz opakované holení vousů, které vede ke ztenčování pokožky, takže je pak náchylnější k poruše kožní bariéry. Co se týká etnických rozdílů, je dokázáno, že tmavá pleť je odolnější než pleť světlá. Nejzranitelnější je pak pleť asijského původu,“ prozrazuje doktorka Kičmerová.
Zaměřeno na obličej
Záleží na věku i na typu pleti. „Určitě je dobré v zimních měsících přidat pečující séra s kyselinou hyaluronovou a po jejich aplikaci nezapomenout na vyživující hydratační krém,“ radí dermatoložka a dodává: „Dále doporučuji minimálně jednou týdně si dopřát pleťovou masku, která pleť krásně vyživí.“ Pamatujte si jednoduché pravidlo, že čím je pokožka starší, tím víc jí ubývá mazových žláz, proto potřebuje promazávat častěji.
Naopak je něco, čemu bychom se měli v tomto období vyhnout? „Myslím, že není třeba se něčemu vyloženě vyhýbat, spíše jde o to, naslouchat stavu pleti. Co zrovna potřebuje se odvíjí nejen od počasí, ale i hormonální dysbalance nebo stresové zátěže,“ říká dermatoložka. Proto ani retinol, který umí redukovat pigmentaci a další nedokonalosti pleti, ovšem pokožku vysušuje, není třeba z pravidelné péče vyřadit. Naučte se ho však správně používat! Začněte s nižší koncentrací a aplikací jednou týdně, aby si pleť mohla postupně „zvykat“ na tuto aktivní látku. Následně pak můžete zvyšovat četnost použití. „Další možností je použít tzv. sandwichovou metodu. Nejdříve hydratovat, pak aplikovat sérum s retinolem a poté opět hydratovat. K podráždění pak dochází minimálně, což ocení hlavně citlivá pleť,“ radí MUDr. Kičmerová. Přes den však nezapomínejte na krém s UV ochrannou.
Zaměřeno na tělo
Vyměňte sprchový gel za sprchový olej, který už během očisty pokožku hydratuje a zanechává ji krásně hebkou. „Co se péče týká, ideální jsou přípravky obsahující ceramidy a skvalen, které pomáhají k obnovení ochranné lipidové vrstvy a posilují tak přirozenou kožní bariéru,“ vysvětluje odbornice. Skvělým pomocníkem na udržení pokožky těla v dobré kondici je také bambucké máslo, šípkový či jojobový olej.
K chladnému počasí neodmyslitelně patří horká koupel. Není nic lepšího než se v zimě ponořit do vany plné teplé vody. Nejenže prohřejeme zkřehlé tělo, ale dokonale uvolníme upracovanou mysl. Nicméně horká voda obírá pokožku o tolik potřebnou hydrataci. Jak to tedy zařídit? „Dodržujte pravidlo tří minut. Pokud se po koupeli do tří minut namažete krémem či tělovým mlékem, uzamknete tak vlhkost v pokožce a nedojde k jejímu vysušení,“ doporučuje MUDr. Gabriela Kičmerová.