Začala chřipková sezóna a je třeba se na ní řádně připravit. Zkuste letos bojovat s chřipkou jinak, vyzkoušejte přírodní medicínu místo chemie. Poradíme vám, jak na prevenci proti chřipce a nachlazení, i které přírodní produkty vám pomohou, pokud na vás chřipka již dolehla.
Chřipky a nachlazení se každoročně ozývají se změnami ročních období. Není větší zátěž pro organismus, než velké teplotní rozdíly, které panují mezi venkem a interiérem.
„Důležité je včas rozpoznat chřipku od obyčejného nachlazení, které vyléčíte za mnohem kratší dobu a je v podstatě banálním onemocněním. Zatímco chřipku není radno přecházet, mohla by mít daleko závažnější důsledky, proto s ní neváhejte navštívit lékaře. Chřipku rozpoznáte především teplotou vyšší než 38 stupňů, zimnicí, bolestí svalů a kloubů a abnormální únavou,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z internetového obchodu Prozdravi.cz.
Účinná prevence
Pokud chcete předejít chřipce či nachlazení, musíte posilovat svůj imunitní systém „Aby tělo lépe snášelo teplotní šoky a všude přítomné bacily, dopřejte mu dostatek vitamínů. Ovšem důležité jsou také látky, které se řadí mezi adaptogeny, což jsou látky, které zvyšují odolnost organismu proti stresu, který ho oslabuje a zvyšuje riziko vzniku chřipky či jiných virových nemocí, protože oslabený organismus podléhá nemoci snadněji. Mezi tyto adaptogeny patří léčivé rostliny, jako je ženšen, eleuterococcus, rozchodnice růžová, klanopraška čínská a další. Mezi další důležité látky patří tzv. beta glukany. Tyto látky stimulují obranný systém organismu. Jsou řazeny mezi imunomodulancia, která stimulují imunitní systém. Můžeme je najít například v hlívě ústřičné.“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Dále můžete vyzkoušet prevenci za pomoci bylinek, jakými jsou například echinacea (třapatka) nebo tradiční čaje z květu bezu černého, květů či listů divizny velkokvěté, nati yzopu lékařského či šípkových plodů.
Do peřin a do boje
Pokud vás ale chřipka již skolila, vyzkoušejte přírodní produkty, které tolik nezatíží játra či ledviny a celkový organismus. „Osvědčeným prostředkem je přípravek Immunity Star, který kombinuje působení několika přírodních látek, které podporují imunitní systém. Z již zmíněných přírodních látek, je to ženšen, echinacea, yzop či divizna. Přípravek obsahuje i další látky, které působí komplexně i v dalších ohledech – podporují zotavení organismu po nemoci, trávicí systém a játra nebo mimo jiné chrání lymfatický systém.“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.
Velmi zajímavý přípravek je i Cordyceps CS-4, který obsahuje výtažek z čínské houby housenice čínské. Tato houba se tradičně používala, jako přírodní bojovník proti bakteriálním infekcím. Obsahuje látky, které posilují imunitní systém při probíhající infekci, ale mají význam i jako prevence. Přípravek má opět mnoho dalších pozitivních účinků – například posiluje ledvinové funkce, doporučuje se při chronickém únavovém syndromu nebo zlepšuje mozkové funkce.
Celkově pak lze léčbu chřipky a nachlazení podpořit pitím bylinkových čajů. Zakoupit můžete různé chřipkové směsi či jednotlivé bylinky samostatně, například čaj z lipových květů, prvosenky, podbělu heřmánku či zázvorový čaj. Čaje podporují pocení a zvyšují tak obranyschopnost těla v boji proti nemoci. Velkým pomocníkem je také česnek.