Houbová nadílka láká do lesa. Mnozí si ale kromě hub přinesou domů i nebezpečného nepřítele – klíště. Ačkoliv je možné se proti klíšťové encefalitidě nechat bezplatně očkovat, proočkovanost roste jen pomalu, v Česku je jedna z nejnižších.
Počet případů klíšťové encefalitidy se ročně pohybuje v řádu vyšších stovek a dlouhodobě jich vlivem rostoucích teplot přibývá. Vloni jich bylo téměř sedm set, v rekordním roce 2020 dokonce 854. Přesto zůstává proočkovanost jen kolem třetiny populace.
Zranitelnost touto nemocí roste s věkem. Zejména nad 50 let se zvyšuje pravděpodobnost závažného průběhu s možnými trvalými následky, jakými jsou obrna končetin či poškození nervů. Paradoxně právě vyšší věkové skupiny mají proočkovanost nízkou – jen kolem 20 %, nejvyšší je u lidí mezi 18 a 27 lety, kde je nad polovinou.
„Zdravotní pojišťovny přispívají na očkování v rámci fondů prevence pro všechny věkové skupiny. Lidé nad 50 let mají dokonce očkování hrazené ze zdravotního pojištění zcela bezplatné,“ říká Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.