Až třetina obyvatel České a Slovenské republiky trpí nadváhou a více než pětina obezitou. Ideální váhou se může v obou zemích pyšnit 43 % lidí. Častěji jsou to ženy. Jsou to rovněž ženy, které se zpravidla v rámci novoročních předsevzetí v obchodech zajímají o „lehčí“ stravu.
Vánoční hodování vystřídal pravidelný lednový zájem zákazníků o racionální výživu. Jak jsme na tom vůbec s vůlí vylepšit si své proporce a jaké prostředky k odbourávání kilogramů volíme?
Téma aktuální pro většinu populace
Ve společnosti stále intenzivněji rezonuje téma zdravého životního stylu. Aktivně se o ně zajímají asi dvě třetiny české a slovenské populace. Péče o své tělo a snaha vypadat co nejlépe patří k významným aspektům, které v současnosti Češi a Slováci řeší. Jen asi polovina lidí v České republice a na Slovensku vyjádřila spokojenost se svým fyzickým vzhledem.
Ke svému vzhledu jsou nejčastěji kritické ženy a též lidé po třicítce. Problém s redukcí hmotnosti má široký rozměr. Přes 60 % lidí v obou zemích se již někdy v minulosti pokoušelo zhubnout a plánují v těchto snahách i nadále pokračovat. Není divu – každý druhý obyvatel Česka a Slovenska má problémy s nadbytečnými kilogramy. Vyplývá to z aktuálního průzkumu GfK, který byl realizován na vzorku 2000 respondentů z České a Slovenské republiky.
Průzkum GfK zkoumal BMI Index (Body Mass Index) české a slovenské populace. Podle něj má přibližně polovina lidí v obou zemích kilogramy navíc. Konkrétní čísla hovoří až o třetině obyvatel České a Slovenské republiky, kteří trpí nadváhou a více než pětině s obezitou. Tento problém se týká ve větší míře mužů.
Nechtěné kilogramy se nevyhýbají ani mladým lidem – zhruba třetina lidí do 30tého roku života trpí nadváhou či obezitou. Šťastlivců, kteří se mohou pyšnit ideální váhou, je v obou zemích 43 % a častěji jsou to ženy.
Asi šest z deseti Čechů a Slováků se už někdy v minulosti pokoušelo zhubnout. I přesto, že nadváhou a obezitou trpí častěji muži, je hubnutí tématem spíše ženské poloviny populace. Zbavit se nadbytečných kilogramů se pokoušelo 73 % žen v obou zemích.
„Není překvapením, že každá druhá Češka a Slovenka se zajímá o témata hubnutí, diet a redukce hmotnosti. Ke svému vzhledu a nadbytečným kilům je přitom nejvíce citlivá skupina žen na mateřské anebo rodičovské dovolené,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc., která zastává pozici HealthCare Sector Leadera pro Českou republiku a Slovensko.
Nejčastější cestou k hubnutí jsou diety
Ti, kteří v minulosti zhubli, se o redukci hmotnosti nejčastěji snažili za pomoci omezování některých druhů jídla, jako jsou např. sladkosti, mastné pokrmy, fast food a podobně.
Druhým nejčastějším způsobem hubnutí byla zvýšená pohybová aktivita ve formě cvičení a jiných sportovních aktivit.
Trojici nejpreferovanějších způsobů hubnutí uzavírá nekonzumování jídla ve večerních hodinách.
Zatímco v České republice lidé preferovali úpravu kalorické hodnoty jídelníčku, Slováci zase o něco častěji drželi dietu se specifickými zásadami. Asi pětina lidí v obou zemích, kteří se snažili zhubnout, užívala volně prodejné přípravky na hubnutí.
Muži dávali častěji přednost cvičení, ženy zase dietám a přípravkům a na hubnutí.
„Ne všechny snahy zhubnout padly na úrodnou půdu, protože více než třetina lidí v obou zemích nebyla s výsledky svého hubnutí spokojena a více než polovina lidí, kteří hubli, je stále nespokojena se svým fyzickým vzhledem. Nejvíce spokojeni s výsledky svého snažení byli právě lidé, kteří vsadili na pohyb a úpravu kalorické hodnoty jídelníčku,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc.
Nejčastější předsevzetí: více pohybu a úprava stravy
Hubnout se v nejbližších měsících určitě nepřestane. Převážná většina Čechů a Slováků, kteří v minulosti hubli, se o to bude pokoušet i nadále v nejbližších dvanácti měsících. Avšak pro své budoucí hubnutí mnohem intenzivněji než v minulosti upřednostní pohyb a pečlivěji kalorickou úpravu stravy. K volně prodejným lékům a dietám budou inklinovat mnohem častěji ženy, dále lidé, kteří v minulosti nebyli s výsledky svého hubnutí spokojeni, nesportovci a ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou.
V rámci průzkumu společnost GfK zjišťovala, jaký volně prodejný přípravek na hubnutí by si lidé koupili, kdyby si mohli vybrat. Pouze třetina respondentů v České republice a na Slovensku kategoricky odmítla koupi jakékoliv volně prodejného léku na hubnutí.
Nejvyšší preferenci měly přípravky na odbourávání a rychlejší spalování tuků, přípravky na očištění organismu (očistné kúry) a na snižování chuti k jídlu.
Nejméně preferovanými byly nízkokalorické náhrady jídla ve formě tablet a nápojů.
„Preference jednotlivých výrobků se liší podle cílových skupin. Zatímco ženy mnohem více preferují přípravky na rychlejší spalování tuků, snižování chuti k jídlu a rychlejší vyprazdňování a látkovou výměnu, muži dávají přednost přípravkům na podporu organismu s vyšším energetickým výdejem při cvičení. K nákupu volně prodejných léků na hubnutí inklinují mnohem více lidé, kteří v minulosti nebyli se svými snahami zhubnout úspěšní,“ dodává PharmDr. Eva Vlčková, CSc.
Časté mýty spojené s hubnutím
• Jde to i bez snídaně
Ranní nedostatek času není pro absenci snídaně omluvou. Pokud nenastartujete metabolismus ihned po ránu, zpomalíte jej a tělo se bude s energetickým deficitem potýkat celý den. Pokud máte ráno málo času, zvolte jídlo, které připravíte rychle a jednoduše, např. snídaňové cereálie s obsahem celozrnné složky.
• Oběd je nejdůležitějším jídlem dne
Každé jídlo dne má svou důležitost. V redukčním jídelníčku se snažte přijmout více energie dopoledne, tedy ve formě snídaně, dopolední svačiny a oběda. Odpoledne jezte méně a přednost dejte kvalitním bílkovinám před sacharidy.
• Když vynechám přílohy, zhubnu
Každé hlavní jídlo dne by mělo být komplexního charakteru, proto na přílohy nezapomínejte. Jejich množství je však nutné upravit podle druhu jídla. K obědu si je dopřejte, naopak při večeři raději nahraďte třeba zeleninou.
• Sklenka vína hubnutí neuškodí
Opak je bohužel pravdou. Alkoholem totiž přijmeme mnoho prázdné energie, kterou bychom mohli přijmout v kvalitní stravě. Oblíbené dvě dcl bílého vína dodají našemu organismu 500 kJ, což představuje až 1/3 energetického příjmu při snídani.
• Večer se už nemá jíst
Mnoho z nás se mylně domnívá, že zhubne vynecháním stravy po páté hodině večerní. To je v pořádku v případě, že ulehnete k spánku o tři hodiny později. Pokud jde však člověk spát později, měl by tělu dodat potřebné živiny k zajištění správných funkcí i ve večerních hodinách.
• Cvičení na lačno je efektivnější
Ani před cvičením tělo netrapte a dodejte mu energii, kterou potřebuje. Hodinu a půl před začátkem lehce posvačte, aby organismus během sportovních aktivit neztratil energii potřebnou pro správnou funkci.
• S „light“ potravinami se hubne snáz
Kvalitní jídelníček s trvalým efektem si žádá také kvalitní stravu. Snížený obsah tuků ve výrobcích označených „light“ kompenzují výrobci nadměrným obsahem škrobů. Doporučuje se vybírat klasické potraviny s přiměřeným obsahem tuku a dbát na správné rozložení stravy a přísun živin v průběhu dne.
• Psychika nehraje roli
Zdravé hubnutí je spojeno s celkovým rozpoložením organismu. Pokud tedy člověk nedostatečně spí, stresuje se, ručička na váze půjde dříve nebo později směrem nahoru. Když jsme unavení, snaží se naše tělo doplnit chybějící energii přijímáním ze stravy. Navíc při nedostatku spánku klesá v těle hladina hormonu ghrelinu, který zvyšuje chuť k jídlu.
Převzato z časopisu Retail Info Plus 12/2012