Jako již několik let byla na tento měsíc vyhlášena akce Suchej únor. Tento čas nebyl vybraný náhodou. Každé roční období představuje zátěž pro některé orgány. Zima zatěžuje především ledviny, které pro své správné fungování potřebují sucho a teplo. Není proto dobře je zatěžovat navíc alkoholem. Jak a proč ledviny posílit vysvětluje odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.
Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů těla. Filtruje se v nich krevní plazma a vzniká zde moč, která se ještě zahustí a koncentruje pomocí zpětné resorpce vody, glukózy a minerálních látek. Tím se udržuje v těle acidobazická rovnováha – která však vždy nemusí být ideální. Ledviny se podílejí i na regulaci krevního tlaku a objemu vody v těle, přispívají k pevnosti kostí a podporují tvorbu červených krvinek a jejich dobrá kondice je pro naše zdraví zásadní.
Ivana Lánova doporučuje: „Ledviny můžete podpořit občasným detoxem v podobě vynechání nezdravých potravin a také alkoholu či kávy, které způsobují nežádoucí odvodnění organismu. Vhodné je zařadit také doplňky stravy a bylinné čaje a preparáty, např. s obsahem zlatobýlu obecného či brusinek. Ideální je výběr konzultovat s lékárníkem, který komplexně posoudí stav člověka a předejde možným nežádoucím interakcím mezi současně užívanými léky a doplňky stravy.“
Zánět ledvin
Jedním z nejčastějších akutních problémů s ledvinami je zánět. Jak jej poznat? Nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše. Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev, a dokonce i hnis. Nejrychlejší pomoc je dodávat tělu dostatek tekutin. Budeme-li pít dostatečné množství tekutin, naše ledviny se pročistí a budou moci fungovat tak, jak mají. Ivana Lánová doporučuje: „Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy. Při čištění ledvin umí pomoct i vybrané volně prodejné léky – jedním z nich je například Rowatinex. Silný zánět ledvin si pak vyžádá návštěvu lékaře, v těžších případech i hospitalizaci. Problémy proto nepodceňujte a obraťte se na odborníky.“
Chronické onemocnění ledvin
Závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Hladinu cukru v krvi si lidé můžou nechat změřit v lékárnách. Měření je hotové za pár minut a pomůže předcházet závažnějším problémům. Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin.
Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti. S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog. „Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky DP TriPhan, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči,“ radí odbornice.