Pitný režim je nutné dodržovat nejen v horkých letních dnech, ale i v podzimním a zimním období. Přizpůsobit se musíme věku, váze, fyzické aktivitě a prostředí.
Správné zásobování našeho organismu vhodnými tekutinami se stává součástí stravovacích návyků každého z nás. Voda tvoří podstatnou část lidského těla (60 % u dospělých a až 75-80 % u dětí.) a pomáhá nám, mimo jiné, regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje tak přehřívání a případnému kolapsu. Na základní životní funkce naše tělo denně spotřebuje (a to v zimě i na podzim) přibližně 2,5 l vody, v létě samozřejmě i více. Kůží a dýcháním totiž dospělý člověk denně ztratí přibližně 700 ml vody, 1,5 l vyloučí a zbytek vypotí. „Pokud netrpíte žádnou závažnější nemocí a nevystavujete se zvýšené fyzické zátěži, stačí vám cca 30 ml na 1 kg váhy. Pokud tedy vážíte 80 kg, potřebujete přibližně 2,4 litru tekutin denně,“ říká Andrea Melenová, trenérka cvičení Pilates a Zumby.
Základem je čistá voda
Základem pitného režimu je čistá voda, nejlépe pramenitá nebo přírodní minerální. Můžeme ji prostřídat bylinnými a ovocnými čaji, slabým černým a zeleným čajem pokojové teploty a doplnit kvalitní ovocnou šťávou. Černá káva, silný černý čaj a alkoholické nápoje organismus spíše odvodňují, což platí i v zimě.
Potřeba tekutin je u každého člověka, i přes obecná doporučení, velmi individuální a závisí na řadě vnějších i vnitřních faktorů (tělesná hmotnost, věk, pohlaví, složení a množství stravy, tělesná aktivita, teplota vzduchu a zdravotní stav). Menší potřebu má třeba člověk se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová či obilninová jídla s nízkým obsahem soli, větší naopak ten, který konzumuje příliš slanou či sladkou stravu, s vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje či sportuje).
Vhodnými zdroji tekutin jsou také ovoce a zelenina jako např. rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy. Zapomínat bychom neměli také na polévky.
Pravidla pitného režimu
Start do nového dne – hned po probuzení by měl člověk vypít postupně kolem 0,3 l pramenité nebo minerální vody. Před zahájením práce je pak vhodné vypít 0,25 l teplého nápoje nebo kvalitního džusu. Organismus se tak příjemně osvěží a „rozjede“.
Pití i bez žízně – pít se má v průběhu celého dne bez ohledu na to, zda člověk pociťuje žízeň či nikoli. Pokud se totiž dostaví pocit žízně, organismus v tuto chvíli zaznamenal ztrátu až 2 % tekutin a v podstatě už došlo k dehydrataci. Příjem tekutin řízený pocitem žízně pokrývá asi 50 % skutečné potřeby organismu!
Signálem, že trpíme dehydratací je sucho v ústech, tmavá moč, pocit neklidu, zhoršené soustředění a nervozita.
Pravidelně a po malých dávkách – ideální rozdělení příjmu tekutin odpovídá 1 až 2 dl každou půlhodinu, maximálně hodinu. Za celý den by měl dospělý člověk vypít okolo 2,5 až 3 l vody, v horkých a dusných dnech, při náročné fyzické práci či sportu samozřejmě více.
Fyzická námaha – před fyzickou námahou, by člověk měl vypít alespoň hodinu předem čtvrt litru vody. Zejména při zvýšené fyzické zátěži nebo při ztrátách solí pocením je vhodné pít i minerální vody s vyšší mineralizací, především s vyšším obsahem sodíku a draslíku. Nikdy nepijte velké množství vody najednou.
Za volantem – řidiči při řízení auta často na pitný režim zapomínají. Jedním z projevů dehydratace je celková únava organismu, malá nepozornost přitom může vést k nehodě a následné tragédii. Optimální je mít u sebe láhev s vodou a tekutiny průběžně doplňovat.
Teplota nápoje – v teplém počasí by měl mít nápoj teplotu v rozmezí 10–12 °C, v chladnějším období by pak teplota nápoje k běžnému pití měla mít pokojovou teplotu, tedy kolem 20 °C.
Pitný režim dětí
Děti při hře běžně zapomínají pít a pijí, až když trpí žízní. Zvláště v zimě u nich může dojít k dehydrataci, neboť žízeň nepociťují tolik jako v létě. I pro dětský organismus je důležitý pravidelný přísun tekutin a minerálů. Vhodná je pramenitá nebo nízce mineralizovaná minerální voda.
Dítě o váze 30 kg potřebuje asi 1,5 l tekutin denně, při 45 kg váhy více, než 2 litry tekutin. Ideálním řešením je dítě už od malička „vybavit“ lahvičkou vody, kterou nosí stále u sebe v batůžku a pravidelné pití se tak pro něj stane samozřejmostí. Pozor na oblíbené sladké limonády, kolové nápoje a přeslazené džusy. Obsahují mnoho cukru.
Pitný režim seniorů
S věkem se pocit žízně vytrácí a senioři mají tendenci pít spíše nárazově. Vypití velkého množství vody najednou ale může mít negativní vliv na funkci ledvin. Pro seniory jsou vhodné pramenité a minerální vody, bylinkové čaje a lehké džusy. I když mají často sníženou fyzickou námahu, měli by vypít okolo 2 l tekutin denně.
Pitný režim v práci
I v pracovním procesu se na pitný režim často zapomíná, zejména v zimě, kdy nemíváme pocit žízně. Teplota ve vytopených místnostech je ale v zimně často srovnatelná s venkovním prostředím letních měsíců, čemuž se organismus brání pocením a odváděním vody z těla stejně jako v létě.
Láhev vody v dosahu a pravidelné zásobování organismu tekutinami by tak měla být i v zaměstnání samozřejmostí.
Pitný režim na cestách
Pokud odjíždíme do teplých exotických krajů, pitný režim je důležité dodržovat dvojnásobně, přičemž je potřeba dbát na nezávadnost vody. Jistotou jsou kvalitní balené pramenité nebo minerální vody, které na svých etiketách kromě zdroje uvádějí i složení.
Pitný režim v letadle – na jeho palubě panuje suché klima (oproti běžné venkovní vlhkosti vzduchu 30–65 % je v letadle jen mezi 10–20 %). Každou hodinu na palubě letadla bychom proto měli vypít nejméně 200 ml vody.
Pitný režim sportovců
Při zvýšené tělesné aktivitě se tělo ochlazuje pocením a tím vylučuje značné množství vody. Proto je nutné organismus dostatečně zásobovat kvalitní vodou, která dodá tekutiny, potřebné vitaminy a minerály. I při venkovních zimních sportech se organismus bez tekutin neobejde a na sportovní aktivity v uzavřených halách se vztahují stejná pravidla, jako pro sport venku v létě.
Minerálky nejsou pro každého
Pokud má člověk zdravotní problémy, je nutné poradit se o užívání minerálek s lékařem. Některé mineralizované přírodní vody nejsou vhodné třeba při onemocnění ledvin. Bublinkové nápoje sycené oxidem uhličitým zase mohou citlivějším jedincům způsobit zdravotní obtíže (nevolnost, průjmy či nadýmání).
Přírodní minerální voda je mikrobiologicky perfektně čistá podzemní voda získaná ze zdroje přírodní minerální vody, o kterém bylo vydáno osvědčení Ministerstvem zdravotnictví a zároveň splňuje požadavky lázeňského zákona.
Kojenecká voda je pramenitá, mikrobiologicky bezchybná voda, která pochází z chráněného podzemního zdroje. Je určena pro kojence a limity obsahu manganu, dusičnanů, či sodíku jsou pro kojeneckou vodu nejpřísnější (až o polovinu nižší, než u vody pramenité, několikanásobně nižší než u vody pitné. Celkový obsah rozpuštěných látek musí být poloviční v porovnání s pramenitou vodou (nejvýše 500 mg/l).
Pramenitá voda pochází z chráněného podzemního zdroje a do místa plnění do lahví se smí přepravovat pouze potrubím. Mezi povolené úpravy patří např. odželeznění. U vod sycených oxidem uhličitým musí být informace „pramenitá voda sycená“ a uveden obsah oxidu uhličitého v g/l.
Balená pitná voda může být jakýkoliv výrobek, který splňuje podle vyhlášky požadavky na vodu pitnou. Zabalena tedy takto může být i pitná voda z veřejného vodovodu, jejímž zdrojem jsou především povrchové vody.
Voda z vodovodu je „veškerá“ voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání.
Kvalita vody z „kohoutku“ je zaručena vyhláškou a vyrovná se vodě balení či pramenité. Obsahuje však chlór, který našemu tělu příliš neprospívá, proto bychom jí měli nechat před požitím zhruba 4 hodiny odstát či si pořídit kvalitní filtr.
Šárka Jansová
– TIP –
Voda do každé kabelky
Nové menší a praktičtější lahve Dobré vody s sebou do tašky, na cesty, do batohu, na cvičení, kamkoli… Základem pitného režimu mají být nekalorické nápoje, hlavně voda, a to nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací. Jak ale zajistit, abychom měli při sobě vždy za každých okolností potřebné množství kvalitní vody k okamžitému občerstvení? Formát 0,3 l je příliš malý, celý litr již příliš těžký…
Dobrá voda nabízí řešení – nové malé lahve v novém moderním designu. Akorát do ruky, akorát do kabelky. Plastová láhev o objemu 0,5 l má přesně tu požadovanou velikost, praktičnost a v neposlední řadě styl, který uspokojí každého člověka dbajícího na správný pitný režim. Z kabelek do větších zavazadel, na delší cesty mimo domov, či s sebou na cvičení – pro tyto příležitosti má Dobrá voda větší formáty 0,75l.
Nově vyvinuté ergonomické lahve se dobře drží a jsou pevnější. Při pití nebo nalévání výborně drží tvar a nedeformují se. Lahve jsou také mnohem ekologičtější. Nově vyvinutá lahev je odlehčená, 100 % recyklovatelná a na její výrobu je potřeba o 25 % méně plastu. Stejně tak jsou ekologičtější i nové uzávěry lahví – jsou kratší, mají jemnější vroubkování a na jejich výrobu je potřeba mnohem méně plastu a energie.
JE TO ZAJÍMAVÉ.