Trápení „tam dole“

Není to téma, o kterém by ženy hovořily na veřejnosti. Často se stydí svléknout dokonce i před svým partnerem. Pokud stud přemůžou, najdou u plastického chirurga poměrně jednoduché řešení svých intimních potíží.

„Když se úpravy intimních partií začaly u nás před lety provádět, většina veřejnosti kroutila hlavou ,Co si to ty ženské ještě nevymyslí‘, vzpomíná MUDr. Svatopluk Svoboda z 1. kolínského sanatoria.

„Není ovšem divu, o vrozených anomáliích stejně jako o deformacích následkem nedbalého sešití nástřihu při porodu se téměř nikde nepsalo ani nemluvilo. Stejně jako o stovkách žen, jimž tato nepříjemnost kazila radost ze života. Je příjemné, že dnes se situace mění a žen, které se rozhodnou svůj problém řešit, přibývá.“

Důvody nejen estetické

Mnohé nedostatky se dají skrýt a zamaskovat. Existuje však partie, jejíž změny, ať už vrozené, nebo spojené se stárnutím, mají silný dopad na ženské sebevědomí. A fakt, že je zpravidla skrytá zrakům okolí, v tomto případě nehraje z hlediska dopadu na ženské sebevědomí žádnou roli. Řeč je o místech nejintimnějších – o genitáliích.

„Jejich nejčastější deformací je abnormální zvětšení malých stydkých pysků, takzvaných labia minora,“ vysvětluje odborník nejpovolanější: přední český plastický chirurg MUDr. Svatopluk Svoboda, který s operacemi malých stydkých pysků ve svém Kolínském sanatoriu před deseti lety začal a s vynikajícími výsledky je provádí dodnes. „Čím dál tím více zejména mladých žen ke mně přichází prosbou: ,Pane doktore, upravte mi intimní partie.‘“ Nadměrná velikost malých stydkých pysků může totiž vadit nejen z estetických důvodů, ale často také působí nepříjemné pocity při chůzi, jízdě na kole nebo při jiných fyzických aktivitách. A mnohdy také kazí sexuální prožitek.

Přestože je tato oblast normální součástí ženské anatomie, výskyt těchto vrozených nebo věkem získaných anomálií poměrně častý a současná plastická chirurgie dokáže tento problém poměrně lehce vyřešit, je zákrok zvaný labioplastika stále částečně obestřen tajemstvím. „Je na čase tento zákrok mýtů zbavit a obavy žen vyvrátit,“ je přesvědčený doktor Svoboda.

Návrat sebevědomí

„Nejčastější příčinou, proč se některé dámy obávají nechat si odstranit tyto neestetické převisy, které jim brání v nošení plavek, tang, znesnadňují návštěvu toalety, překážejí při sportu i sexu, je strach, že se při labioplastice hraje vabank o citlivost jejich nejintimnějších partií,“ upřesňuje MUDr. Svoboda. „Je to přesně naopak! Na místě nejsou ani obavy, že by tato úprava mohla způsobit poškození porodních cest. Vše se totiž odehrává v bezpečné vzdálenosti od poševního vchodu.“

Důležité ale je vybrat si zkušeného odborníka, který ovládá takovou techniku řezu i šití, díky níž jsou tyto obavy zbytečné. „Kromě toho sexuologové a gynekologové, kteří někdy ženy od této operace odrazují, zapomínají na fakt, že estetická úprava místa, za něž se dřív žena styděla, může významně napravit její sebevědomí, a tak i navrátit radost z milostného života. „Obzvlášť když právě přečnívající pysky zakrývaly i samotný klitoris, čímž jeho citlivost vlastně snižovaly – a právě tento problém labioplastika odstraňuje. Až osmdesát procent pacientek po zákroku pozoruje v tomto směru výrazné zlepšení,“ dodává plastický chirurg.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 3-4.2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *