Která z žen by alespoň občas nezaznamenala zhoršení stavu pleti, například v podobě drobných nedokonalostí nebo akné. Na naši pleť denně působí celá řada škodlivin a toxických látek, což se na ní pochopitelně musí projevit. Někdy ale bohužel špatnému stavu pleti přispějeme samy i svým chováním. Jak? Například tím, že pleť pravidelně a důkladně nečistíme, někdy usneme bez odlíčení a zbavení se nečistot nebo volíme nevhodné a zatěžující krémy a další přípravky. Věděli jste ale, že noc je pro naši pleť nejdůležitější dobou a jak má vypadat její správné čištění?
Pro naši pleť je zřejmě nejdůležitějším časem noc. Během noci se tělo regeneruje, a stejně tak naše pleť. Vyplavují se z ní nečistoty, které se dostávají na povrch a které je nutné ráno opět odstranit. I to je důvod, proč čisticí přípravky na pleť doporučují čištění 2x denně.
Proč čistit pleť ráno a večer
Asi jste si také všimli, že většina pleťových přípravků doporučuje aplikaci ráno a večer. Není to jen z důvodu začátku a konce dne, ale souvisí to právě s čištěním a regenerací.
Večer je totiž nutné pleť nejen odlíčit, ale i kompletně vyčistit, zbavit ji nečistot a škodlivin, které se na ní během dne usadily. Díky večernímu čištění tak bude moci pleť opět takzvaně dýchat a vyplavovat škodliviny. Pokud bychom totiž pleť na noc správně neošetřily nebo vůbec nečistily či dokonce neodlíčily, zůstala by takzvaně „ucpaná“. Nemohla by tudíž vyplavovat škodliviny, které by po čase začaly způsobovat problémy – od únavy a zhoršení jejího stavu až třeba po akné.
Stejně tak je nutná ranní péče, která navazuje na noční samočištění. Pleť se tak totiž zbaví všech vyplavených škodlivin, osvěží se a je opět připravena například na make up.
Odlíčení a čištění jako základ zdravé pleti
Tak jako je pro nás samozřejmostí čištění zubů nebo pravidelné mytí rukou, mělo by být samozřejmostí i čištění a odličování. „Asi nehorší, co může žena pro pleť udělat je právě neodlíčení kosmetických přípravků a líčidel. Pleť je tak jednak silně zatěžována, není dostatečně okysličována a hlavně se obtížněji během noci regeneruje. V takovém případě nepostačí ani ranní mytí a čištění. Pleť totiž už do sebe absorbovala škodliviny a ranní mytí smyje jen povrchové nečistoty, případně zbytek líčidel z předešlého dne,“ říká RNDr. Josef Sklaník z ForLife.
Pakliže přece jen dbáme na pravidelné odlíčení pleti, nesmíme zapomínat ani na její čištění. Řada žen si totiž myslí, že jen pouhým odlíčením pleť i vyčistí. To v řadě případů neplatí, některé odličovací přípravky nás skutečně jen zbaví zbytků líčidel, ale už o pleť nijak nepečují. Je proto vhodné používat buď odličovač a následně čistící přípravek nebo volit takový přípravek, který v sobě kombinuje obě schopnosti a ideálně pracuje na takzvané duobázi. Pakliže se rozhodneme používat dva přípravky, jeden pro odlíčení a jeden pro čištění, je vhodné, aby oba byly stejné značky. Výrobci totiž v přípravcích používají stejné látky a dochází tak k synergii a skutečnému účinku. Chybou je naopak volba dvou různých přípravků, které požadovaný efekt nemusí nezaručit.
Nejpohodlnější a nejrychlejší je samozřejmě použití jednoho přípravku, který nám poskytne obě služby. V první fázi pleť dokáže kvalitně odlíčit, zbavit ji nečistot a odumřelých buněk, a v druhé fázi proniká do pleti, kde se už podílí přímo na čištění (např. 2Derm).
I citlivou pleť lze čistit
Stále více žen v současnosti bojuje také s citlivou pletí a řeší i otázku, jak jí čistit – bez pálení, podráždění nebo zarudnutí. V takovémto případě je nutné volit dermatologicky ověřené přípravky a v ideálním případě je vybírat, po konzultaci s kožním lékařem v lékárně nebo přímo u výrobce. Nejdůležitější je složení čisticího (odličovacího) přípravku a použití vhodných surovin, zejména emulgátoru, který nenarušuje přirozený ochranný film kůže a neulpívá v rohové vrstvě epidermálních buněk.
„U citlivé pleti není vhodné riskovat její další podráždění nákupem přípravku s neověřeným účinkem a složením. Informace typu „určeno i pro citlivou pleť“ je bohužel jen reklamní slogan, i když legislativa EU jasně definuje, kdy je možné daná tvrzení použít. Je třeba pamatovat i na fakt, že co pomohlo kamarádce nemusí pomoci mě. Ideální proto je zajímat se také o to, zda je přípravek klinicky testován a zda se hodí i pro pleť s narušenou bariérovou funkcí,“ dodává RNDr. Skalník. Právě porušená bariérová funkce kůže stojí za řadou kožních problémů a citlivá pleť je většinou důsledkem narušené kožní bariéry.
Pokud tedy přemýšlíte, jak zlepšit kvalitu své pleti, ať už citlivé nebo relativně zdravé, zkuste v první řadě kvalitní odlíčení a ranní a večerní čištění pleti. Uvidíte, že mnoho problémů se tak vyřeší, pleť bude živější, svěžejší a zmizí i řada jejích nedokonalostí.