Zatímco v USA je neslavení svátku zamilovaných naprosto nepřípustné, v některých koutech světa jsou oslavy svátku zamilovaných poněkud vlažnější. Je tomu tak například ve Finsku či Estonsku, a v Saúdské Arábii je svátek sv. Valentýna dokonce zakázaný. Jak je to v České republice?
Zeptáte-li se jakéhokoli Čecha na to, kdy je u nás slaven svátek zamilovaných, drtivé většině dotázaných pravděpodobně vytane na mysl První máj. Ten je, stejně jako celý květen, chápán jako svátek lásky, a to i přesto, že oficiálně se jedná o Svátek práce. Češi podle všeho první květnový den vnímají s větší nostalgií a romantičtěji.
V posledních letech si ale čím dál víc získává popularitu i Den svatého Valentýna. Preferuje jej skoro 30 % obyvatel. Na jeho oblibě se shodují i obchodníci, kteří únorový svátek vnímají jako jeden z nejsilnějších nákupních impulzů v roce. Tak totiž velí tradice, partnera bychom k tomuto svátku měli něčím obdarovat. Nutno dodat, že na sv. Valentýna jsou tradičně plně obsazené i restaurace, romantická večeře je totiž nedílnou součástí láskyplného rituálu.
A které dárky si partneři dávají nejčastěji? V čele žebříčku se pravidelně ocitá několik artiklů. Patří mezi ně spodní prádlo, šperky, čokoláda, květiny a také kosmetika, a to jak dámská, tak i pánská.