Lámete si hlavu s tím, jak je možné, že jste začali s pohybem a výsledky nikde? Možná je na čase zamyslet se nad tím, zda úsilí vynaložené během v parku či hodinami aerobicu nesabotujete nevhodně zvoleným jídelníčkem.
Ať se nám to líbí nebo ne, naše stravování je až ze 70 % zodpovědné za to, jak se nám s hubnutím či tvarováním postavy daří, nehledě na další zdravotní aspekty. Jestliže jste tedy svou misi za zdravým tělem zahájili pohybem, nechte si poradit od Dominiky Laukové ze studia BodyBody, jakou stravou jej doplnit, abyste kýženého efektu dosáhli rychle a efektivně.Co děláme špatně
„Všeobecnou chybou, se kterou se setkáváme zejména u žen, je to, že chtějí hubnout, takže chodit cvičit a přestanou jíst. To je to nejhorší, co mohou udělat,“ zmiňuje jednu nejčastějších začátečnických chyb Dominika. Stále platí několik důležitých zásad, které je potřeba dodržovat – hned ráno nastartovat metabolismus snídaní, která se postará o to, abychom spalovali energii tak, jak máme. „Mnoho lidí snídá až v práci (pokud vůbec), ale už jen tím spálí o 100-150 kcal méně než když se nasnídají hned ráno do 20 – 30 minut po probuzení,“ doplňuje. Dalším všeobecně rozšířeným mýtem je to, že pokud budu jíst bio výrobky a produkty ze zdravé výživy, zhubnu. Jsou pro náš organismus samozřejmě mnohem zdravější než průmyslové potraviny ze supermarketů, ale i bio smetana je stále smetana a tuku nemá o nic méně než ta klasická. Stejné je to s bio sušenkami a pečivem, které obsahují cukry stejně jako ty obečejné, jen jsou pro tělo zdravější. Klasickou nástrahou jsou skryté cukry a tuky – průmyslové snídaňové cereálie, které jsou z devadesáti procent doslazované ao nějaké zdravé snídani tedy neůže být ani řeč. Vhodné je hlídat i tuky v sýrech – například syrečky jsou jednou z nejméně tučných a přesto výživných sýrových pochoutek. Variantu můžeme najít také v sojových výrobcích (tofu, šmakoun apod.), které obsahují komplexní aminokyseliny a dodají tak tělu plnohodnotné bílkoviny bez zatížení přebytečným tukem.
Kolik čeho a kdy?
Správné rozdělení živin během dne by mělo vycházet ze základního nastavení organismu – dopoledne přijímat spíše sacharidy na dodání energie, odpoledne bílkoviny a zeleninu. Před tréninkem bychom si neměli zbytečně plnit žaludek – stačí například musli tyčinka či ovoce s jogurtem hodinu předem. Po sytějším jídle bychom měli čekat déle, minimálně 2 hodiny. „Pokud máme před cvičením plný žaludek, nejen že nám při větší zátěži může být špatně, ale krev se soustředí právě tam a následně chybí ve svalech, kde ji při tréninku potřebujeme,“ upozornuje Dominika. Naopak po tréninku je potřeba ideálně do hodiny doplnit sacharidy i bílkoviny. Cukry se rychle přemění na energii a neukládají se do tuků, klidně si tedy můžeme dovolit banán, jablko či sacharidový nápoj záhy po tréninku, který vám v BodyBody zdarma nabídnou po každém cvičení, stejně jako iontové nápoje před cvičením, vhodné pro doplnění minerálů, které tělo ztrácí pocením.
Jak je vidět, správné rozložení potravin během dne je trochu alchymie, ale základem je stále zdravý rozum a základní poznatky o tom, jak vaše tělo funguje. Pokud váháte, poraďte se s profesionálem, kterého byste měli najít v každém kvalitním tréninkovém či fitness studiu. Výživové poradenství k efektivnímu cvičení neoddělitelně patří, nepodceňujte tedy sílu večerního smažáku a raději se pořádně nasnídejte.