Možná vám takovou větu už někdo někdy řekl. Podobnými hláškami se lidé snaží povzbudit své blízké v nelehkém období. Podle odborníků ale takové rady můžou dotyčného naopak ochromit. Na to upozorňuje nová kampaň české platformy pro online terapii Terap.io, která chce povzbudit zejména ty, kdo o terapii uvažují, ale ještě na ní nebyli.
„Takovéto dobře míněné hlášky dávají signál, že se člověku nic neděje, že nepotřebuje pomoc a často ji proto ani nevyhledá. Přitom možnost promluvit si s terapeutem o jakémkoli trápení může být zásadním krokem v prevenci vážnějších problémů,“ vysvětluje Chadi El-Moussawi, zakladatel platformy pro online terapii Terap.io.
Tlak okolí dokáže zviklat i lidi, kteří již o terapii uvažovali. Právě jim chce dodat odvahu kampaň této platformy. Na blogu a sociálních sítích ukazuje konkrétní situace, ke kterým je velmi jednoduché se vztáhnout. Ve videích každou z otřepaných hlášek rozebere vybraný terapeut, popíše, jakou vyvolává emoční reakci a proč, co může v rámci celé mozaiky životního příběhu znamenat, a jak s vyrovnáváním se může pomoci psychoterapie. Jednotlivé prvky kampaně propojuje hashtag #vsichnitozname. Do kampaně Terap.io se zapojí také influenceři, mezi nimi například violoncellistka Terezie Kovalová nebo spisovatelka Markéta Lukášková.
„Kampaní nikoho nenutíme objednat se k terapeutovi. Nabízíme kvalitní obsah, který už sám o sobě může leckomu pomoci. Ať už příjemcům těchto hlášek nebo těm, kdo je používali, aniž si uvědomovali, že tím můžou ubližovat,“ upřesňuje Chadi El-Moussawi.
Psychickou kondici Čechů výrazně poznamenala pandemie. Z průzkumu Terap.io vyplynulo, že 45 % žen a 33 % mužů se kvůli ní cítí psychicky hůř, v Čechách je ale ochota řešit svá trápení s odborníkem obecně nižší než v zahraničí. Přitom na západ od nás je běžné se na terapeuty obracet i s neakutními potížemi, jako je komplikovaný vztah s rodiči, nespokojenost v práci nebo i občasný smutek bez zjevného důvodu, což je důležité z hlediska prevence. U nás se za odborníkem chodí až ve chvíli, kdy přijde nějaký vážný problém jako deprese či vyhoření, který by při prevenci možná vůbec nemusel nastat.
Zvyšující se počet lidí hledajících odborníka na duševní zdraví nastal v době, kdy byly osobní návštěvy nežádoucí a stále více našich běžných činností se přesunulo do online prostoru. To se týká i psychoterapie, kterou začalo v posledním roce využívat online mnohem více lidí a tento způsob duševní hygieny se díky tomu zbavuje negativních mýtů a stigmat. „Psychoterapie je v Česku těžko dostupná. Kapacity ve zdravotnictví nestačí pokrývat vzrůstající poptávku a regionální nerovnosti v nabídce služeb péče o duševní zdraví jsou alarmující,“ okomentovala současnou situaci Dominika Čechová, vedoucí sekce Privátní praxe v České asociaci pro psychoterapii. „I přesto, že online spolupráce nemusí vyhovovat každému klientovi, věříme, že dlouhodobě zůstane jednou z možností, jak psychoterapeutickou péči přiblížit širšímu počtu uživatelů.“