Sluníčko v tomto ročním období už sice na své paprsky není tak skoupé, ale na pořádný přísun světelné energie přece jenom musíme ještě chvíli čekat. A kromě toho stejně bychom to s opalováním neměli přehánět. Světlo zkrocené v nějakém přístroji nám ale může posloužit stejně dobře.
Nejvíc lidí s depresí najdeme v zemích s nejkratší dobou slunečního svitu. Světelné paprsky mají totiž nesmírný význam pro naše zdraví a dobrou náladu, protože svou energií pronikají do každé buňky našeho těla. V nich pak vznikají molekulární reakce nutné pro tělesnou a duševní vyrovnanost. Ta souvislost je tedy jasná. Ostatně světelná terapie patří mezi dávné léčebné metody – vyznával ji už Hippokrates – a ze své důležitosti nic neztratila dodnes, i když moderních léčebných postupů přibylo.
Nedostatek světla zkrátka pociťujeme jako problém: cítíme se unavení, jsme náchylnější k nemocem, změnám nálad, ke smutku, špatně spíme… Není divu, že se tyto negativní pocity projeví i na našem vzhledu. Proto je potřeba to pořádně rozsvítit!
Jak probudit kolagen
Se světlem jako léčebným i zkrášlujícím prvkem pracuje fototerapie. Byly prokázány její pozitivní stimulační účinky na fibroblasty, což jsou základní buňky vazivové tkáně. V našem těle mají důležitou funkci: produkují kolagen a elastin. Jestliže tedy dostatečně nepracují, pokožka je povadlá, šedivá a rychleji stárne. Když ji správně osvítíme, krásně se rozzáří.
Léčivé účinky světla se kromě toho využívají i při některých zdravotních problémech. Světlo přináší úlevu od bolesti, urychluje hojení. Paprsků si ovšem musíme dopřávat s mírou, protože přílišné slunění by nám mohlo způsobit pravý opak – nadělalo by nám vrásky a pigmentové skvrny.
Intenzivní, ale neinvazivní
Dopřát si s klidem (ale přece jenom raději po poradě s kožním lékařem) můžeme fototerapii. Je to zejména intenzivní pulzní světlo (IPL). Jde o světelný zdroj, který je určený k omlazení pleti, odstranění nežádoucí pigmentace a rozšířených cévek. Funguje tak, že vysílané světlo se dostává do pokožky, kde „rozstřelí“ pigment, zatáhne žilky a prohřeje povrchové vrstvy kůže. Vytvoří tak podmínky pro tvorbu nového kolagenu a celkově omladí pleť. Ošetření je neinvazivní, což znamená, že laserové světlo působí jen na povrchu kůže a jejím okolí. Zároveň se ošetřované místo velmi rychle zhojí, aniž by se na kůži vytvořily puchýřky. Procedura je vhodná pro ženy i muže v jakémkoliv věku a také pro všechny typy pleti.
Dobrou službu nám prokáže rovněž kolagenárium. Toto ošetření, které probíhá v kabině, bojuje proti příčinám stárnutí kůže zevnitř a aktivuje přirozený proces jejího omlazení. Speciální červené světlo kolagenových trubic působí na buňky, fibroblasty a způsobuje fotoomlazení.
Udělejme si slunce doma!
Jestli se vám nechce za světlem nikam chodit, pořiďte si biolampu. Škodlivého záření se nemusíte obávat, protože tento přístroj neobsahuje UVA, UVB ani infrazáření. Jeho výhodou je, že pronikne do hlubokých vrstev kůže, takže funguje podobně jako injekční mezoterapie, ale bez jehel.