S příchodem sluneční sezóny je důležitá ochrana pokožky před UV zářením. Přestože odborníci dlouhodobě vysvětlují spotřebitelům nutnost používat opalovací přípravky s dostatečným ochranným faktorem (SPF), polovina lidí stále nakupuje krémy a mléka s menší ochranou.
„V našem podnebí a s ohledem na to, že velká část populace patří spíše ke světlému typu, je ideální používat přípravky s faktorem 50,“ doporučuje šéf internetové lékárny sLéky.cz doktor Jan Bureš. Za poslední čtyři roky se přeci jen situace zlepšila. „Zhruba o polovinu přibylo lidí, kteří dávají přednost přípravkům s nejvyšším možným ochranným faktorem,“ srovnává šéflékárník.
Další třetina lidí nakupuje přípravky s faktorem 30. „To rozhodně neznamená, že lidem hrozí nějaké nebezpečí, i třicítka je vcelku spolehlivá ochrana. Záleží, jak dlouho se pohybujeme na sluníčku. Pravdou ale je, že odborníci v poslední době doporučují používat co nejvyšší možnou ochranu,“ říká doktor Bureš.
Nedostatečnou ochranu představují přípravky s faktorem 10 a menším. „Takových se u nás ale prodá slabé procento,“ prozrazuje šéf lékárny.
„V dnešní době přitom není zásadní cenový rozdíl mezi přípravky s nižšími a vyššími ochrannými faktory,“ shrnuje doktor Bureš. V zásadě většina přípravků se dá pořídit za cenu málo přes tři sta korun.
Nejčastěji lidé nakupují opalovací mléka (49 %), oblíbené jsou i spreje (36 %), nejméně žádané jsou krémy (vybírá si je 15 % zákazníků).
Sluneční ochranný faktor SPF říká, jak dlouho vydrží kůže pobyt na slunci, než dojde k jejímu poškození. Pokud například dojde ke spálení sluncem bez použití ochrany po patnácti minutách, při použití přípravku s faktorem SPF 20 za jinak stejných slunečních podmínek ke spálení dojde po pěti hodinách (tedy po 20× 15 minutách).