Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se určité nemoci, zejména virózy, dětem stále vrací? Když se nemoc pravidelně opakuje je na čase přemýšlet, zda je na vině jen slabší imunita, nebo je zdrojem nemoci něco jiného.
Nemohla by být příčina i v dětských lécích? Řada z nich totiž léčí jen příznaky nemoci a ne její příčinu. Navíc řada z nich obsahuje nebezpečná azobarviva…
Předcházejte onemocnění správnou hygienou
Nejčastějším přenašečem infekcí jsou právě ruce – neumyté nebo špatně umyté. Správnou techniku mytí rukou mnohdy nezvládají ani dospělí. Buď si ruce neumyjí důkladně, nebo je osuší do použitého ručníku. A u dětí to díky společně tráveným hodinám ve škole, družinách nebo zájmových kroužcích hrozí mnohonásobně.
Jak správně mýt ruce
1) Ruce opláchneme vodou
2) Naneseme dostatečné množství mýdla
3) Ruce správně s mýdlem promneme – důkladně třeme dlaněmi o sebe, pak hřbety rukou, propletenými prsty a nezapomínáme ani na krouživé pohyby a mytí každého prstu zvlášť
4) Umyté ruce opláchneme vodou
5) Utřeme jednorázovým ručníkem
6) Pozor je nutné dát při zastavení vodovodu – použijme k tomu ručníky – čistou rukou už na vodovod nesaháme.
Pokud hygiena nestačí…
Pokud léčíte školáka, věnujte svoji pozornost azobarvivům. Vybírejte takové léky, které tlumí bolest, snižují horečku a zmírňují záněty různého původu a zároveň neobsahují azobarviva (např. Ibalgin Baby), radí pediatr MUDr. Martin Gregora a dodává: „Azobarviva jsou početnou skupinou organických barviv. Mají intenzivní zbarvení, v přírodě se nevyskytují, proto se vyrábí synteticky. Použití azobarviv, samozřejmě ve větším množství než je v případě barvení tabletky léku, bývá dáváno do souvislosti s některými reakcemi přecitlivělosti projevujícími se na kůži ve formě ekzému nebo ve spojení s dýchacími potížemi. U dětí mohou být azobarviva spojována s negativními projevy, jako je např. hyperaktivita či ovlivnění pozornosti.“
A pod jakým názvem hledat azobarviva na lécích? Jedná se například o: E 123 (amaranth), E 122 (azorubin), E 128 (červeň 2G), E 124 (ponceau 4R), E 151 (brilantní čerň). Neznamená to však, že lék bez azobarviv bude průhledný. Barvu může dodat například E 163 (Anthokyan – jde o skupinu přírodních intenzivních barviv, které se nachází v ovoci, zelenině, v rostlinné míze květin, kterým dodává modrou, červenou nebo fialovou barvu).
Azobarviva však mohou obsahovat i potraviny. Proto i na obalech potravin, která azobarviva obsahují, má být uvedena jejich potencionální nevhodnost pro zdraví dětí (barviva mohou nepříznivě ovlivňovat nejen jejich pozornost, ale i jejich činnost). Pamatujte, že na azobarviva je třeba dávat pozor nejen při léčení školáka, ale například také při výběru jídel, které vaše dítě konzumuje.