Naše pokožka si „pamatuje“ každé spálení a po 40. roce života nám vše „vrátí“ ve formě vrásek, pigmentových skvrn, předčasného stárnutí kůže, ztráty elasticity nebo nemocí.
Blahodárné sluneční paprsky nám zlepšují psychiku, dodávají energii a podporují tvorbu vitamínu D, který je důležitý nejen pro růst kostí, ale i pro celkový metabolismus. Všeho ale moc škodí! Pobyt na přímém slunci bychom si měli zvláště na jaře a v létě dávkovat a chránit se před UV zářením.
Kůže má jen omezenou schopnost obnovování a každá chyba v péči o ní se těžko napravuje.
Čtyři typy pleti u EvropanůFototyp 1 – Keltský typ: 2 % obyvatel – velmi světlá pleť s pihami, rezavé vlasy, modré oči, pokožka se neopálí, nepigmentuje, pouze zčervená. Přirozená ochrana kůže je 10 – 15 minut. Doporučený ochranný faktor v ČR 20 nebo 25, u moře či v horách 30 až 50.
Fototyp 2 – Evropan se světlou pletí: 12 % obyvatel – lehce tmavší pleť, občas pihy, blond vlasy, oči modré, zelené nebo šedé. Kůže zčervená, poté zhnědne. Přirozená ochrana kůže je 10 – 20 minut. Doporučený ochranný faktor v ČR 20, u moře či v horách 20 až 25.
Fototyp 3 – Evropan s tmavší pletí: 78 % obyvatel – světle hnědá pleť bez pih, tmavě plavé až hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči. Kůže mírně zčervená a brzy zhnědne. Přirozená ochrana kůže 20 – 30 minut. Doporučený ochranný faktor v ČR 15, u moře či v horách 20.
Fototyp 4 – Středomořský typ: 8 % obyvatel – hnědá nebo olivová pleť, tmavé oči, tmavě hnědé vlasy. Opálení bez zčervenání přímo dohněda. Přirozená ochrana kůže je 40 minut. Doporučený ochranný faktor v ČR 10, u moře či v horách 15.
Ochranný sluneční faktor
SPF (Sun Protection Filter) prodlužuje dobu, za kterou pokožka přirozeně zčervená vlivem slunečního záření. Opalovací přípravek obsahuje sloučeniny, které mění škodlivé záření. Co kůže propustí, jí už neublíží.
Důležité je, aby krém chránil před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky, i před UVA záření, které poškozuje kožní buňky a má vliv na předčasné stárnutí pokožky.
Pozor na UVA a UVB záření
UV záření tvoří dva odlišné typy UV paprsků, UVA a UVB. Paprsky UVB mají menší vlnovou délku a ovlivňují především vnější vrstvy pokožky. Tyto paprsky jsou hlavní příčinou spálené pokožky a stojí za tvorbou melaninu. Melanin, pigment, který určuje barvu naší pleti, je také ovlivněn volnými radikály, které narušují jeho tvorbu a vedou tak ke vzniku stařeckých skvrn.
Paprsky UVA pronikají hlouběji, intenzivněji a tvořením volných radikálů vedou k poškození kolagenových a elastinových vláken ve škárové vrstvě, což vede ke vzniku vrásek. Slunce a volné radikály narušují normální proces obnovy buněk a způsobují tak předčasné stárnutí.
Vhodný výběr a aplikace přípravku na opalování
Na trhu je nepřeberné množství krémů, sprejů, gelů a mlék. Krém zůstává po aplikaci na těle nejdéle, mléko se zase rychleji vstřebává a snadněji roztírá. Olej příjemně zvlhčuje pokožku a zanechává mastnější kůži, nemívá však moc vysoký faktor ochrany. Sprej má výhodu v rychlosti aplikace.
Správné používání přípravků na opalování snižuje riziko nebezpečného spálení. První vrstvu je vhodné aplikovat zhruba půl hodiny před sluněním. Ideální množství naneseného přípravku by mělo být 2 gramy krému na 1 cm2.
Při prvním použití je tedy vhodnější nanést dvě vrstvy, nezapomínáme při tom na kožní záhyby, boltce, šíji a nárty. Krém nanášíme opakovaně po každém vykoupání, i když má značku „voděodolný“.
Kůže potřebuje péči i po slunění
Pravidelné používání přípravků po opalování dodá pokožce ztracenou vláhu, celkově ji zklidní a zregeneruje. Pokud dojde už přímo ke spálení pokožky, výborný je Panthenol, který má chladivé účinky a spálenou pokožku zklidní.
K účinným a vyzkoušeným „babským radám“ patří i maska z jogurtu nebo tvarohu, které pokožce odeberou horkost a zklidní ji. Pokožku zklidní i obklad z vychlazeného černého či zeleného čaje.
Užitečné rady při slunění
• mezi 11 až 15 h na slunce vůbec nechoďte;
• opalovací krémy používejte i ve městě, zvláště na obličej;
• sluneční záření pronikne i přes mraky a hladinu vody;
• pro kojence je přímé slunce nevhodné až nebezpečné;
• při slunění pozor na parfémy, deodoranty a některé léky;
• přípravky na opalování skladujte v chladu;
• oči si před sluncem chraňte slunečními brýlemi;
• na rty používejte ochranný balzám;
• noste čepici na hlavě (chrání před spálením ušních boltců, pěšinky ve vlasech a úžehem).
Šárka Jansová, Kosmetika & Wellness