Alergie nejsou jen záležitostí jara, kdy všechno pučí a kvete, ale dokáží znepříjemnit život v jakémkoliv ročním období. Bezpečí nenajdete ani v náruči domova, protože v interiérech hrozí výskyt mnoha alergenů. Poradíme vám, jak jejich přítomnost minimalizovat…
Pořiďte si vysavač s filtrem, který zachytává alergeny a vyfukuje čistší vzduch. Pomocí nástavců se dostanete i na těžko dostupná místa a můžete vysávat rovněž usazený prach na nábytku. Na trhu existují také speciální sady doplňků k vysavačům, určené pro intenzivní odstranění alergenů.
Ložní prádlo je pro roztoče doslova líheň, proto si pořiďte speciální protiroztočové povlaky, jejichž struktura je tak hustá, že skrze ní drobní škůdci neprojdou. Také mnohem častěji perte – odborníci doporučují jednou za 7–10 dní při teplotě 60 °C. Existují i speciální prací prostředky proti roztočům nebo dezinfekce proti roztočům v tkaninách a matracích.
Pro zlepšení soužití alergiků s domácími mazlíčky, pořiďte si samočistící kartáč, který vyčesává chlupy ze srsti zvířete a nasává je dříve, než se do prostoru rozptýlí alergeny.
Odstraňte ubrusy, přehozy, koberce, tapety i čalouněný nábytek. Jako stínění nepoužívejte závěsy ani záclony. Pro alergiky jsou proto ideální venkovní rolety či venkovní žaluzie, anebo meziokenní žaluzie.
Pořiďte si čističku vzduchu, která odstraňuje škodliviny ve vzduchu, alergici by se při výběru měli zaměřit na přístroje, vybavené účinným HEPA filtrem. Ten zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch. Obzvlášť při soužití s domácími mazlíčky je čistička vzduchu žádoucí, protože odstraňuje odumřelé kožní buňky zvířat i nepříjemné zápachy.
Zvýšená vlhkost napomáhá tvorbě plísní, ale i množení rotočů a dalších mikroorganismů. Udržujte proto vlhkost v domácnosti okolo 40–50 procent.
Sledujte pylový kalendář: Aktuální pylové zpravodajství najdete na www.pylovasluzba.cz.
V kritickém období si každý den myjte vlasy, na nichž pyl ulpívá, a perte častěji oblečení.
Větrejte často v místnostech, kde by se mohly tvořit plísně, například v koupelně, kde je vlhko, či kuchyni. Pozor si dávejte na větrání v pylové sezoně – větrejte brzy ráno nebo po dešti.
Ačkoliv pokojové rostliny jsou mnohdy užitečnými společníky, v případě alergiků se jim raději vyvarujte, obzvlášť těm kvetoucím, které jsou zdrojem pylů. Na hlíně se rovněž může tvořit bílý povlak plísní. Pro alergiky nejsou vhodné ani dekorace ze sušených květin.
Z dětských postýlek také odstraňte plyšové, látkové či háčkované hračky. Pokud nechcete své ratolesti o takové hračky připravit, postupujte následovně: dejte hračku na 24 hodin do mrazničky, čímž zabijete roztoče, pak ji vyperte, tím odstraníte mrtvé roztoče i jejich výkaly. Následně usušte v sušičce nebo na radiátoru, aby nezůstaly navlhlé.