Pravidelný pětidenní jídelní režim dodržuje necelá polovina českých dětí. Zhruba 10 % se stravuje pouze 3x denně, dalších 10 % více než pětkrát.
Často vynechávají svačiny. To vyplynulo ze srpnového průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju, který se zaměřil na stravování a především na roli svačin u mladších školáků.
Každé ráno usedá k jídelnímu stolu necelých 88 % mladších školáků. Zdánlivě si tedy rodiče s režimem svých dětí poradit umí. Do školy však stále chodí zhruba 54 000 dětí nenasnídaných. Zhruba desetina z nich snídá alespoň o víkendu. Ranní jídlo pak naprosto vynechává zhruba 5 000 mladších školáků.
Odpolední svačinu vynechávají častěji než dopolední. Hrozí přibývající kila!
Dopolední svačinu si každodenně dopřejí dvě třetiny školáků, dalších 16 % ji má spojenou pouze se školním režimem. Odpolední svačina je samozřejmostí už jen pro 60 % dětí. Potřebu odpolední svačiny nepociťuje čtvrtina mladších školáků, přestože ji mají k dispozici. „Právě absence odpolední svačiny vede k nadměrnému příjmu energie při večeři, případně může být i příčinou večerního mlsání. Logicky pak vyplývá, že vynechávání odpoledních svačin přispívá ke vzniku nadváhy a obezity,“ komentuje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., odborná poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju.
Mami, já neměl hlad. Mami, já neměl čas…
Že si děti v předškolním věku nevytvořily návyk k odpolední svačině, potvrzují i důvody, proč odpolední svačinu vynechávají. Téměř polovina (45 %) nesvačících mladších školáků tvrdí, že neměla hlad. Dalších téměř 30 % si na svačinu nenašlo čas. Pouze necelým 10 % svačina nechutná, a proto ji vynechají.
Co je nejdůležitější při přípravě svačiny?
Aby dětem chutnalo. Polovina rodičů označila právě tento faktor za nejzásadnější. Složení a výživové hodnotě přikládá důležitost pouze třetina rodičů. Vzhled a cena jsou podle průzkumu až druhotnou záležitostí. „Je logické, že rodiče chtějí, aby dítěti svačina chutnala. Nejdůležitějším hlediskem by však pro ně měla být výživová hodnota potravin. Rodiče by proto měli dětem nabízet širokou škálu pokrmů. Vytvořit chutnou a přitom výživově hodnotnou svačinu není dnes složité. Třeba ovoce s tvarohem či jogurtem nebo ochucené mléko představují takové varianty,“ vysvětluje doktorka Hlavatá.
Více než polovina českých rodičů tápe, kolik energie by měla svačina jejich dítěti dodat. Z nich dvě třetiny netuší vůbec a jedna třetina by dítěti připravila svačinu dvojnásobně vydatnou.
Výběr vhodných potravin bude snadnější
Potraviny pro děti jsou specifickou kategorií a mohou rodičům pomoct naplnit výživové potřeby dětí. Měly by především obsahovat prospěšné druhy tuků a minimum soli či zbytečných přidaných cukrů. Takové potraviny lze hledat podle loga Vím, co jím. Tím jsou nyní označeny i potraviny určené pro děti. Tyto produkty jsou již dostupné i v obchodních řetězcích. Zakoupit je lze například v prodejnách Albert. Potraviny s logem Vím, co jím nabízí řetězec pod svou privátní značkou Albert Quality. „Problematice správného stravování dětí se věnujeme dlouhodobě. Proto nás těší, že můžeme našim zákazníkům nabídnout nutričně vyvážené potraviny s certifikací Vím, co jím, navíc v příjemných obalech s dětskými motivy. To ocení zejména rodiče, kteří svačiny dětem připravují,“ říká Ing. Judita Urbánková, ředitelka komunikace Ahold Czech Republic a dodává: „Informace o zdravé výživě přinášíme i dětem základních a mateřských škol, a to prostřednictvím celorepublikového programu Zdravá 5 v rámci Nadačního fondu Albert. Lektoři Zdravé Pětky vysvětlují dětem hravou formou, jak se správně a zdravě stravovat. Děti se tak přirozenou formou učí zásadám zdravé výživy.“
Aby dítě správně svačilo? Motivujte ho!
Možná Vás nebaví se s potomkem každé ráno hádat nad svačinovým boxem nebo odpoledne vyhazovat okoralé pečivo a nakousané ovoce. Všechna snaha je však lepší, než abyste nechali zodpovědnost za výběr svačiny na svém dítěti. Pokud dáte dětem místo zdravé svačiny peníze, aby si samy něco koupily, pravděpodobně to bude sušenka, čokoládová tyčinka nebo slazené nápoje.
„Po sladkostech, jako jsou čokolády, limonády, sušenky, sladké cereálie nebo pečivo, se hladina cukru díky takzvaným rychlým sacharidům ještě více rozkolísá, což vede k hyperaktivitě a někdy až k agresivitě,“ upozorňuje nutriční terapeutka a odborná poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju, Bc. Veronika Jirkalová, DiS. Dětský jídelníček sestavený převážně ze sušenek, čokoládových tyčinek, párků v rohlíku nebo chipsů může mít za následek různé zdravotní potíže:
• snížená imunita
• nadváha/obezita
• bolesti hlavy
• psychické potíže
• akné apod.
„Při sestavování svačiny a volbě velikosti porce přihlížejte především k věku dítěte a jeho způsobu trávení volného času. Je jasné, že sportovně aktivní dítě potřebuje energie podstatně více, než kamarád sedící u televize,“ vysvětluje dietoložka a odborná poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju, PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.
Nejmladšímu školákovi tak bude stačit svačina, která mu dodá 400 – 700 kJ. Naopak u staršího školáka či adolescenta, který je navíc fyzicky aktivní, se energetická vydatnost svačiny může vyšplhat i na dvojnásobek tohoto rozmezí.
Kolik dětí se stihne ráno nasnídat?
Podle průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju usedá k snídani každé ráno 88 % dětí. Pro 12 % dětí tak svačina ve škole často nahrazuje snídani, a dítě se proto může ve škole cítit unavené a nesoustředěné. Pokud je to právě váš případ a nemáte možnost využít zdravé nabídky jídel ve školních automatech (podle průzkumu iniciativy téměř 70 % rodičů uvádí, že jejich děti nemají ve škole buď žádné, nebo pouze velmi omezené možnosti nákupu zdravějších a výživově hodnotnějších potravin), pak zapomeňte na klasický chléb s máslem a šunkou a pusťte se do příprav opravdových dobrot.
Aby děti hlava nebolela
Stejně tak, jako se pozvolna vytrácí energie ve formě glukózy z krve, je třeba doplnit zásobu tekutin, které tělo také pravidelně zpracovává. Tím se vyhnete únavě, bolestem hlavy a nastartujete soustředěnost a zažívání. To platí nejen pro vaše děti, ale i pro vás. Jděte tedy svým dětem příkladem a hned po ránu vypijte jednu sklenku vody nebo neslazeného čaje. Dalších 300 až 500 ml by mělo dítě vypít během dopoledne ve škole.
Rodiče mohou významně ovlivnit stravovací návyky svých dětí:
• výběrem potravin
• technologickou úpravou pokrmů
• skladbou jídla během dne
• preferencemi potravin
• systémem nakupování
• skladováním jídla
Bojujte proti neofobii
Děti dávají přednost určitým druhům chutí před jinými, preferují zejména sladká jídla a snaží se vyhýbat jídlům hořkým, jakými jsou například některé druhy zeleniny. S postupným vývojem dítěte se stává, že dítě odmítá určité jídlo a stává se ve stravě vybíravým. Neochota zkoušet nové chuti a nová jídla se nazývá neofobie a objevuje se přibližně ve věku šesti měsíců dítěte. Děti odmítají přijímat především zeleninu.
„Někteří rodiče dítě upokojí tím, že mu dají jídlo, které mu chutná, jiní se snaží dítě krmit ovocem a zeleninou. Avšak k tomu, aby dítě takovou potravu přijalo, využívají důmyslné odměny. Výzkumy však ukázaly, že intuitivní chování rodičů, kteří odmítají dávat dětem méně výživově hodnotné jídlo a snaží se dítě odměňovat za příjem výživově hodnotné stravy, může být ve výsledku zcela zavádějící a může vést ke špatným stravovacím návykům a k rozvoji obezity v pozdějším věku dítěte,“ vysvětluje nutriční terapeutka Jirkalová.
5 tipů, jak usnadnit svačiny sobě i dětem:
• Důležité je jít příkladem a udělat si na přípravu svačin čas. Nejlepší je připravit si svačiny pro celou rodinu již večer, ráno pak stačí jen sáhnout do chladničky.
• Děti se mohou na přípravě svačin i podílet. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že svou svačinu poté i sní.
• Větší děti naučte jednoduché recepty, jak si svačinu připravit po návratu domů. Dobrou volbou je příprava ovocného mléčného koktejlu nebo ovocného salátu s jogurtem.
• Po příchodu domů by dítě mělo vždy v chladničce najít vhodné potraviny, které umístěte do úrovně jeho očí, aby je snadno našlo. Připravit můžete např. pudink s ovocem, různé pomazánky, šopský salát, rajčata s mozzarellou nebo jogurt s ovocem.
• Pestrost zabírá! Snažte se, aby se svačiny obměňovaly (stejně tak jako snídaně a ostatní jídla během dne). Občasným zpestřením svačiny může být tvarohovo-ovocná zmrzlina, domácí koláč s kakaem nebo celozrnné sušenky s mlékem.
10 tipů, jak vyzrát na zdravé stravování dětí:
1. Jít jako rodič sám příkladem a jíst širokou paletu ovoce a zeleniny.
2. Rozvrhnout čas jednotlivých jídel, tedy stanovit pravidelné časy příjmu potravy a jíst společně jako rodina.
3. Nabízet dětem nová jídla, která jsou nutričně hodnotná, i když nemají u dětí okamžitý úspěch. Je třeba snažit se opakovaně, aby si nová jídla získala přízeň a oblibu vašeho dítěte.
4. Dovolit dítěti, aby mohlo samo regulovat svůj příjem potravy, aby si samo řeklo, kdy má hlad nebo kdy je syté. Samozřejmě s určitými hranicemi, aby nedocházelo ke zbytečnému přejídání se.
5. Upravit ovoce a zeleninu do takové podoby, která bude pro dítě zajímavá. Můžeme z nich vytvořit různé tvary a postavičky, dítěti pak i neoblíbená zelenina zachutná mnohem více.
6. Dát dítěti minimální počet omezení ve stravě a naučit ho, že veškeré jídlo může být součástí zdravé výživy v těch správných porcích.
7. Povzbuzovat a nikoli nutit děti k příjmu ovoce a zeleniny.
8. Dávat dětem větší porce zeleniny a vést je k tomu, že tak je to zcela běžné a normální.
9. Chválit dítě za dobré stravovací návyky a nabízet mu za příjem nutričně hodnotné stravy odměnu, která není ve formě jiného jídla či sladkosti.