Malý průvodce světem vůní. Vůně patří k velmi osobním záležitostem, při jejím výběru byste si proto měli dát dobře záležet, protože vůně nás provází celý den a parfém dokáže zvýraznit naši ženskost, ovlivnit náladu i emoce.
Přinášíme vám malého průvodce, jak si vybrat ten pravý parfém na míru.
Parfém vs. toaletní voda vs. kolínská voda
Než vyrazíte na nákup nové vůně, měli byste se rozhodnout, jak koncentrovanou vůni chcete. „Parfém obsahuje až 30 % vonné extrakce, parfémová voda neboli Eu de Parfum má až 15 %, toaletní voda (Eu de Toillete) obsahuje 4 až 8 % a nejjemnější složení má kolínská voda, ta má pouze 3 až 5 %. V letním období je nejlepší toaletní voda nebo kolínská. V zimě se nemusíte bát parfémových vůní. Silný parfém se hodí spíše pro slavnostní chvíle. Není vhodný pro každodenní používání,“ říká Karel Brožek, manažer internetového obchodu Parfemy.cz
Kamarádka má krásný parfém a rozhodnete si ho pořídit také? Ano, ale nejdříve si ho vyzkoušejte na své pokožce, protože každý člověk má svoji osobní vůni. Vše závisí na vlastnostech kůže, způsobu výživy a životních zvyklostech. Může se totiž stát, že ta příjemná vůně, kterou má vaše kamarádka, bude na vás vonět velmi rozdílně.
Dejte si na čas
Při výběru parfému není dobré spěchat. Nikdy se neřiďte pouze podle papírového testeru, ale nechte parfém provonět na vaší pokožce. Počkejte minimálně 20 minut, až se vůně rozvoní. Vůně zkoušejte nejlépe ráno, kdy jsou vaše smysly nejbdělejší a nejsou po celodenním maratonu vůní a pachu otupělé. Není dobré si čichat k více než 3 – 4 vůním, protože pak již začnou všechny splývat.
Jaká jsou nejlepší místa pro nanášení vůně?
Coco Channel jednou prohlásila, že žena by si měla parfém nanášet na místa, kde by chtěla být políbená. „Nejlepším místa jsou ale ty, kde pulsuje krev, tzn. tam kde je pokožka nejteplejší, takže se vůně může dobře rozvinout. Nanášejte za ušní boltce, zápěstí nebo u loketního důlku. Voňavku si dávejte vždy před tím, než se obléknete, zabráníte tím nepříjemným flekům,“ dodává Karel Brožek, manažer internetového obchodu parfemy.cz. Vůni můžete také zkusit nanést malinko do vlasů. Udělejte to ale z delší vzdálenosti, abyste vlasy parfémem příliš nevysušili.
Lahvička vůně by neměla být skladována na slunečném místě a neměla by být vystavována vyšším teplotám než je 20°C. Nic není nesmrtelné a to platí i o parfému. Po otevření vydrží vůně půl roku až rok. Pokud začne měnit barvu na tmavší, znamená to, že vůně již stárne.