Vzhled naší pleti je zrcadlem toho, co se děje uvnitř našeho těla. Pleť nevyživují jen krémy a pleťové masky, ale i strava bohatá na důležité živiny, vitaminy a stopové prvky. Právě ty jsou zodpovědné za zdravou kůži a její pěkný vzhled.
Celkové zdraví člověka posuzujeme i podle stavu a vzhledu jeho kůže. Zdravá, krásná pleť odráží zdravé tělo.
Co pleti škodí?
Cukr – ve zvýšeném množství na sebe váže bílkoviny z buněk a láme kolagenová vlákna, tedy hlavní oporu pleti.
Alkohol – rozšiřuje cévy a následně se na pleti tvoří červené flíčky, zhoršuje váčky a kruhy pod očima.
Živočišné tuky – zvyšují špatný cholesterol v krvi a nedovolí dobrým tukům, aby byly zdraví prospěšné.
Kyselinotvorné potraviny – sýry, sledi, jehněčí maso apod. vysušují pleť a urychlují tím její stárnutí.
Dále pleti škodí kořeněná jídla, mnoho kávy, přemíra slunce, stres, kouření a alkohol.
Nedostatek tekutin
Dlouhodobý nedostatečný příjem tekutin způsobuje předčasné stárnutí. Správný pitný režim jsou minimálně 2 l až 3 l čisté vody denně.
Na trhu je celá řada přírodních produktů a doplňků stravy, které mohou být výraznými pomocníky v péči a výživě vaší pleti.
Antioxidanty chrání před škodlivými vlivy
Na naši pleť útočí především volné kyslíkové radikály, nečisté ovzduší a sluneční záření. Tyto faktory narušují kolagenní vlákna, poškozují pleť a podporují vznik vrásek. Proti působení volných kyslíkových radikálů lze využít antioxidanty. Mezi nejúčinnější patří vitamín C, vitamín E, betakaroten, selen, pycnogenol. Zdrojem živin pro pleť jsou sladkovodní řasy spirulina či chlorella.
Volné radikály jsou příčinou vzniku mnoha zdravotních problémů, včetně některých druhů rakoviny a podílejí se i na procesu stárnutí.
Vitamín C prokrvuje a napíná
Vitamín C pečuje o cévní systém v kůži, o prokrvení a zvýšený přívod živin. Chrání před působením volných kyslíkových radikálů a ochraňuje pleť před vznikem vrásek, pomáhá ji udržovat napnutou a elastickou. Vitamín C se podílí i na tvorbě kolagenu. Zvyšuje vlhkost pleti a zlepšuje kontury tváře.
Přírodním zdrojem jsou citrusové plody, zelí, papriky, jahody a kiwi.
Zinek stráží krásnou pleť
Zinek chrání buňky před působením volných radikálů, udržuje koncentraci vitamínu A v krvi a podílí se na čtení uložené genetické informace. Ovlivňuje tak růst a dělení buněk.
Je účinný při akné a častých zánětech pokožky. Podporuje hojení jizev, akné a snižuje též nadměrnou tvorbu mazu.
Vitamín E – hlídá hladinu ženských hormonů
Příznivě ovlivňuje léčbu akné. Jeho přírodními zdroji jsou například za studena lisované rostlinné oleje, sója, semena a ořechy, zelené saláty, avokádo a vaječný žloutek.
Konezym Q10 je elixír mládí
V roce 1978 získal skotský profesor P. D. Mitchell Nobelovu cenu za objasnění role koenzymu Q10 v lidském těle. Pro kosmetiku je koenzym Q10 požehnáním, doporučuje se doplňovat již od věku 25 let.
Pro zlepšení stavu celého organismu stejně jako pro zlepšení stavu pleti se doporučuje minimální denní dávka 30 mg.
Pupalkový olej
Působí příznivě proti atopickému ekzému, lupence a předchází vzniku akné. Aktivní složka oleje, kyselina gama linolenová, je podkladem pro tvorbu prostaglandinů, látek podobných hormonům udržujících dobrý tělesný stav.
Femidan má omlazující efekt
Přípravek je vyroben dle japonského receptu, jedná se o speciální výtažek z rybí bílkoviny, který vyživuje pokožku od základů, zadržuje vlhkost v mezibuněčných prostorech a působí zevnitř na spodní vrstvy kůže, kam se kosmetické přípravky nedostanou.
Pomáhá vyhladit a vypnout pleť, má výrazný omlazující efekt a doporučuje se všem ženám i mužům starším 25 let. Efekt Femidanu je dlouhodobý a výrazné zlepšení je patrné již po dvou měsících pravidelného užívání.
Chlorella a spirulina
Sladkovodní řasy chlorella či spirulina obsahují celé spektrum živin v přírodní formě, zaručují tak vstřebatelnost a využitelnost organismem.
Aloe Vera
Účinná je šťáva z celých listů aloe vera, která obsahuje přes 200 živin a čistí jak střeva, tak posiluje játra. Aloe vera vzhledem ke svým nutričním schopnostem a antioxidačním vlastnostem pomáhá především při prevenci poranění epitelových tkání a v případě poškození dokáže podpořit jejich hojení.
Šárka Jansová (Kosmetika&Wellness)