Dnes byl představen projekt spolupráce české společnosti Botanicus s Charitou Česká republika.
Jeho smyslem je přímá podpora pěstitelům rostliny patchouli v Indonésii. Na trh byla také uvedena speciální řada kosmetiky Botanicus Patchouli. V rámci spolupráce s Charitou Česká republika se společnost Botanicus zapojila do projektu podpory pěstování rostliny patchouli v provincii Aceh. Část výtěžku z prodeje speciální řady kosmetiky Botanicus Patchouli jde prostřednictvím Charity Česká republika na podporu zemědělců v Acehu. „Koupí výrobků Botanicus Patchouli podporujete místní komunitu v indonéském Acehu. Z každého prodaného výrobku poukážeme prostřednictvím Charity Česká republika 20% na rozvoj místního zemědělství. Takovouto přímou podporu zemědělcům považujeme za smysluplnou,“ říká Ing. Jan Hradecký, spolumajitel společnosti Botanicus. „Charita Česká republika působí v Indonésii už více než sedm let, takže máme jistotu, že podpora místním zemědělcům najde efektivně a rychle své adresáty a my můžeme prostřednictvím naší kosmetiky podpořit dobrý projekt,“ dodává Ing. Hradecký.
Polokeř patchouli roste na úrodných půdách Acehu, v autonomní oblasti Indonésie, v severním cípu ostrova Sumatra. „Aceh by měl být bohatým tropickým rájem, přitom ve skutečnosti jsou většina obyvatel pěstitelé, kteří si vydělají jen na svou základní obživu. Bezmála dvacet procent z nich žije pod hranicí bídy s jedním dolarem na den (2011). Kombinace ozbrojeného konfliktu, přírodní katastrofy, nedostatečných znalostí moderních pěstitelských metod a nedostatek provozního kapitálu ve svém výsledku omezuje ekonomický vývoj většiny lidí žijících v Acehu,“ říká Megan King, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika.
Charita Česká republika je v Acehu aktivní již od roku 2005. V roce 2010 obdržela pro Aceh grant od Multi-Donor Fund (MDF), který měl pomoci posílit ekonomické příležitosti pěstitelů patchouli v Acehu. Aby se přiblížila tomuto cíli, založila Charita Česká republika výrobní družstva patchouli v Aceh Jaya, Aceh Barat, Aceh Selatan a Gayo Lues. Díky projektu bylo rozdáno 34 nerezových destilačních jednotek a každé družstvo dostalo kancelář a výrobní centrum zvané Nilam Business Center (NBC). Síť čtyř družstev se jmenuje KINA, Koperasi Industri Nilam Aceh, systém podpory průmyslu zpracujícího patchouli v Acehu.
Pačule obecná (Pogostemon cablin)
je tropická bylina z čeledi hluchavkovitých, dorůstající výšky okolo 70 cm. Rostlina pochází z tropických oblastí Asie a nyní je rozsáhle pěstována zejména v Číně, Indii, Indonésii, Malajsii, na Filipínách a ve Vietnamu. Vůně pačuli je silná, proto je již používána po staletí v parfémech. Využívá se k tvorbě vůně také pro výrobky jako papírové ručníky, prací prostředky, osvěžovače vzduchu a různé vonné tyčinky. Olej Pačule obecné (Pogostemon cablin) se získává z vysušených fermentovaných listů. Doba, do kdy pačuli na polích vyroste, se pohybuje mezi šesti a desíti měsíci. Poté se sklízí – listy a stonky se usuší a nakrájí na malé kousky. Z usušených listů a stonků se vytahuje extrakt parní destilací, čímž se získá zlatavě zbarvený esenciální olej používaný ve výrobě kosmetiky, vůní a čisticích prostředků. Aceh byl dříve světovou špičkou ve výrobě pačuli, nicméně třicet let trvající občanský konflikt a tsunami z roku 2004, které přišlo z Indického oceánu, se velkou měrou podílely svými negativními vlivy na produkci esence v tomto regionu. Přestože se odborníci shodují, že vůně, čistota a obsah alkoholu jsou v pačuli pěstované v Acehu nadprůměrné kvality, musí průmysl zpracující pačuli v Acehu vzdorovat silné konkurenci doma i za hranicemi Indonésie. V Acehu spadl světový podíl na produkci pačuli z původních devadesáti procent na méně než třicet procent.
Svět Botanicus je světem rostlin. Botanicus je česká firma, výjimečným způsobem propojující tradiční cyklus pěstitel – výrobce – prodejce. Zabýváme se výrobou přírodní kosmetiky, pěstováním rostlin, bylin, ovoce a zeleniny ve vlastních ekologických zahradách. Všechny námi vypěstované ekologické plodiny jsou zároveň v Ostré okamžitě zpracovány. Většina našich výrobků je vyráběna ručně. Při jejich výrobě používáme původní, tradiční receptury našich předků v kombinaci s poznatky současné moderní vědy. Kosmetické výrobky Botanicus obsahují nejvyšší možné množství rostlinného materiálu. Veškerý sortiment můžete zakoupit v našich nebo franchisingových obchodech Botanicus v Čechách i v zahraničí.
Charita Česká republika (CCR) je nezisková nevládní organizace se sídlem v Praze, České republice. Je členem sítě katolických charit Caritas Internationalis. Charita ČR působí v Indonésii s cílem nabídnout pěstitelům nové metody a zvýšit kapacity managementu a administrativy mezi pěstiteli. Usiluje o to, aby se zvýšil příjem chudých pěstitelů a snížila se chudoba díky zavedení opatření pro udržitelný zemědělský management.
www.caritasczech.org
Pačuli v Ačehu
Indonésky „nilam“ nebo česky „pačuli“ je keř, který roste na úrodných půdách Ačehu. Doba, do kdy pačuli na polích vyroste, se pohybuje mezi šesti a desíti měsíci. Poté se sklízí – listy a stonky se usuší a nakrájí na malé kousky. Z usušených listů a stonků se vytahuje extrakt parní destilací, čímž se získá zlatavě zbarvený esenciální olej používaný ve výrobě kosmetiky, vůní a čisticích prostředků.
Ačeh byl dříve světovou špičkou ve výrobě pačuli, nicméně třicet let trvající občanský konflikt a tsunami v roce 2004, které přišlo z Indického oceánu, se svými negativními vlivy velkou měrou podílely na produkci esence v tomto regionu. Přestože se odborníci shodují, že vůně, čistota a obsah alkoholu jsou v pačuli pěstované v Ačehu nadprůměrné kvality, musí průmysl zpracovávající pačuli v Ačehu vzdorovat silné konkurenci doma i za hranicemi Indonésie. V Ačehu klesl světový podíl na produkci pačuli z původních devadesáti procent na méně než třicet procent.
Ačeh, Indonésie
Ačeh je autonomní oblastí Indonésie nacházející se v severním cípu ostrova Sumatra. Je to oblast horská a venkovská a je domovem chráněných deštných pralesů, tygrů, slonů a orangutanů. Je bohatá na přírodní zdroje a esenciální oleje. V sopečné půdě se daří muškátovému oříšku, pačuli, skořici, hřebíčku a citronele. V oblasti je také mnoho tropického ovoce a zeleniny. Ačeh by tedy měl být bohatým tropickým rájem, ve skutečnosti tvoří většinu obyvatel pěstitelé, kteří si vydělají jen na svou základní obživu. 19,57 % z nich žije pod hranicí bídy s jedním dolarem na den (2011). Kombinace ozbrojeného konfliktu, přírodní katastrofy, nedostatečných znalostí moderních pěstitelských metod a nedostatek provozního kapitálu ve svém výsledku omezuje ekonomický vývoj většiny lidí žijících v Ačehu.
Více než 30 let bojovalo Hnutí za svobodný Ačeh (GAM) s indonéskou vládou, přičemž své bojovníky udělalo z obyčejných lidí. Tím velmi utrpěla ekonomika regionu. Konflikt skončil 26. prosince 2004, kdy přišlo z Indického oceánu tsunami a zničilo západní pobřeží Ačehu, zanechalo 220 tisíc mrtvých a zpustošilo obě strany konfliktu, spolu s běžnou populací.
V posledních osmi letech jsou v Ačehu přítomny snahy o intenzivní rekonstrukci s cílem oblast zrenovovat. Rekonstruují se budovy, opravují silnice a lidé se usilovně snaží o obnovení původní infrastruktury. Lidé už se většinou vzpamatovali z traumat způsobených tsunami a z větší části také z konfliktu, ale ekonomické příležitosti zůstávají stále omezené. Naprostá většina lidí jen s obtížemi vydělá dost peněz, aby přežili další měsíc, a mají jen málo možností, jak získat lépe placené zaměstnání.
První síť podniků zpracovávajících pačuli: KINA
Zástupci KINA v kooperativě (družstvu) Aceh Selata sbírají olej od pěstitelů, aby splnili velké objednávky. Jednotliví pěstitelé mají často jen jeden nebo dva kilogramy oleje, které v danou dobu mohou prodat. Prodávání oleje ve větším množství umožňuje sdružení KINA udržet si vyšší cenu.
Pěstitel, který pracuje sám, může očekávat roční výnos zhruba 400 USD z malého pole (v závislosti na ceně oleje pačuli na místním trhu). Nedostatečná znalost moderních metod pěstování spolu s dlouhým hodnotovým řetězcem znamenají, že jen málo z mezinárodní hodnoty pačuli se dostane k pěstitelům.
Mezi pěstiteli a zákazníky je řada až šesti shromažďovatelů pačuli – výnos se pěstitelům odečítá s každým stupněm. Následkem toho pěstitelé nevidí přínos pěstování rostliny a úrody zdaleka není maximální možné množství. Kvůli nedostatku zásob není možné, aby pěstitelé naplnili velké objednávky, a potažmo zákazníci nemohou spolupracovat přímo s pěstiteli. Musí spoléhat na řadu shromažďovatelů (výkupčích), aby uspokojili poptávku po pačuli, a cyklus se tak opakuje.
Jedinou šancí pěstitelů na získání opravdové hodnoty jejich úrody pačuli je jejich spolupráce, která jim dlouhodobě zajistí lepší cenu tím, že se ustálí produkce, uspokojí se velké objednávky a zkrátí se hodnotový řetězec. KINA si dává za cíl zastupovat pěstitele v tomto řetězci a stát se důvěryhodným partnerem zákazníkům. Síť KINA nabízí kontrolu kvality a množství, stejně jako dopravu a různé možnosti smluv pro zákazníky. Úspěch sdružení KINA zvedne hodnotu výroby pačuli v Ačehu tím, že nynějším pěstitelům vytvoří vyšší výnosy a více příležitostí k tomu, aby se shromažďovatelé a ostatní v hodnotovém řetězci stali pěstiteli a přispěli tak k výrobnímu potenciálu Ačehu.
Destilace za použití nerezavějící oceli
Pačuli se v Ačehu tradičně destiluje v palírnách z plechových sudů vyrobených místními. Taková tradiční palírna kontaminuje olej pačuli rzí a jinými esenciálními oleji, které se destilují ve stejných nádobách. Kvalita oleje vyráběného tradičním způsobem je tedy nižší než toho, který byl vyroben v nerezových nádobách, navrhnutých právě pro destilaci pačuli. Aby sdružení KINA získalo na trhu výhodu, projekt Charity Česká republika ho zásobil třiceti nádobami z nerezavějící oceli s kapacitou až 100 kg surového materiálu a čtyřmi většími nádobami pro až 300 kg surového materiálu.
Po každém použití velké destilační nádoby zbude až 300 kg odpadu z rostliny pačuli. Charita Česká republika a KINA nyní doufají, že indonéští a mezinárodní odborníci vymyslí metodu nulových nákladů a nulového dopadu pro opětovné zpracování tohoto odpadu, který se bude moci používat i pro snížení spotřeby paliva. Při destilaci ve velké nádobě se nyní použije 1,5 m3 dřeva a nádoby s kapacitou 100 kg spotřebují 0,5m3. Opětovné zpracování odpadu z pačuli nabízí velký potenciál k omezení množství dřeva, které je na destilaci potřeba, čímž se zvýší výnosy a sníží spotřeba dřeva.
Na území Ačehu se rozkládá národní park Gunung Leuser, chráněný prales s rozlohou 7 927 km2. Pralesům, které se často nazývají plícemi světa, hrozí neustálé nebezpečí ilegální těžby dřeva a rozšiřování plantáží. KINA má možnost vyvinutí metody opětovného zpracování biomasy z pačuli, čímž se sníží spotřeba dřeva a poptávka po ilegálně kácených stromech.
Parní vařič v Nilam Business Center v Ačeh Jaya, který je zde zobrazen, spotřebuje 1,5 m3 dřeva na osmihodinový destilační cyklus. KINA pracuje na tom, aby se odpad z pačuli, který zbude po destilaci, mohl opětovně využít jako zdroj energie z biomasy k zahřívání vařiče, čímž se sníží spotřeba dřeva a zároveň ochrání pralesy Ačehu.
Zaměstnanci Nilam Business Center v Ačeh Selatan připravují sazeničky pačuli v pytlících k sázení. Pačuli se pěstuje z řízků dospělých rostlin. Řízky se pak kultivují měsíc v pytlících, aby zesílil jejich kořenový systém. Toto je jeden z příkladů vylepšené metodologie pěstování podporované sdružením KINA.
Charita Česká republika
je nezisková nevládní organizace se sídlem v Praze, České republice a v Indonésii působila a ve své činnosti pokračuje s cílem nabídnout pěstitelům nové metody a zvýšit kapacity managementu a administrativy mezi pěstiteli. Usiluje o to, aby se zvýšil příjem chudých pěstitelů a snížila se chudoba díky zavedení opatření pro udržitelný zemědělský management. Charita Česká republika je v Ačehu aktivní od roku 2005 a je registrována indonéským ministerstvem sociálních věcí.
V roce 2010 obdržela grant od Multi-Donor Fund (MDF), který měl v Ačehu posílit ekonomické příležitosti pěstitelů pačuli v Ačehu. Proto Charita Česká republika založila výrobní družstva pačuli v Ačehu Jaya, Ačehu Barat, Ačehu Selatan a Gayo Lues. Díky projektu bylo rozdáno 34 nerezových destilačních jednotek a každé družstvo dostalo kancelář a výrobní centrum zvané Nilam Business Center (NBC). Síť čtyř družstev se jmenuje KINA, Koperasi Industri Nilam Ačeh, systém podpory prům