Jdete na ples a máte vyschlou nebo popraskanou kůži na rukou a olámané nehty? I to je důvod, proč se během večera nemusíte cítit příjemně. Nepodceňujte proto pravidelnou péči o své ruce!
Ženy mají jemnější kůži než muži. Lépe tedy vstřebává tekutiny a kosmetické prostředky, které na ni nanášíme. Většina žen má přesnou představu, jak mají jejich nehty vypadat. Kdo má nehty malé, chce je mít větší, kdo je má velké, chce je mít malé a úzké. Na kůži rukou a kvalitu nehtů má významný vliv i častý kontakt s vodou, chemickými, čistícími nebo desinfekčními prostředky.
Kůže okolo nehtů je různá. Záleží na tom, jak se o ni její majitelky starají. V kosmetické péči rozlišuje kosmetička turgor a tonus pleti. Tonus je řecký název pro napětí. V tomto případě nás zajímá, zda je kůže napnutá či pružná. Na kůži, která ztrácí tonus, se začínají objevovat záhyby – vrásky. Turgor označuje šťavnatost kůže podmíněnou mírou hydratace neboli vlhkostí kožních buněk.
Typy pokožky rukou podle kvality
Normální, napnutá, ale přiměřeně měkká. O tyto ruce se staráme pomocí denního, pracovního krému a nočního, který může být mastnější a obsahovat vitamíny A, E a F.
Pokud si pokožku zapomeneme nějaký ten den ošetřit, asi se nic výrazného nestane, ale dostatečnou péčí prodlužujeme její zdravý stav.
Suchá až šupinatá kůže potřebuje šetrná tekutá mýdla a pravidelnou péči. Pokud máte pocit, že v některých obdobích kůže na rukou svědí a objevují se drobné prasklinky, může jít o citlivou kůži se sklonem k tvorbě ekzému. V létě je kůže většinou v lepším stavu, ale v zimě je to horší.
V tomto případě se stav pokožky jistě zlepší, bude-li žena používat přípravky s přísadou mořské soli např. z mrtvého moře. Podobné přípravky velmi dobře působí i u osob s lupénkou. Je zajímavé, že lupénka má mnoho podob a projevů na různých částech těla. Může se vyskytovat např. pouze na nehtech.
Suchá kůže vyžaduje i speciální ingredience jako bambucké máslo, kaviárový extrakt a nic nezkazíte dnes tak často používanou kyselinou hyaluronovou. Dobře působí i vitamíny z ovoce a výtažky z květin. Kůže bez lesku a pružnosti se podobá stařecké kůži. Proto ženy pozor: tak jak se staráte o pokožku obličeje, abyste oddálily vlivy stárnutí, měly byste pečovat i o vaše ruce, které váš věk snadno prozradí.
Citlivá kůže na rukou je většinou bledá a kůže okolo nehtů může být napnutá. Snadno se podráždí a vyžaduje speciální péči i přípravky. Má sklon k alergickým reakcím při působení vnějších vlivů. Tyto reakce se mohou projevit šupinkováním, zčervenáním až drobnou vyrážkou, kopřivkou. V některých případech může jít až o zabarvení do fialova a o mírný otok.
Při máčení těchto rukou bych doporučovala důsledně používat ochranné rukavice. Pro péči budou vhodné přípravky s přírodními ingrediencemi, které je třeba opatrně vyzkoušet, aby pokožku nedráždily. Opět to může být bambucké máslo, olivový olej, muru, muru máslo nebo arganový olej.
Vlhká, měkká a pružná kůže na rukou, svědčí o větší hydrataci. Většinou je vlhkost rukou na obtíž, a tak si je více myjeme. Nanášet mastné přípravky není třeba, ani by se nevstřebaly. Mastnota zůstává na povrchu jako olej na vodě.
V tomto případě doporučujeme ošetřující mléka, lotiony, které obsahují více vody, a tak se lépe vstřebají. Budou obsahovat vitamíny rozpustné ve vodě, takže může jít o krémy s přísadami z exotického ovoce.
Pokud je pocení rukou opravdu obtěžující, doporučujeme návštěvu lékaře.
Problematická místa na rukou. Jde o kožní partie, kterých si na rukou klienta všímá při své práci především manikérka nebo nehtový designer. Na hřbetě ruky je to okolí kloubů, okolí nehtů a místo mezi palcem a ukazováčkem. Vnější hrany ukazováčků jsou místem pro zachytávání nečistot. Na dlani ruky jsou to místa pod prsty, kde se tvoří otlaky, mozoly či puchýře. Nesmíme zapomenout na partie kůže okolo hodinek, kde se také drží nečistoty, pokud si je klient nesundává před umytím rukou. Nadměrné zrohovatění těchto míst se může objevit u normální a napnuté pokožky, ale také u suché až šupinaté.
Pro ošetření a především sjednocení pokožky na rukou, tzn. ke zjemnění, se hodí peeling. Dnes už máte velký výběr, a pokud jde o peeling určený na celé tělo, tak ho nanášíte rukama, takže při jeho roztírání si automaticky „obrousíte“ i dlaně rukou. Jen nesmíte zapomenout i na hřbet ruky. Vždy po peelingu použijte výživný nebo regenerační krém, který do zjemnělé pokožky vetřete. Možná, že najdete přípravek 2 v jednom, tzn. peeling a zároveň ošetření kůže.
Nehty jsou vizitkou ženy
Jsou většinou měkčí než nehty mužů. Pokud si některé ženy myslí, že péčí o přírodní nehty ušetří náklady, které jsou nutné pro pořízení uměle prodloužených nebo zpevněných nehtů, velmi se mýlí. Přípravky, které jsou podle konkrétní kvality přírodních nehtů pro péči potřebné, jsou samozřejmě za určitou sumu peněz a jde o ucelenou řadu několika přípravků: krém na ruce, olej na kůži okolo nehtů, podlak, odlakovač až po nadlak na nehty, takže jde např. o 5 – 7 výrobků. Musí se vždy používat společně, jinak péče nenese kýžené výsledky. Výrobky by měly být od jedné značky, tím je většinou zaručeno, že na sebe spolehlivě navazují.
Na výsledky terapie si musí každý počkat několik měsíců. Jestli určitá řada výrobků poskytla přírodním nehtům to, co jim na začátku péče chybělo, se dozvíme až tak za 4 – 5 měsíců. Za tuto dobu se nehtová destička pokrývající nehtové lůžko zcela vymění a my teprve potom můžeme posoudit její kvalitu. Takže, když to shrnu, péči o přírodní nehty si může dovolit pouze trpělivý člověk, který chce trávit doma část svého volného času tím, že si bude sám o své nehty pečovat podle určitého plánu.
Domácí postup by měl doporučit odborník v oboru péče o ruce a nehty, a to manikérka nebo nehtový designér, který nejprve provede diagnostiku nehtu. Je to podobné jako u pokožky. Nejdříve se musí podívat, vyzkoušet pružnost a potom se ptát klienta. Tento servis těžko provede prodavačka v drogerii bez základních znalostí dermatologie a ingrediencí přípravků, které prodává.
Normální suchý nehet by měl být celistvý, a přesto dost elastický, aby se přizpůsobil každodennímu zatěžování a pohybům. Negativní vnější vlivy na něj ovšem působí škodlivě a ne každý nehet jim odolá.
Klienti s takovými nehty přicházejí spíše příležitostně na jaře a na podzim, kdy sledují na nehtech změny v kvalitě. Elasticita ochabuje a nehty se natrhávají nebo vykazují povrchové změny, např. drobné rýhy, trhlinky nebo zbarvení. Aby nehet zůstal zdravý, je i zde důležitá domácí péče, která nehet a pokožku na rukou chrání a ošetřuje.
Měkké velmi pružné nehty. Z tohoto typu nehtu máme my manikérky a nehtoví designeři přímo hrůzu. Jejich nositelé mají na naši práci vysoké nároky, které nedokážeme do puntíku splnit. U těchto nehtů je velmi nutné zjistit, jestli jde o dědičnou dispozici, a potom se pokusit dodat tělu potřebné živiny k vytvoření kvalitní pevné nehtové destičky.
Měkký pružný nehet se ohýbá ve všech směrech a pod tlakem nevyvíjí odpor, podobá se silnější kůži. Nehty se lehce natrhnou. Lak na nehty se brzy odlupuje, a pokud nehet neposkytuje solidní podklad pro nanesení laku, tak to samé bude platit i pro modelovací hmotu.
Nehty jsou zřídka delší než konečky prstů. Ošetřující přípravky s obsahem oleje trvale zhoršují stav nehtů. Nehty se musí stabilizovat a obnovit. Pro zlepšení vzhledu má rozhodující význam pravidelná péče.
Nehet poškozený vnějšími vlivy potřebuje stejnou základní péči jako suchý, lámavý nehet. Nehet má většinou poškozenou svou povrchovou strukturu. Horní keratinová vrstva je oslabená. Dochází k tomu na základě mechanických nebo chemických vlivů.
Nerada to slyším, ale sama jsem se setkala s poškozenými nehty z důvodu špatného snímání umělých nehtů nebo špatné modeláže. Nejčastěji si nechtěnou modeláž klientky tzv. odloupnou. Jejich reakce je po tomto drastickém kroku logická: Už nikdy více modeláž nehtů! Nenapadne je totiž, že modelovací materiál se pojí s nehtovými destičkami penetrací, tzn. průnikem do šupinek nehtu. Nelze tedy odtržením oddělit jen modelovací hmotu a ponechat nehet beze změny. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by nám nehty uplavaly např. ve vaně, nebo při mytí nádobí, kdy nehet nasákne vodu a je měkčí.
Odstranění modelovací hmoty by měl provést odborník, a to manikérka nebo nehtový designer, který by měl rozpoznat, kde pod hmotou začíná prosvítat nehet.
Co si představíme pod pojmem špatná modeláž? Špatně zvolený systém vzhledem ke kvalitě přírodního nehtu. Přílišné zdrsnění až odstranění vrstev nehtu tzv. propilováním a nanesení agresivních chemických látek, které zbytek nehtu rozleptají a tak dlouhodobě poškodí.
K poleptání nehtů i pokožky může dojít i při použití čisticích prostředků, ředidel a dalších chemikálií. Pokud jde o koncentráty, měli bychom dodržovat ředění a používat ochranné pracovní pomůcky.
Poškození se může na nehtech projevit také na základě vnitřních příčin podmíněných nemocí, infekcí nebo dlouhodobou medikamentózní léčbou.
Za poškozené nehty považuji také nehty okousané. Většinou je okusování nehtů spojeno s psychickým problémem. U dospělého jsou okousané nehty velký handicap. Také kůže okolo nehtů nebývá v dobrém stavu. Člověk, který si kouše nehty, občas „ohryzává“ i kůži okolo nehtů, a tak je okolí nehtů zarudlé a jsou zde vidět ošklivé záděry. Existuje mnoho přípravků podporujících odstranění tohoto zlozvyku. Já bych toto odvykání přirovnala ke kouření, kterého se nejeden kuřák jen velmi těžko zbavuje.
Poškozené nehty se musí obzvlášť zpočátku zesílit a obnovit. Poté, co se povrch opět obnoví a může zdravě dorůstat, je možné zařadit ho do některého z výše uvedených typů nehtů.
Patricia Herrera, Regenerační studio krásy a zdraví Patty, pro Kosmetika&Wellness