Zdravotníci i pacienti českého Centra pro léčbu poruch příjmu potravy při Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze se letos spolu dalšími 200 organizacemi připojili ke světovému dni poruch příjmu potravy. Ten připadá na 2. června 2020 a jeho symbolem je purpurová barva.
Odborníci z řad lékařů i vědců, pacienti a jejich rodiny a další členové této komunity si společně připomínají, že v boji s psychiatrickými diagnózami, které spojuje problematický vztah k jídlu, si nemůžeme dovolit čekat. „Váhat by neměly především rodiny těchto pacientů. Rodiče, další členové rodiny ani přátelé by neměli dané poruchy přehlížet. Čím dříve pacienti nastoupí léčbu, tím lépe, protože významnou roli tu sehrává právě rodina. Váhat by neměli ani učitelé těchto dětí a také pediatři, kteří by měli problém s příjmem potravy u svých dětských pacientů umět odhalit,“ říká vedoucí Centra pro léčbu poruch příjmu potravy z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Hana Papežová, CSc. (na obr.), která se v České republice na takto nemocné specializuje.
Odborníci v současnosti chápou poruchy příjmu potravy jako léčitelné geneticky podmíněné biologické onemocnění mozku. Poruchy příjmu potravy postihují až 70 milionů lidí v celém světě a mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění. Přesto a navzdory zdravotní péči se mnoho lidí neléčí. Letošní Světový den poruch příjmu potravy se vedle aktivního přístupu zaměřuje také na osobní vyprávění, které pacientům pomáhá prolomit stigma, s nímž spolu se svými rodinami mnohdy bojují. Kampaň #ShareYourStory a #WeDoAct2020 nabízí nemocným, jejich rodinám, přátelům, ale i všem dalším, kteří se zabývají léčbou nebo výzkumem souvisejícím s poruchami příjmu potravy, aby sdíleli, jak onemocnění COVID-19 ovlivnilo jejich práci a život.