Sezona plesů, bálů a tancovaček přivede na parket mnohé, pro které tanec skončil maturitním plesem. Možná ale netuší, že podle odborníků je to výborný způsob, jak si udržovat kondici, získat štíhlou linii, předcházet bolestem zad a také čelit jedné z nejvážnějších zdravotních hrozeb současnosti – Alzheimerově nemoci.
Tanec, koordinovaný rytmický pohyb spojený s hudbou, zaměstnává nejen na svaly, klouby a kosti, ale rozvíjí i mozkové funkce, například paměť, působí na emoce a může tak být i formou duševní terapie. Při pravidelném tanečním tréninku se zlepšuje postava, držení těla, krok je lehčí a pohyby jsou ladnější. Tanec je vlastně pro ty, kteří nemají rádi fitka s jejich přístroji, ideální způsob kardio cvičení. „Tanec má na naše zdraví i psychiku neuvěřitelně pozitivní vliv,“ říká choreograf a tanečník Václav Kuneš, který je uměleckým ředitelem souboru 420PEOPLE, jehož členové vedou v pražském studiu Maiselovka open class veřejných tréninků pro mírně pokročilé a profesionální tanečníky, ale i začínající netanečníky a dobře ho znají i diváci populární televizní soutěže StarDance, kde působil jako jeden z porotců. „Na nějaké primární úrovni se jednoduše vyblbneme, což je vždy potřeba: uvolnit se a třeba z té vlastní škatulky na chvíli vystrčit růžky. A hlavně povolujeme ty každodenní svěrací kazajky, které si vytváříme buď sami, nebo vznikají jako reakce na upjaté, stresové, uspěchané prostředí.“
Beze slov
Antistresové působení tance mají na svědomí i endorfiny, hormony štěstí, které se při něm uvolňují ve velké míře. V některých kulturách, kde je tanec součástí tradičních rituálů, může vést až k extázi. Uvolnění při tanci přispívá splynutí s hudbou. Při tanci „mluvíme“ o sobě a svěřujeme se se svými pocity beze slov. „Pro mě je tanec způsob sebevyjádření. Forma hry. Sebeobjevování. Způsob, jak se rozzářit – jak vyjádřit vnitřní vášeň. A rozproudění životní energie. Tanec pro mě znamená, že žiji. Když tancuji, tak cítím, že jsem ,doma´,“ říká taneční lektorka a koučka Jindřiška Kohoutková.
Trénink pro mozek
Kroky a figury společenského tance jsou na druhé straně skvělým tréninkem pro mozek. Žádná z fyzických aktivit, jako je třeba jízda na kole, plavání nebo golf, které jsou samozřejmě skvělé pro kardiovaskulární systém, nechrání stejně jako tanec zároveň proti rozpadu šedé kůry mozkové. Studie lékařské fakulty elitní univerzity Stanford v USA zjistila, že tanec snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby a dalších forem demence až o 76 procent. Je to proto, že tato činnost integruje několik mozkových funkcí a rozšiřuje síť neuronových spojení čili synapsí. Současně totiž zahrnuje kinestetické, racionální, hudební, sociální a emocionální procesy.
Také studie publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience srovnávající různé druhy fyzické aktivity seniorů potvrzuje význam pravidelného tance jako prevence proti snižování fyzické i psychické kondice. Zdůrazňuje zejména jeho roli při trénování paměti a učení. „Snažili jsme se našim seniorům v taneční skupině zprostředkovat různé taneční styly. Měnící se kroky, rychlost i rytmy je udržely v neustálém procesu učení,“ vysvětluje metody výzkumu Kathrin Rehfeld z Centra pro neurodegenerativní nemoci v německém Magdeburgu. „Zatímco senioři ve vytrvalostní skupině prováděli stále se opakující cvičení, jako například nordic walking, byla taneční skupina každý den postavena před novou výzvu. U tanečníků došlo k viditelným změnám v chování – byli sebevědomější, komunikativnější a celkově spokojenější.“