Mnoho lidí se s příchodem jara začíná vrhat na hubnutí. Často se ale ručička váhy nehne o tolik, kolik bychom si přáli. I když se snažíme, jíme jen ovoce a zeleninu, po páté hodině nejíme a když ano, tak pouze netučné potraviny.
Pravděpodobně bude chyba v některých „dietářských“ zvyklostech. Přinášíme vám proto seznam častých chyb, kterých se při hubnutí dopouštíme.
Přebytečná konzumace light produktů
Máte v ledničce většinu produktů v light verzi? Při dietě jsou tyto potraviny jenom lehkým pomocníkem a neměli byste se na ně příliš spoléhat. „Lidé si mnohdy nakoupí light jogurt a místo jednoho jich sní více, protože si myslí, že po light potravinách se nedá přibrat. A kalorie se tak začnou pomalu hromadit. Light potraviny jsou také často plné různých chemických dochucovadel a náhražek a nejsou proto pro tělo ideální. To samé mléko. Odstředěné mléko má na rozdíl od polotučného mléka pouze o jedno procento méně tuku. Polotučné mléko navíc obsahuje více vitamínů vázaných na tuk,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.
Nevhodné ovoce a zelenina
V ovoci a zelenině je spousta vitamínů a živin, které potřebujeme. Pokud jsme ale na dietě, tak bychom si měli dát pozor především na ovoce, ve kterém se vyskytuje mnoho cukru. Ovoce není dobré úplně vynechávat, ale dopřejte si ho dopoledne. Odpoledne konzumujte už spíše bílkoviny a zeleninu, která je ideální při dietě a může se konzumovat v neomezeném množství. Ale ne všechna.
Častou chybou mnoha „dietářů“ je sladký zelený hrášek a kukuřice, ty pokud chcete opravdu zhubnout, ze svého dietního jídelníčku vyškrtněte. S mírou jezte také karotku a červenou řepu. Zeleninu si dejte syrovou nebo vařte ve vodě či v páře.
Stop pečivu
„Úplné vynechání pečiva při dietě mi přinese vytouženou postavu“, toto tvrzení platí pouze z části. Nevhodné a pro tělo zbytečné je pouze pečivo z bílé mouky. Ideální je celozrnné pečivo s vysokým obsahem vlákniny, která dodá našemu tělu nezbytnou energii potřebnou pro správné fungování.
Doma si můžete udělat např. chleba ze zdravých otrub. Díky receptu, který je velmi rychlý a chutný. Stačí smíchat, jogurt popř. tvaroh s pšeničnými a ovesnými otrubami, vajíčkem, trochou prášku do pečiva a libovolně dochutit (kmín, paprika, česnek…) a dát na půl hodiny péct do trouby.
Hladovění po páté hodině
Oblíbeným mottem mnoha diet je: nejíst po páté hodině. To je vhodné v případě, že chodíte spát v osm hodin večer, což většina lidí nechodí. „Ideální je nejíst 2-3 hodiny před spaním. Chodit spát hladový je pro tělo větší zátěž než výhoda. Důležitější je především dodržovat stálé intervaly mezi jídlem. Tělo si tak zvykne a přestanete mít návaly vlčího hladu,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt.
Rychlá konzumace jídla
Snědly jste rychle oběd a stále máte hlad, tak si ještě přidáte, přeci nepůjdete od oběda hladové. Chyba. Pokuste se při stravování zvolnit. Mozku většinou trvá okolo 20 minut, než vám vyšle signál, že již nemáte hlad. Naučte se jíst více pomalu a zjistíte, že vám stačí menší porce. Před jídlem si také dopřejte skleničku vody, která přidá pocitu sytosti.